Nowości

Jak tworzyć domowe nalewki?

Sklepowe nalewki potrafią smakować naprawdę wyśmienicie, ale ich poważnym minusem jest to, że klient nigdy nie ma pełnej kontroli nad ich składem. Teoretycznie może mu się przyjrzeć i spróbować przeanalizować każdą występującą w nim substancję, ale w rzeczywistości producenci potrafią umiejętnie ukrywać różne fakty lub podawać je w taki sposób, aby nie zniechęciły one do zakupu produktu. Całe szczęście nalewki tradycyjne można też w prosty sposób wykonywać samodzielnie. Aby uzyskać ich wyjątkowy smak i aromat, wystarczy trzymać się kilku podstawowych zasad.

Nalewki z założenia tworzone są z różnego rodzaju owoców. Od ich jakości zależeć będzie zatem ostateczny smak i aromat trunku. Warto poświęcić trochę czasu na znalezienie takiego miejsca, w którym będą sprzedawane owoce prosto z sadu, gdyż te sklepowe potrafią okazać się zupełnie mdłe, a do tego przeważnie są pryskane różnymi konserwantami i innymi chemikaliami. Owoce trzeba oczywiście dokładnie umyć i osuszyć. Suszeniu warto poświęcić nieco więcej czasu, bo jeśli zbyt duża ilość wody pozostanie na owocach, przedostanie się ona do nalewki i może doprowadzić do nadmiernego rozcieńczenia trunku. Zawsze należy też sprawdzić, czy wybrany produkt nadaje się jeszcze do spożycia. Jeżeli owoc nie wygląda idealnie, ponieważ na jego skórce występują drobne plamki, małe kropki czy jakiekolwiek inne przebarwienia, lepiej od razu go wyrzucić. Nie należy takich kawałków odkrajać, bo świadczą one o tym, że cały owoc zaczął się już psuć.

Prawdziwą sztuką jest jednak umiejętne doprawianie trunków. Nalewki tradycyjne (sprawdź na https://www.krakowskikredens24.pl/)  smakują wyjątkowo nie dlatego, że zostały wykonane ze świeżych i soczystych owoców, ale dlatego, że dodano do nich kilka szczypt różnych składników, które wydobyły z nich niesamowity aromat i jeszcze głębszy smak. Z przyprawami warto akurat trochę pokombinować. Oczywiście koniecznie należy wybierać te o jak najwyższej jakości, kupując je w specjalistycznych sklepach zielarskich bądź na targach czy w sklepach internetowych. Czas na konkretne propozycje. Do większości nalewek znakomicie będzie pasować prawdziwa wanilia w laskach, którą wystarczy rozrobić lub pociąć na mniejsze kawałeczki. Aromatycznego zapachu nadadzą też trunkom: cynamon, nitki szafranu, świeży lub suszony imbir oraz gałka muszkatołowa. Wyrazistość można z kolei uzyskać przy pomocy klasycznego ziela angielskiego bądź zwykłego czarnego pieprzu w ziarnach. Przyprawy muszą być oczywiście niemielone. Nie powinno się ich także rozdrabniać na zbyt małe kawałeczki.

Przygotowanie domowej nalewki tradycyjnej pochłania jednak trochę czasu i wymaga pewnego obycia w kuchni, dlatego też od czasu do czasu warto poratować się gotowymi produktami. Nawet w najzwyklejszych hipermarketach da się teraz znaleźć trunki o naprawdę wysokiej jakości. Trzeba po prostu patrzeć na ich składy i zwracać uwagę na to, z czego są wykonywane. Niektóre firmy (także te polskie) wręcz słyną z produkowania wyjątkowych nalewek, które smakują tak jak te przygotowane w domowych warunkach.

Artykuł sponsorowany

Zobacz