Nowości

Obróbka skrawaniem CNC - opis i zastosowanie

Przemysł stoi obecnie na bardzo wysokim poziomie, a technologia rzecz jasna nadal się rozwija. W porównaniu nawet do kilku lat wstecz dysponujemy już o wiele lepszymi metodami kształtowania materiałów, a przecież nikt nie powiedział jeszcze w tej sprawie ostatniego słowa. W tym momencie bardzo często korzysta się z metody obróbki skrawaniem przy wytwarzaniu pewnych obiektów, przy czym zwykle jest to obróbka CNC - bardzo nowoczesna i pozwalająca na uzyskanie o wiele lepszych efektów. O co dokładnie chodzi i gdzie stosuje się obróbkę skrawaniem CNC?

Obróbka skrawaniem - opis metody

Pod pojęciem "obróbka skrawaniem" kryje się rodzaj obróbki ubytkowej, który polega na usuwaniu kolejnych warstw jakiegoś materiału, żeby uzyskać produkt o wskazanym kształcie. Pozbywamy się w ten sposób naddatku obróbkowego, zamieniając go na wióry, choć oprócz obróbki wiórowej istnieje także obróbka ścierna. Metoda obrabiania materiału w ten sposób jest bardzo rozpowszechniona i stosowana w licznych przedsiębiorstwach. Rozróżniamy jednocześnie wiele rodzajów obróbki skrawaniem, w zależności od tego z jaką dokładnością dokonuje się obróbki, jaką metodą kształtuje się powierzchnię obrabianą, jaka jest liczba przejść oraz jaki jest stopień zmechanizowania procesu obróbki. 

Obróbka skrawaniem CNC - pomoc komputera

Choć wiele rzeczy człowiek jest w stanie zrobić samodzielnie, w licznych może nam pomóc rozwinięty sprzęt. Już sam proces obrabiania materiału musi być wykonywany przy pomocy specjalistycznych maszyn, ponieważ inaczej wszystko trwałoby bardzo długo i zapewne nie udałoby się uzyskać zadowalających rezultatów. Już od jakiegoś czasu zaawansowane technologie pomagają nam jeszcze bardziej. Rozpowszechniła się tak zwana obróbka skrawaniem CNC, czyli proces obrabiania materiału przy pomocy komputera, którym steruje i który programuje człowiek. Dzięki temu sprawuje on kontrolę nad całym procesem, a jednocześnie jego wysiłek jest niewielki i ryzyko ewentualnego wypadku również jest bardzo małe. Skrót CNC pochodzi od słów "Computerized Numerical Contro", czyli po polsku tyle co "komputerowe sterowanie urządzeń numerycznych". 

Obróbka skrawaniem - oferta Janus

Korzystając z obróbki skrawaniem można w dowolny sposób kształtować materiały, czyniąc to przy pomocy specjalistycznych maszyn z wielką dokładnością. Żeby sprostać wymogom współczesności, trzeba pójść o krok dalej i korzystać z metody CNC, pozwalającej ściśle zaplanować cały proces z dokładnością do najmniejszego szczegółu. Obróbką skrawaniem zajmuje się między innymi firma Janus. To firma działająca od 1980 roku, która od tego czasu zdążyła już zrealizować mnóstwo zamówień produkcyjnych. Wykwalifikowany personel, rosnące doświadczenie oraz profesjonalny sprzęt to elementy składające się na sukces firmy. Jest bardzo ceniona przez klientów, a jej popularność nadal wzrasta. Firma produkuje łańcuchy napędowe oraz świadczy usługi obróbki mechanicznej CNC mało i wielkogabarytowej. Jeśli ktoś chce dowiedzieć się więcej, powinien zajrzeć na stronę firmy.

Zobacz