Nowości

Kurkuma – co powinieneś o niej wiedzieć?

Kurkuma to przyprawa indyjskiego pochodzenia, która wykorzystywania jest przede wszystkim w gastronomii. Posiada ona wiele właściwości prozdrowotnych, dlatego warto włączyć ją do codziennej diety. Kurkuma znalazła także zastosowanie w kosmetologii. Co jeszcze warto o niej wiedzieć?

Kurkuma w kuchni

W niemal każdej kuchni znajdziemy przyprawę o nazwie kurkuma. Możemy dodawać ją do mięs, ale również ryżu czy makaronu. Jej głównym składnikiem jest kurkumina, która nadaje przyprawie charakterystyczną, żółtą barwę oraz ostry smak. Kurkumę do potraw powinny dodawać w szczególności osoby, które borykają się z problemami trawiennymi, związanymi między innymi z niewłaściwą pracą wątroby. Przyprawa to wspomaga proces trawienia, a przy tym regenerację wątroby, szczególnie po ciężkim posiłku. Co ciekawe, kurkuma jest składnikiem wielu tabletek na trawienie czy na wątrobę.

Właściwości prozdrowotne kurkumy

Okazuje się, że kurkuma nie tylko dodaje smaku naszym daniom, ale wykazuje także wiele właściwości prozdrowotnych. Niestety, nawet sowicie przyprawione dania nie pomogą nam z nich skorzystać, bowiem kurkumina sama w sobie jest słabo wchłanialna przez ludzki organizm. W aptekach dostępna jest jednak kurkuma w tabletkach, która zawiera dodatek piperyny - ta powoduje, że kurkuma wchłania się o wiele lepiej. Jakie konkretnie korzyści może przynieść regularne zażywanie tabletek z kurkumą? Pomaga ona między innymi w:

  • leczeniu stanów zapalnych i chorób o podłożu bakteryjnym,
  • gojeniu ran,
  • obniżaniu cholesterolu i poziomu cukru we krwi,
  • profilaktyce nowotworowej,
  • regeneracji komórek mózgu.

Kurkuma jest także źródłem wielu witamin, w tym na przykład witaminy E, K, A i B6. Można znaleźć w niej także:

  • kwas foliowy,
  • tiaminę,
  • niacynę,
  • ryboflawinę.

Kurkuma bogata jest też w wapń, potas czy magnez, które są stosunkowo dobrze wchłaniane przez nasz organizm. Co więcej, przyprawa ta nie zawiera zbyt wielu kalorii, bowiem jedynie 390 w 100 gramach. Pamiętajmy jednak, że do dań dodajemy jedynie szczyptę kurkumy, natomiast kaloryczność tabletek z kurkumą również nie jest zbyt wysoka. Spokojnie mogą więc przyjmować je osoby będące na diecie odchudzającej.

Kurkuma dla urody

Kurkuma znalazła zastosowanie nie tylko w medycynie, ale również w kosmetologii. Warto zwrócić uwagę na fakt, iż sama w sobie wspomaga urodę, z racji tego, że zawiera mnóstwo cennych składników odżywczych. Bardzo popularne są maseczki z kurkumy, które sprawdzają się szczególnie w przypadku cery trądzikowej czy tłustej. Kosmetyki z dodatkiem kurkumy działają bowiem na skórę przeciwzapalnie, odżywczo i antytrądzikowo. Co więcej, wykazano, że kurkuma zapobiega starzeniu się skóry, dlatego też wykorzystywana jest do produkcji kosmetyków anty-aging. W sklepach można znaleźć olejki z dodatkiem kurkumy, które posiadają właściwości lecznicze, a także wspomagają naszą urodę. Warto pamiętać, że samo zażywanie tabletek z kurkumą może w znacznym stopniu poprawić kondycję naszej skóry, głównie ze względu na zawartość wielu witamin, w tym witaminy E, która nazywana jest witaminą młodości.

Zobacz