Nowości

Sprzęt do nowoczesnego gabinetu okulistycznego

Jeśli planujesz otworzyć nowoczesny, przyjazny dla pacjenta i skuteczny w leczeniu chorób gabinet okulistyczny, bez wątpienia wiesz, że będziesz potrzebował wysokiej jakości sprzętu. Zastanawiasz się, które z nich będą dla ciebie najbardziej niezbędne na samym początku? Spróbujemy ci pomóc odpowiedzieć na to pytanie.

Autorefraktometr

Bez wątpienia jednym z najczęstszych problemów, z jakimi przychodzą pacjenci do gabinetów okulistycznych, jest brak możliwości wyraźnego zobaczenia obrazu z bliska lub z daleka. We współczesnym świecie wady wzroku są niezwykle często spotykane i można je zaklasyfikować do problemów cywilizacyjnych.

Blisko- lub dalekowzroczność występują bowiem u osób w każdym wieku, bez względu na płeć czy wykonywaną pracę. Często pojawiają się już u małych dzieci i z wiekiem ulegają pogłębieniu, co wynika między innymi z tego, jaki tryb życia jest przez nie prowadzony. U osób starszych z kolei wady wzroku wynikają zarówno z wieku, prowadzonego trybu życia, jak również ewentualnie współistniejących chorób.

Nie może więc dziwić, że jednym z najważniejszych urządzeń pomiarowych jest autorefraktometr - wykonuje on badanie wstępne, informując lekarza o wadzie wzroku pacjenta. Zmierzone wartości zostają ukazane na  ekranie lub wydruku, a w nowoczesnych urządzeniach przesłane do innych urządzeń (np. do foroptera), na których to lekarz ostatecznie ustala wadę wzroku.

Co więcej, jest to urządzenie, które służy także do pomiarów krzywizny rogówki i soczewki oka. Takie badania nazywane są najczęściej oraz pacjentów „komputerowym badaniem wzroku” i pozwalają na dokładną ocenę stanu oczu, dzięki analizie refleksów wiązki światła w jego wnętrzu.

Perymetr

Często pojawiającym się schorzeniem, zwłaszcza wśród osób starszych, jest ograniczenie pola widzenia. Zazwyczaj związane jest ono z występowaniem chorób oczu, takich jak zaćma, dlatego jego pomiar jest niezwykle istotny w celu zdiagnozowania choroby, a także monitorowania jej zmian lub oceny stanu wzroku po wykonaniu operacji.

W celu przeprowadzenia badania pola widzenia, wykorzystywane są specjalne urządzenia, zwane perymetrami lub polomierzami. Zasada ich działania jest bardzo prosta: posiadają zestaw punktów świetlnych LED we wnętrzu czaszy, a także przycisk typu „KLIK”. Kiedy pacjent opiera głowę na specjalnym podbródku, a urządzenie zostaje włączone, to wewnątrz czaszy pojawiają się świetlne punkty - w różnych miejscach oraz ze zmienną jasnością - co pozwala uchwycić moment zauważenia przez pacjenta danego punktu przy konkretnej wartości jasności świecenia tego punktu. Zadaniem pacjenta jest kliknięcie w chwili, w której je dostrzega, co pozwala na ocenę, które z punktów zostały dostrzeżone, a które nie. To z kolei przekłada się na ocenę ewentualnego zawężenia pola widzenia.

Perymetr to nowoczesne urządzenie, które pozwala na szybki, precyzyjny pomiar. W ofercie krak-optic.pl znadują się 2 rodzaje perymetrów: statyczne - prostsze oraz dynamiczne - bardziej zaawansowana i dokładniejsze. Co więcej, urządzenie to gwarantuje bezpieczeństwo i komfort pacjentom, gdyż całe badanie jest nieinwazyjne, bezbolesne i odbywa się w spokojnej atmosferze. Możliwość wykonania takiego pomiaru docenisz zarówno ty, jako właściciel gabinetu, jak również osoby, które będą szukały u ciebie pomocy w diagnostyce stanu swojego wzroku.

Zobacz