Nowości

Mieszkanie czy mały dom?

​Zakładając rodzinę chcielibyśmy aby nasze marzenia ziściły się natychmiast, a tu zazwyczaj padają nam kłody pod nogi. A to kredyt z wysokimi kosztami, a to dać go nie chcą. Już na początku się denerwujemy, że z naszych planów nic nie wyjdzie. Zastanawiamy się, czy wybrać mieszkanie od developera czy wybudować dom niewielkich rozmiarów.

  1. Co lepsze - mały dom czy mieszkanie?
  2. Mały czy duży dom?
  3. Czy dom to same zalety?

Co lepsze – mały dom czy mieszkanie?

Wszystko zależy od naszych preferencji, jedni lubią miasto, korki, tłumy, a inni wolą w spokoju odpoczywać w domu z ogródkiem. Wybierzmy projekt w firmie, gdzie projekty małych domów oscylują w granicach od 50 do 100 metrów kwadratowych. Coraz więcej osób buduje małe domy na obrzeżach miast i nie tylko. Działki bowiem wybierane są mniej więcej do 40 km od miejsca pracy. Szczególnie w pandemii docenione zostały domki z ogródkami, kiedy lockdown pozamykał nas w domach. Powrót do domu po pracy wiosną i latem, gdzie czekana nas taras wyposażony w wygodne fotele, jest zdecydowanie bardziej atrakcyjny niż duszenie się w czterech ścianach mieszkania.

Mały czy duży dom?

Jeśli nie posiadamy licznej rodziny nie róbmy sobie więcej pracy niż potrzeba. Nauczeni doświadczeniem własnym lub znajomych, bądź poprzedniego pokolenia, zaczęliśmy budować mniejsze domy. I to nie tylko moda spowodowała tenże trend, ale praktyczność i oszczędność ich właścicieli. Mniejszy dom łatwiej jest posprzątać, za mniejsze pieniądze można go zimą dogrzać, a mniejsze ogrody nie wymagają tak dużego zaangażowania. Pracownie architektoniczne postawiły na projekty małych domów, również z powodu dużego na nie popytu. Proponują ciekawie i wygodnie rozplanowane projekty domów. Dodać należy również, że budowa małego domu jest dużo tańsza od kupna mieszkania w mieście lub porównywalna, w zależności od lokalizacji. Budując jednak dom mamy możliwość odpoczynku na świeżym powietrzu, postawienia latem basenu, grilla. Dla amatorów życia bliżej natury to idealne rozwiązanie. Nawet jeśli teraz nie czujemy w sobie pasji ogrodniczej, z czasem chwycimy tego bakcyla. Posiadając dom możemy się zdecydować na posiadanie psa i kota, dla których ogród będzie idealną atrakcją.

Czy dom to same zalety?

Być może nie są to same zalety, ale będziemy w nim mieli nieporównywalnie lepsze warunki życia. Musimy się z pewnością liczyć z wydatkami z jego ogrzaniem zimą, bądź wykonaniem napraw, jakie na przestrzeni lat będą nas czekać. Posiadając mieszkanie musimy liczyć się z kosztami czynszu, który w ostatnich latach znacząco podskoczył w górę. Ważne jest by na etapie wyboru projektu domu, który za niewielkie pieniądze możemy zakupić na stronie firmy Extradom z dostępnością 18 tysięcy projektów, przemyśleć z jakich materiałów go postawimy. Dom postawiony z dobrze wybranych produktów pozwoli nam przez długie lata nic w nim nie robić. Jeśli zaś będziemy chcieli na czymś bardzo oszczędzić, może nam się to w przyszłości „odbić czkawką”. Projekty dostępne na stronie Extradom wpasują się na działki w różnym kształcie i wielkości. Znajdziemy tu domy parterowe i piętrowe. Takie które posiadają garaż, ale i takie, gdzie najlepszym rozwiązaniem będzie postawienie wiaty.

Może i w okresie jesienno-zimowym będziemy musieli zainwestować w ogrzanie domu, w pozostałe miesiące ten koszt zejdzie nam z listy i pozostaną wydatki typu opłata za wodę i energię, a jak jeszcze zainwestujemy w fotowoltaikę, to nasze koszty bardzo zminimalizujemy. Stawiając na mały dom nie musimy odkładać przez większość swego życia, jako, że mały dom postawimy niewielkim kosztem.

Materiał partnera zewnętrznego

Zobacz