Nowości

Jak wybrać idealny plecak szkolny?

Dobry plecak szkolny powinien być komfortowy w noszeniu i przyjazny dla pleców ucznia. Ważne, aby dopasować go do wieku  dziecka lub nastolatka, ilości podręczników oraz indywidualnych potrzeb. Sami użytkownicy najczęściej zwracają uwagę na modny wygląd. Rodzice powinni jednak zadbać nie tylko o stylistykę, ale przede wszystkim o to, aby noszenie plecaka nie powodowało zbyt dużego obciążenia dla kręgosłupa.

Plecak czy tornister?

Podręczniki, zeszyty, materiały plastyczne i inne pomoce naukowe to „bagaż”, który nie należy do najlżejszych. Dziecko przez prawie 10 miesięcy nosi go na plecach, dlatego warto zadbać, aby plecak szkolny był dobrze dobrany. Często to właśnie nieodpowiedni model odpowiada za bóle pleców oraz kształtuje nieprawidłową postawę ciała u dziecka. Wielu rodziców niestety nie zdaje sobie sprawy z faktu, że wady postawy najczęściej utrwalają się już w pierwszych latach nauki.

Pierwszym krokiem jest dokonanie wyboru pomiędzy plecakiem, a klasycznym tornistrem. Obecnie wśród uczniów królują plecaki, które elegancko się prezentują, są pojemne i wygodne w noszeniu. Dużym plusem jest także ich jakość wykonania, która zapewnia odpowiednią żywotność.

Zadbaj o sztywne plecy

Plecak służy do przenoszenia podręczników, zeszytów i innego szkolnego wyposażenia, które najczęściej jest dość ciężkie, jak na możliwości małego użytkownika. Z tego powodu warto zadbać, aby wybrany plecak szkolny wygodnie się nosił i był przyjazny dla kręgosłupa. Zaleca się zrezygnowanie z modeli sportowych i plecaków turystycznych. Dla ucznia szkoły podstawowej lub średniej należy kupić plecak szkolny lub młodzieżowy. Są to modele, które zostały zaprojektowane z myślą o konkretnej grupie wiekowej i potrzebach młodych użytkowników. Tył plecaka jest ukształtowany wtedy w taki sposób, aby doskonale dopasowywać się do anatomicznych kształtów pleców.
Kolejną kwestią są odpowiednie szelki i dno. Powinny być one dość szerokie (minimum to 4 cm) i posiadać regulację oraz odpowiednie profilowanie. Dzięki temu plecak będzie można dopasować do wzrostu i sylwetki dziecka, a cały przenoszony ciężar równomiernie rozłoży się na plecy. To sprawi, że kręgosłup nie będzie przeciążony, szelki nie będą wżynać się w ramiona, a postawa ucznia nie będzie narażona na kształtowanie wad. Dno powinno być solidne i odpowiednio wzmocnione. Dzięki temu kształt nie będzie zmieniał się pod ciężarem przenoszonych rzeczy.
Nowoczesne plecaki szkolne coraz częściej mają paski i sprzączki do zapinania w pasie oraz na klatce piersiowej. To sprawi, że ciężar jeszcze lepiej się rozłoży.

Jaka waga plecaka?

Przed laty przepisy Głównego Inspektoratu Sanitarnego określały, że plecak szkolny powinien ważyć od 1200 do 1400 gramów. Pierwsza wartość była przeznaczona dla uczniów młodszych klas, a druga klas starszych. Obecnie przepisy mówią jedynie, że ciężar spakowanego plecaka nie powinien przekraczać 10-15% wagi dziecka. Wielu producentów jednak respektuje dawne obostrzenia, dlatego dobrej jakości plecaki szkolne ważą właśnie do 1200 do 1400 gramów.

Komory i przegrody

Podczas wyboru plecaka do szkoły warto zadbać, aby zapewniał on odpowiednią ilość miejsca w głównej komorze. Najlepszy będzie jednak model z dodatkowymi kieszeniami i przegródkami. Dzięki temu uczeń będzie mógł wygodnie przenosić nie tylko podręczniki i zeszyty, ale także piórnik, plastelinę, farby, kredki, drugie śniadanie, butelkę z wodą i wiele innych drobiazgów. Boczne kieszenie mogą zawierać elementy odblaskowe, dzięki czemu dziecko będzie dobrze widoczne na drodze.
Przydatny będzie również wygodny uchwyt, który pozwoli przenosić plecak w ręce oraz identyfikator z danymi właściciela.

Więcej na stronie Alibiuro.pl

Zobacz