Nowości

Na co zwracać uwagę kupując szambo?

Na rynku istnieje wiele różnych możliwości odprowadzania nieczystości. Nic więc dziwnego, że znaczna część osób staje przed dylematem wybrania najlepszego rozwiązania dla siebie. Na co więc zwracać uwagę podczas zakupu szamba, by spełniało ono wszystkie naszej wymagania?

Po pierwsze - pojemność

Pierwszym dylematem, przed jakim stają osoby pragnące nabyć szambo jest jego pojemność. Jeżeli zastanawiasz się więc, jakiej pojemności zbiornik będzie najlepszy, warto zastosować pewne obliczenia. Sprawdź więc na domowym liczniku ile wody pobieranej jest w ciągu jednego miesiąca. Znając liczbę zużytych metrów sześciennych wody w łatwy sposób można przeliczyć, jaka wielkość szamba będzie najodpowiedniejsza. Szacuje się, że trzy- lub czteroosobowa rodzina jest w stanie wyprodukować w skali miesiąca około 10m3 ścieków.

Wielkość szamba powinna być więc taka, by zbiornik dało się opróżniać nie częściej niż co 10 dni, lecz nie rzadziej, niż co 2 tygodnie. Warto również dodać, że nie ma sensu nabywać zbyt dużych zbiorników, ponieważ w większości przypadków szambiarki mają możliwość zabrania ze sobą maksymalnie 12m3 cieczy. Oczywiście zdarzają się przypadki, w których ta liczba jest większa, jednak należą one do mniejszości.

Po drugie - materiał

Nie bez znaczenia jest również materiał, z jakiego zrobiony został zbiornik. Na rynku dostępne są więc zbiorniki wykonane z plastiku oraz stali, jedna jednym z najpopularniejszych i najtrwalszych opcji są te wykonane z betonu. Najtańsze szamba betonowe można dostać w naprawdę korzystnych cenach, dlatego też na ich nabycie decyduje się coraz więcej osób poszukujących trwałych i solidnych rozwiązań na wiele lat. Tworzone są one z prefabrykowanych elementów żelbetowych oraz betonowych. Są one niezwykle szczelne i zostały wyposażone w specjalne płyty włazowe (okrągłe, prostokątne lub też kwadratowe), które wykonane zostały z żelbetonu i PCW.

Po trzecie - odpowiedni wykop

Nabywając szamba betonowe warto pamiętać o przygotowaniu wykopu, który będzie miał zarówno szerokość, jak i długość większą o około 30 cm od wymiarów nabytego zbiornika. Należy również pamiętać o umożliwieniu swobodnego dojazdu samochodowi ciężarowemu, który musi mieć miejsce na rozładunek zbiornika tyłem lub bokiem. Jest on montowany przy użyciu urządzeń hydraulicznych, które znajdują się na samochodzie. Po jego umieszczeniu, odpowiednio wykwalifikowany monter układa spoinę cementową, na której będzie łączona górna część zbiornika.

Nabywając szambo warto zwrócić uwagę przede wszystkim na jego trwałość, dlatego też tak wiele osób decyduje się na zakup zbiorników wykonanych z betonu. Są one gwarancją solidności i trwałości, dzięki czemu unikamy konieczności naprawy lub też wymiany zbiornika po krótkim czasie od jego nabycia.

 

Materiał zewnętrzny, zdjęcie główne: fotolia.com, 60114873 | Autor: Goodpics

Zobacz