Nowości

Urokliwe lampy wiszące – w jakich pomieszczeniach sprawdzą się najlepiej?

W oświetleniu wiszącym tkwi charakter, który trudno oddać w jakikolwiek inny sposób. Te designerskie konstrukcje, które łączą w sobie bazę z dawnych lat, ale i elementy nowoczesne, propozycje iście królewskie bądź skromne, estetyczne, ale zwracające na siebie uwagę precyzją wykonania, mają szerokie grono odbiorców. Lampy wiszące łączą bowiem w unikalny sposób rolę praktyczną z ozdobą każdego wnętrza. I tu pojawia się pytanie – w jakich pomieszczeniach sprawdzą się najlepiej?

Niskie sufity, niewymiarowe kawalerki

Małe przestrzenie nie lubią efektu przytłoczenia, chaosu i nieuporządkowania. Każdy zbędny element staje się przeszkodą w swobodnym korzystaniu z wnętrza. Zmieniają się również proporcje małych „klitek”, czyniąc je jeszcze bardziej nieprzyjaznymi. Do niskich pomieszczeń bądź skromnych kawalerek, a także minimalistycznych łazienek, zwykliśmy decydować się na oświetlenie w postaci płaskich plafonów lub malutkich punktów świetlnych. Czemu rezygnujemy z lamp wiszących?

Oświetlenie zwisające wprost z sufitu, wcale nie musi przytłaczać i powodować, że będziemy o nie zawadzać głową. W końcu do wyboru są różnorodne lampy wiszące, a nie tylko i wyłącznie rozłożyste, ciężkie i masywne żyrandole. Choć i pośród tych ostatnich z powodzeniem można znaleźć finezyjne, ale stosunkowo niewielkie wykonania.

Jeśli w grę wchodzi oświetlenie centralne stosowane w małych pokoikach, o niskich sufitach bądź minimalistycznych przestrzeniach kawalerek, z lamp wiszących wystarczy wybrać te na krótkich linkach bądź z możliwością ich regulacji. W ten sposób zyskujemy na doskonałym oświetleniu głównym, które w razie konieczności obniżymy bądź podwyższymy.

Lampa wisząca w łazience? Czemu nie!

Łazienka jest specyficznym pomieszczeniem z wielu powodów. Tutaj spędzamy sporo czasu na zabiegach pielęgnacyjnych, relaksie, porannym makijażu czy wieczornych przygotowaniach do wielkich wyjść. Światło musi być zatem wyraziste, ale jednocześnie nieoślepiające i zbliżone do dziennego. Ponadto w łazience zmagamy się z wyższą wilgotnością.

Lampy wiszące mogą się sprawdzić nawet w skromnych łazienkach, bo dodadzą im nieco luksusu, uczynią wręcz wyrafinowanymi. Warto pamiętać, by oferowały wyższy parametr IP, czyli szczelności i odporności na wilgotność, parę wodną oraz zachlapania wodą. Poza tym tutaj akurat sprawdzą się konstrukcje proste, mniej rozłożyste, nie nazbyt skomplikowane, by łatwo utrzymać je w czystości. Poza wspomnianym parametrem, te same zasady wyboru lamp wiszących, warto stosować w pokojach dziecięcych, po to, by oświetlenie było bezpieczne dla maluchów.

Detale

To detale sprawiają, że oświetlenie spełnia nie tylko rolę praktyczną, ale i staje się ozdobą każdego pomieszczenia. Dobierajmy zatem lampy wiszące do już zastosowanej aranżacji, zwracając uwagę na szczegóły, zastosowane materiały, linie i kształty. Tak udekorowane wnętrze sprawi, że oświetlenie nabierze znacznie większej wartości i będzie odpowiadać za atmosferę.

 

Materiał zewnętrzny

Zobacz