Nowości

Ciasta na różne okazje

Celebrując wszelkie okazje oraz ważne dla nas święta zapraszamy znajomych i najbliższych. Aby ich ugościć przygotowujemy się odpowiednio. W tym celu sprzątamy, zazwyczaj całe mieszkanie, przyrządzamy smaczne potrawy i ciasta oraz dekorujemy stół, przy którym spędzimy wspólnie ten niezwykły czas. Zazwyczaj bywa tak, że częstujemy gości smacznym obiadem, po którym podajemy deser lub podwieczorek. Deser może mieć bardzo różne formy. Są to zazwyczaj lody z bita śmietaną, owoce polane sosami lub przepyszne ciasta, do których podajemy ciepłe napoje. Smakowite wypieki wpisały się już w tradycję polskich świąt i uroczystości.

Najczęściej staramy się przygotować je samodzielnie, korzystając ze sprawdzonych przepisów naszych mam lub babć. Jeśli lubimy eksperymentować w kuchni lub zaskakiwać naszych gości swoim talentem kulinarnym, możemy spróbować nowego przepisu. Znajdziemy go bez większego problemu na blogach kulinarnych lub w książkach kucharskich, jak również na ostatnich stronach prasy kobiecej.

Jednak w sytuacji, gdy nie mamy wystarczającej ilości czasu, udajemy się do cukierni. Tam właśnie kupujemy wybrane na miejscu czy też zamówione wcześniej ciasto. Ich wybór uzależniony jest od okazji i liczby zaproszonych gości.

Najczęściej zamawianym i kupowanym jest ciasto na urodziny, wesela i Komunie Święte, nazywane tortem. Jest to okrągłe, bogato zdobione ciasto deserowe, które przekładamy po rozcięciu masą z dodatkiem alkoholu lub bitą śmietaną. Dodatkowo wewnątrz umieszczane są owoce lub inne dodatki. Ciasto to dekorujemy na różne sposoby, takie jak układanie owoców na wierzchniej warstwie czy wykonanie napisów z dedykacją dla osoby świętującej lub Młodej Pary. Tradycją jest także zdmuchiwanie przez nich zapalonych świeczek umieszczonych na górze tortu. 

Wypieki tego rodzaju i nie tylko kupujemy także, kiedy chcemy sprawić przyjemność naszym najbliższym. Ponieważ kobiety przywiązują znacznie większa wagę do słodkości niż mężczyźni, popularne stało się w ostatnich latach ciasto na dzień mamy czy dzień babci. Celebrujemy te święta, aby pokazać naszym mamom, że o nich pamiętamy i bardzo je kochamy. Sprawi im to wielką radość.

Nieco inną formę przybiera ciasto dla dzieci. Najmłodsi należą do jednej z najbardziej wybrednych, pod względem smaku i wyglądu jedzenia grup. Ze względu na to, wybieramy dla nich najróżniejsze formy słodkości, które często różnią się od tych wybieranych dla starszych przedziałów wiekowych. Dzieciom zazwyczaj najbardziej smakują ciasta, które przekładane są bitą śmietaną z ogromną ilością owoców i czekolady. Dlatego właśnie ozdabiane są świeżymi, karmelizowanymi truskawkami i winogronami oraz miękką czekoladą. W dekoracjach znajdziemy także cukrowe figurki zwierzątek lub bohaterów pochodzących z ich ulubionych bajek. Na przyjęciach dziecięcych oprócz ciast i tortów, znajdziemy również babeczki z ułożonymi na wierzchu owocami oraz różnokolorowe muffinki przypominające zwierzęta i rośliny. Dzieci kochają je, ponieważ nie tylko smakują, ale też bawią swoim wyglądem.

Materiał zewnętrzny

Zobacz