Nowości

Wygodne miejsce do spania dla psa

Pies to wierny towarzysz człowieka i ulubieniec domowników. Aby jednak prawidłowo się rozwijał, musimy mu zagwarantować odpowiednie warunki do życia, w tym zwłaszcza wygodne miejsce do spania. Legowisko czy buda? Które z tych rozwiązań wybrać, aby zapewnić psu komfort snu i wypoczynku?

Legowisko dla psa

Wybierając miejsce do spania dla psa, warto pamiętać, iż jest to zwierzę, które lubi żyć w grupie. Z tego względu usytuowanie jego legowiska w pobliżu opiekunów jest bardzo dobrym rozwiązaniem, gdyż wpływa to pozytywnie na jego samopoczucie i daje mu poczucie bezpieczeństwa.

Jeżeli chcemy, aby pies wypoczywał w specjalnie przygotowanym legowisku, a nie na fotelu, kanapie czy też łóżku w sypialni, musimy przyzwyczajać go do tego już od pierwszych dni przebywania w naszym domu. Będzie to rozwiązanie nie tylko wygodne dla domowników, którzy będą musieli rywalizować o miejsce z pupilem, ale i dla samego psa. Własne legowisko zagwarantuje mu bowiem spokojny sen i wypoczynek.

Wybierając odpowiednie legowisko dla psa, uwzględnić należy:

 • wielkość psa – przed zakupem posłania warto zmierzyć psa od głowy do podstawy ogona, dodając do otrzymanego wyniku 20 centymetrów, co zapewni psu komfort wypoczynku. Pamiętajmy, że nie tylko zbyt małe posłanie jest złą opcją. Zbyt duże legowisko też nie jest dobrym rozwiązaniem. Pies nie będzie w nim bowiem czuć się bezpiecznie,
 • jego indywidualne upodobania – niektóre psy preferują miękkie posłania, inne zaś wolą, aby legowisko było twardsze. Warto to wziąć pod uwagę przy wyborze właściwego modelu,
 • rodzaj materiału, z którego wykonano posłanie – musi być to trwały i odporny na zadrapania oraz inne uszkodzenia mechaniczne materiał. Ważne jest również to, aby był łatwy w czyszczeniu. Warunki te spełniają takie materiały tapicerskie jak kodura czy też suedine. Jako wypełnienie zaś dobrze sprawdzą się kulki z włókna poliestrowego z domieszką silikonu,
 • konstrukcję posłania – legowisko musi gwarantować prawidłowe podparcie ciała zwierzęcia, co jest szczególnie ważne w przypadku dużych i olbrzymich ras, psich seniorów oraz pupili borykających się z chorobami ruchu,
 • wygląd – nie jest to kwestia najważniejsza, jednak warto zadbać o to, aby posłanie dla psa pasowało do wystroju wnętrza, w którym będzie się znajdować. Na rynku dostępnych jest wiele różnorodnych legowisk, toteż z łatwością znajdziemy model, który będzie pasował do stylu, w jakim urządziliśmy dane pomieszczenie.

Pamiętajmy, że atrakcyjnie wyglądające posłanie może wcale nie przypaść do gustu naszemu pupilowi. Czasem lepiej sprawdza się po prostu zwykła poduszka, której cena nie przekracza kilkudziesięciu złotych niż ekskluzywna sofka dla psa kosztująca krocie.

Duże znaczenie ma również usytuowanie legowiska. Powinno ono znajdować się w pobliżu opiekunów – to rzecz jasna. Należy jednak zadbać także o inne aspekty.

Po pierwsze, należy unikać ciągów komunikacyjnych oraz lokalizacji, gdzie panuje hałas. W takich miejscach pies nie będzie miał warunków do spokojnego wypoczynku.

Po drugie, należy unikać miejsc w pobliżu okien, drzwi i kaloryferów. Klimat panujący w ich pobliżu (przeciągi, suche powietrze) może nie sprzyjać zdrowiu psiaka.

Po trzecie, w przypadku dużych domów pupilowi warto zapewnić dwa legowiska. Pierwsze znajdować się będzie w pomieszczeniu, w którym w trakcie dnia spędzamy najwięcej czasu, na przykład w salonie, kuchni bądź gabinecie, drugie zaś można umieścić we własnej sypialni. Takie rozwiązanie zagwarantuje psu naszą bliskość przez większą część dnia.

Buda dla psa

Chociaż większość psów woli spać w domu niż w budzie, zdarzają się sytuacje, iż nasz pupil musi zamieszkać na zewnątrz. Wówczas również należy zagwarantować mu wygodne i bezpieczne miejsce dla spania.

Wybierając budę dla psa, musimy zadbać o to, aby była:

 • dopasowana do wielkości psa,
 • odporna na działanie czynników atmosferycznych,
 • ocieplona,
 • szczelna.

Jeżeli któryś z powyższych warunków nie zostanie spełniony, wówczas pies nie będzie czuć się komfortowo. Co więcej, nieszczelna i zimna buda sprawi, że będzie on bardziej podatny na różnego rodzaju infekcje i choroby.

Na rynku znajdziemy różne modele bud dla psa, w tym:

 • budę klasyczną – do dyspozycji psa jest jedno pomieszczenie,
 • budę z przedsionkiem – dzięki przedsionkowi buda jest cieplejsza i wygodniejsza w porównaniu z modelem klasycznym,
 • budę z tarasem – ma większe rozmiary oraz jest podzielona na dwie części: zamkniętą i otwartą (taras), dzięki czemu gwarantuje psu optymalny komfort cieplny,
 • budę piętrową to prawdziwy dom dla psa. Zwykle wykonuje się je na indywidualne zamówienie, stąd też ich wysoka cena.

To, na jaką budę ostatecznie się zdecydujemy, zależy między innymi od wielkości psa, a także naszych możliwości finansowych oraz preferencji. Najważniejszą kwestią jest to, aby miejsce, w którym pies śpi było wygodne. Zasada ta tyczy się również legowisk, które znajdują się wewnątrz domu. Nasz pupil musi się w nich czuć po prostu dobrze.

 

Materiał zewnętrzny

Zobacz