Nowości

Kompaktowy laptop biznesowy – jaki wybrać?

Czy wydajny laptop do pracy musi być duży, ciężki i „prądożerny”? Poniżej przedstawimy urządzenia, które w całości przeczą tym określeniom. Nowoczesny laptop biznesowy może być lekki, niewielki, wydajny, energooszczędny i przede wszystkim bardzo elegancki.

Na całe szczęście czasy, w których laptopy biznesowe wyglądały dość topornie, zaś wysoka wydajność była okupiona dużymi gabarytami, wysoką wagą i ogromnym apetytem na energię z akumulatora, dawno minęły. Nowoczesne rozwiązania pozwalają zamknąć w bardzo niewielkiej i eleganckiej obudowie naprawdę wydajne podzespoły, które zapewnią płynność i komfort pracy nawet z wymagającymi programami graficznymi, arkuszami kalkulacyjnymi czy też z przeglądarkami z niezliczoną ilością otwartych kart. A jak wiemy, nowoczesne programy są w stanie pochłaniać ogromne ilości pamięci RAM oraz zasobów procesora. W takich laptopach wydajność karty graficznej nie ma większego znaczenia, gdyż nie są to urządzenia do grania.

Bardzo ciekawa propozycją dostępną w wielu wersjach jest HP EliteBook Folio 1040. Jest to 14-calow laptop z antyrefleksyjną matrycą o rozdzielczości Full HD (1920 x 1080 pikseli). W zależności od wersji, sercem może być inny procesor, pamięć RAM może mieć różną pojemność i przede wszystkim, możemy mieć do czynienia z różnymi dyskami twardymi. Za około 6000 złotych otrzymamy wersję z procesorem Intel Core i5 szóstej generacji (Skylake) w odmianie 6200U o taktowaniu do 2,8 GHz w trybie Turbo. Jest to bardzo wydajny dwurdzeniowy i czterowątkowy procesor, który sprawdzi się praktycznie przy każdych zadaniach.

Taka odmiana będzie również wyposażona w 8 GB pamięci operacyjnej RAM. Na szczególną uwagę zasługuje dysk SSD o pojemności 256 GB z interfejsem M.2. Jeśli ktoś nigdy nie pracował z dyskiem SSD, ten powinien spróbować przynajmniej raz przetestować takie urządzenie. Komfort pracy jest nieporównywalnie wyższy, zaś prędkość podstawowych operacji, w tym uruchamianie systemu, znacznie szybsza. Całość prezentuje się naprawdę elegancko i stylowo. Alternatywa?

Ciekawą alternatywą może być Toshiba Portege Z30. Co prawda w tym przypadku mamy nieco mniejszą matrycę – 13,3 cala – jednak zachowano tu rozdzielczość FullHD (1920 x 1080 pikseli), a w zamian za mniejszą powierzchnię roboczą, użytkownik otrzymuje wydajniejsze podzespoły. Na uwagę zasługuje przede wszystkim procesor Intel Core i7 piątej generacji o taktowaniu rzędu 3 GHz. Wspomaga go 8 GB pamięci operacyjnej RAM z możliwością rozszerzenia do 16 GB. Karta graficzna to Intel HD Graphics 5500 – bardzo wydajny układ zintegrowany. Wydajność podnosi także dysk SSD o pojemności 256 GB. To wydaje się niewiele, ale na system i wiele niezbędnych programów w zupełności wystarczy. Na multimedia możemy przeznaczyć dysk zewnętrzny, a w tym przypadku wybór pojemności jest ogromny. To kolejny model, który naprawdę może się podobać i na pewno przyciąga spojrzenia.

Oba powyższe modele zaoferują swojemu użytkownikowi wydajność na naprawdę wysokim poziomie i bezproblemową pracę z każdym, nawet wymagającym programem. Co prawda niektórzy mogą narzekać na dość niewielką powierzchnię roboczą – 13,3 oraz 14 cali – ale jeśli ktoś jest ciągle w podróży, z pewnością doceni ogromną mobilność, lekkość konstrukcji oraz bardzo długi czas działania na baterii. Cena za wysoka? Za wydajność, mobilność oraz prestiż niestety trzeba zapłacić więcej.  

Zobacz