Nowości

Jak chronić się przed upałem? 10 wskazówek, które pomogą Ci przetrwać upały.

Lato jest w pełnym rozkwicie, a my spodziewamy się kolejnej fali upałów, która uderzy w najbliższy weekend. Wysokie temperatury mogą spowodować poważne szkody, mimo że większość ludzi chce cieszyć się słońcem, relaksem i wakacjami.

1. PIJ DUŻO WODY

Odpowiednie nawodnienie organizmu to klucz do dobrego zdrowia w upalne dni. Zaleca się picie 2-3 litrów płynów, przede wszystkim wody wysokozmineralizowanej, ale także słabej herbaty, soków owocowych i warzywnych oraz dużej ilości wody. Sok pomidorowy jest świetnym rozwiązaniem, ponieważ dostarcza potasu, który jest szybko tracony w czasie upałów. Unikaj napojów zawierających kofeinę (np. kawy, coli), ponieważ może ona obniżać ciśnienie krwi i powodować omdlenia.

2. ODPOCZYWAJ W CIENIU

Słońce świeci najjaśniej w środku dnia, dlatego najlepiej pozostać w domu między 11:00 a 15:00. Chroń swoje ciało stosując krem z filtrem, nosząc lekkie, przewiewne ubrania, czapkę i pozostając w cieniu, jeśli musisz wyjść z domu. Ogranicz aktywność fizyczną, ponieważ może ona powodować nagrzewanie się organizmu. Zalecam rodzicom z dziećmi i osobom starszym spacery tylko w godzinach popołudniowych.

3. STOSUJ LEKKĄ DIETĘ

W upalne dni najlepiej jeść warzywa i owoce. Doskonałe są np. lekkie sałatki, które nie tylko orzeźwiają, ale i nie przemęczają organizmu, który jest już przyzwyczajony do upałów. Unikaj ciężkich, smażonych, tłustych i mięsnych potraw.

4. LODY DLA OCHŁODY

Lody powinny być spożywane w małych ilościach i jedzone powoli. Lody mogą być pysznym sposobem na ochłodzenie się. Aby uniknąć zatrucia pokarmowego, upewnij się, że jesz tylko lody z zaufanego źródła. Polecam lody jogurtowe, ponieważ świetnie smakują i mają dodatkową porcję białka.

5. ZWRACAJ UWAGĘ NA RÓŻNICE TEMPERATUR

W gorące dni może się wydawać, że ulgę przynosi przejście z gorącego podwórka do zimnej przestrzeni. Pod koniec dnia, różnice temperatur mogą być niebezpieczne dla Twojego organizmu. Nie zalecam picia zimnych napojów. Zamiast tego zalecam picie wody o temperaturze pokojowej. Unikaj nagłego zanurzania się w zimnej wodzie.

6. UTRZYMUJ CHŁÓD W SWOIM DOMU

Podczas upałów zasłaniaj okna, zwłaszcza te od strony nasłonecznionej. Kiedy temperatura spada, otwórz żaluzje i zdejmij je wieczorem. W klimatyzowanych pomieszczeniach trzymaj drzwi i okna zamknięte. Alternatywą jest użycie wentylatorów elektrycznych. Możesz również wziąć letni prysznic, aby obniżyć temperaturę wewnątrz domu.

Sprawdź: Klimatyzacja w domu: jak prawidłowo ją zaplanować?

klimatyzator przenośny

7. PAMIĘTAJ O OSOBACH STARSZYCH I DZIECIACH

Ich ciała są bardziej wrażliwe na ciepło niż innych. Dzieci nie powinny spędzać zbyt wiele czasu na dworze, ponieważ w letniej euforii mogą zapomnieć o piciu wody lub ochronie przed słońcem. Osoby starsze, nawet jeśli nie odczuwają pragnienia, powinny być otoczone troskliwą opieką.

8. NIE ZAPOMINAJ O ZWIERZĘTACH

Twoje zwierzęta domowe powinny mieć zawsze dostęp do chłodnej wody. Utrzymuj je tak chłodne, jak to tylko możliwe. Nigdy nie zostawiaj zwierzęcia w samochodzie. Temperatura może szybko wzrosnąć i może okazać się śmiertelna dla Twojego zwierzęcia. W swoim ogrodzie umieść poidła dla dzikich zwierząt.

9. SKONSULTUJ SIĘ Z LEKARZEM

Skonsultuj się z lekarzem, jeśli masz jakiekolwiek problemy zdrowotne. Będzie on w stanie doradzić Ci najlepszy sposób leczenia. Osoby stosujące leki moczopędne mogą być zmuszone do upewnienia się, że nie doszło do odwodnienia.

Osoby z problemami krążenia, żylakami lub kobiety w ciąży mogą doświadczać obrzęków spowodowanych gorącem. Powinny one unikać długotrwałego stania lub chodzenia. Jeśli odczuwasz obrzęk lub ciężkość nóg, najlepiej jest położyć się w chłodnym, wygodnym miejscu, z uniesionymi nogami i odpocząć. Do smarowania nóg można również stosować żel chłodzący.

10. WEZWIJ POMOC

Jeśli ciało staje się zbyt gorące, osoba będzie miała suchą, gorącą skórę, drgawki, delirium i/lub straci przytomność. Natychmiast wezwać karetkę pogotowia lub lekarza (tel. 112 999). W oczekiwaniu na pomoc specjalistyczną ułóż osobę przytomną na plecach w chłodnym miejscu z lekko uniesionymi nogami. Następnie należy zmierzyć temperaturę. Jeżeli osoba straci przytomność, należy ułożyć ją na plecach w pozycji bezpiecznej. Nie należy samodzielnie podawać leków.

Te wskazówki ułatwią przetrwanie ekstremalnych fal upałów. Mimo, że po zimie tęsknimy za ciepłem i słońcem, najlepiej zachować ostrożność w szczególnie gorące dni, aby cieszyć się latem w dobrym zdrowiu.

Zobacz