Nowości

Jak ważny dla naszego organizmu jest kolagen?

Im jesteśmy starsi, tym mniej kolagenu znajduje się w naszym ciele, sam proces zaczyna się przy tym już po naszych dwudziestych piątych urodzinach. Nasze ciało powoli zaczyna się wówczas starzeć, a to nie pozostaje bez wpływu nie tylko na kondycję naszej skóry, ale również włosów, paznokci i innych części organizmu.

Kolagen – próba definicji

Kolagen jest składnikiem, którego należy poszukiwać w tkance łącznej, to właśnie jego włókna tworzą bowiem nie tylko skórę, ale również mięśnie i kości. Odpowiada on zarówno za elastyczność tkanek, jak i za stopień ich wytrzymałości, chroni je przed urazami o charakterze mechanicznym i pozwala na utrzymanie w komórkach odpowiedniego poziomu wody. Jeśli organizm jest młody i zdrowy, nie ma problemu z produkcją włókien kolagenowych, co więcej, nie tylko samodzielnie je regeneruje, ale i wymienia. Im jednak jest starszy, tym bardziej skomplikowany staje się ten proces, a my musimy zastanowić się nad wspieraniem go z zewnątrz.

Działanie kolagenu

Co wpływa niekorzystnie na kolagen?

Kolagenu jest w naszym organizmie coraz mniej między innymi dlatego, że decydujemy się na uprawianie zróżnicowanych aktywności fizycznych, nie służą mu jednak również choroby, jakie przechodzimy. Jego tracenie jest zresztą procesem, który można dość szybko dostrzec. Pogarsza się stan naszej skóry, a my sami jesteśmy bardziej wrażliwi nie tylko na promieniowanie UV, ale również na niekorzystny wpływ wolnych rodników na nasz organizm.

W tym samym momencie zaczynamy mieć problemy zarówno z głębokimi zmarszczkami, jak i z przebarwieniami, a nasza skóra traci jędrność i elastyczność, która jeszcze nie tak dawno było dla niej charakterystyczna. Włókna kolagenowe są bardzo kruche, gdy więc dochodzi do ich rozciągania i zrywania, logicznym następstwem takiego stanu rzeczy okazują się rozstępy.

Jak uzupełniać braki kolagenu?

Uzupełnienie braków kolagenu jest możliwe między innymi dzięki diecie, na którą składają się galaretki i kisiele. Może się jednak okazać, że nawet spożywanie tych produktów w dużych ilościach nie będzie tak efektywne, jak moglibyśmy tego oczekiwać. Innym rozwiązaniem, którym warto się zainteresować, jest więc spożywanie doustnie płynnego kolagenu.

Charakteryzuje się on tym, że proces jego wchłaniania jest wyjątkowo szybki, już po sześciu godzinach możemy więc liczyć na jego obecność w tkankach. Jeśli będziemy przyjmować go systematycznie, możemy mieć pewność, że nasz organizm zyska szansę na zachowanie młodości. Taka terapia może też przynieść nieoczekiwane rezultaty, może się więc okazać, że uporamy się w ten sposób choćby z bólami kręgosłupa.

Zobacz