Nowości

Co oznacza moc głośników? Czyli o sprzęcie audio

Jeśli ktoś uważa się za prawdziwego miłośnika muzyki i zawsze chciałby cieszyć się dźwiękiem na najwyższym możliwym poziomie, to koniecznie musi zadbać o zakup dla siebie odpowiedniego sprzętu grającego. Obecnie na rynku możemy spotkać się z ogromnym wyborem takich rzeczy, zatem trzeba poświęcić na to nieco czasu i sprawdzić, co będzie dla nas najlepsze. Wystarczy rzucić okiem na dowolny model kolumny grającej aby zobaczyć, że taki sprzęt jest opisywany za pomocą najróżniejszych parametrów technicznych – na szczęście nie trzeba być specjalistą w tej dziedzinie aby umieć rozpoznawać te najważniejsze z nich i na ich podstawie odczytywać, który model spełni nasze oczekiwania.

Najbardziej podstawowym parametrem z jakim można się spotkać przy takim sprzęcie jest moc. Te wielkie kolumny mogą mieć moc nawet 1000 W, i wcale nie kosztują one tak wiele. Należy jednak dobrze zastanowić się, czy wysoka moc jest faktycznie takim wyznacznikiem dobrego sprzętu, i czy przypadkiem takie eksponowanie jej w reklamach nie jest zwykłym chwytem marketingowym. Dobrze będzie zatem dokładniej zapoznać się z tym parametrem aby wiedzieć, co tak właściwie on oznacza i o jakich cechach kolumny decyduje.

 

 

Bardzo wielu ludzi, którzy są nieco mniej obeznani z tym tematem jednoznacznie utożsamia moc kolumny z ich głośnością. Tymczasem nie jest to prawda, bowiem moc ma wpływ na wiele innych cech sprzętu. Ponadto nie należy z góry zakładać, że głośniej – znaczy lepiej. Nie wszystko obraca się tu wokół głośności, więc przy kupowaniu kolumny nie należy kierować się wyłącznie mocą. Niemniej jednak jest ona bardzo ważnym parametrem, ale z wielu innych powodów, o których niektórzy z nas nawet nie pomyślą.

Zacznijmy od tego, że zdecydowana większość głośników wykorzystywanych w zwykłych domach to kolumny pasywne – oznacza to, że nie posiadają one wbudowanego wzmacniacza, a cała moc jaka do nich dociera jest generowana przez zewnętrzne urządzenia. Mówiąc ogólnie, odpowiadają one wówczas za przetwarzanie energii elektrycznej w mechaniczną, czyli w dźwięk. Co ciekawe, w większości modeli tylko około 1% energii jaka dociera do kolumny jest przetwarzana bezpośrednio w dźwięk, podczas gdy cała reszta zmienia się w energię cieplną. Trzeba zatem dobrać odpowiednie kolumny do mocy samego wzmacniacza, bowiem jej nadmiar w dłuższej perspektywie może doprowadzić do poważnego uszkodzenia takiego sprzętu.

Moc podawana przy poszczególnych modelach kolumn oznacza zatem to, jak dużo mocy jest ona w stanie przyjąć od wzmacniacza zewnętrznego. Wielu producentów bardziej skupia się nawet na zakresie mocy wzmacniacza rekomendowanym dla danej kolumny, niż na mocy samego głośnika. Jest to zdecydowanie najważniejsza rzecz, na jaką powinniśmy zwracać uwagę przy patrzeniu na moc kolumny. 

Skoro moc nie jest jedynym wyznacznikiem tego, czy będziemy zadowoleni z danej kolumny, to jakimi parametrami powinniśmy się tu kierować? Bardzo ważną cechą jest efektywność kolumny, którą również podaje się w specyfikacjach poszczególnych modeli. Mówiąc w skrócie, parametr ten określa, o jakim natężeniu dźwięk kolumna jest w stanie wytworzyć przy odległości jednego metra i przy mocy 1 W. Jest to parametr, który znacznie dokładniej określa głośność danej kolumny, niż sama jej moc. Na skuteczność kolumny w największym stopniu wpływa nie jej moc, a konstrukcja i zastosowane w niej materiały. Generalnie im lżejsze są jej poszczególne elementy, tym większa jej skuteczność. Sprawia to jednak, że producenci takiego sprzętu bardzo często mają dość trudne zadanie, bowiem ciężko jest połączyć lekkie elementy zapewniające wysoką skuteczność z taką konstrukcją głośnika, która byłaby w stanie przyjąć na siebie większą moc ze wzmacniacza. 

Oczywiście, skuteczność kolumny mówi nam również o tym, jak bardzo ważne jest odpowiednie ustawienie takiego sprzętu w pomieszczeniu, gdzie zamierzamy słuchać muzyki. Skuteczność maleje z każdym metrem – podstawowy parametr liczy się w odległości 1 m, ale zwykle kolumny są ustawione nieco dalej od miejsca, w którym siedzimy. Jeśli zależy nam na rzeczywiście nienagannej jakości dźwięku, to musimy wcześniej rozplanować całe pomieszczenie w jakim będziemy słuchali muzyki i prawidłowo ustawić w nim nasz sprzęt grający. 

Patrząc na moc danej kolumny musimy również pamiętać, że producenci w specyfikacjach swoich produktów podają zwykle różne rodzaje mocy. Dla przeciętnego użytkownika najważniejsza jest moc znamionowa, czyli RMS. Inne parametry nie wpływają tak znacząco na jakość słuchanego przez nas dźwięku, ale producenci często podają je, bowiem wartość mocy mierzonej inaczej niż znamionowa może być wyższa. Jak powiedzieliśmy na początku, wielu klientów ślepo kieruje się tu mocą i kupuje taki sprzęt, który może jej zaoferować najwięcej – dla producentów jest to zatem dobry chwyt marketingowy.

Jak widać, istnieje bardzo wiele parametrów na jakie musimy zwracać uwagę w czasie wybierania dla siebie kolumny. Warto po prostu pamiętać o tym, że moc nie jest najważniejszym z nich – ślepe kierowanie się nią i wybieranie kolumny o najwyższej mocy do niczego nie prowadzi.

 

Zobacz