Nowości

Zastosowanie elektrycznych wózków widłowych

MWózki widłowe należą do podstawowego wyposażenia magazynów, hal produkcyjnych, sklepów wielkopowierzchniowych, a także placów budowy. Ze względu na rodzaj zastosowanego napędu dzieli się je na: spalinowe, gazowe oraz elektryczne. Przy czym w pomieszczeniach zamkniętych najlepiej używać wózków elektrycznych – napędzanych akumulatorem. Widlaki te charakteryzują się niskim poziomem hałasu oraz brakiem emisji szkodliwych spalin.

Zasady dotyczące bezpiecznej pracy wózkiem widłowym wyłożone w są w rozporządzeniu Ministra Gospodarki z 10 maja 2002 r. Ze względu na brak emisji szkodliwych spalin w pomieszczeniach zamkniętych zaleca się używać wózków elektrycznych, które zasilane są akumulatorem. Podstawową zaletą tego sprzętu jest proekologiczność, a także wydajność pracy. 

Zastosowanie elektrycznych wózków widłowych w pomieszczeniach zamkniętych

Elektryczny wózek widłowy, zwany również akumulatorowym, najlepiej sprawdzi się do pracy w zamkniętych magazynach i halach produkcyjnych, a także w sklepach wielkopowierzchniowych. Największym atutem tego sprzętu jest brak emisji szkodliwych, co gwarantuje bezpieczeństwo pracy. Poza tym widlaki napędzane akumulatorem generują bardzo niski poziom hałasu, co jest szczególnie istotne w pracy w zamkniętych pomieszczeniach. Wśród innych zalet elektrycznych wózków widłowych można wymienić również: wydajność, proekologiczność oraz stosunkowo niskie koszty eksploatacji.

Zastosowanie widlaków akumulatorowych na otwartych przestrzeniach

Elektryczne wózki widłowe znajdują zastosowanie przede wszystkim w transporcie wewnętrznym – dużo rzadziej wykorzystywane są do pracy na otwartych przestrzeniach. Do rozładunku samochodów dostawczych, a także składowania towarów i przewożenia ich w terenie, lepiej od wózków elektrycznych sprawdzą się widlaki napędzane silnikiem spalinowym. Mimo że emitują one szkodliwe spaliny oraz bardzo głośno pracują, są one znacznie wydajniejsze od wózków elektrycznych.

Elektryczne wózki widłowe a praca cykliczna

Elektryczne wózki widłowe pozwalają na maksymalnie ośmiogodzinną nieprzerwalną pracę. Tego typu sprzęt wyposażony jest w napęd na trójfazowy prąd, co sprawia że widlaki te są wydajne i relatywnie tanie w eksploatacji. Wadą widlaków elektrycznych jest problem w ich cyklicznej pracy, która wymaga zmiany baterii średnio co osiem godzin. Z tego powodu najlepiej wybierać wózki widłowe wyposażone w system bocznej zmiany baterii

Materiał partnera zewnętrznego

Zobacz