Nowości

Na co szczególnie zwrócić uwagę wynajmując samochód?

Znalezienie wypożyczalni samochodów nie stanowi dziś problemu. Polski rynek pod tym względem rozwija się i oferuje wiele tego typu usług. Jednak nie każda jest warta uwagi, dlatego nie należy poprzestawać na pierwszej, która przykuje naszą uwagę. Dla własnego dobra trzeba na początek pochylić się nad kilkoma kwestiami: co jest ważne przy wybieraniu auta, co szczególnie powinno zainteresować każdego, kto chce wynająć samochód oraz jak dopełnić wszelkich formalności z tym związanych.

Kto może wynająć samochód?

Wynajem samochodów jest możliwy dla prawie każdego. Istnieją pewne przesłanki, których pojawienie się sprawia, że czynność ta stanie się niemożliwa do wykonania bądź koszt usługi wynajmu znacznie się powiększa. Każda wypożyczalnia ma różne zasady, którymi kieruje się w swoim postępowaniu. Przed wynajęciem samochodu należy więc dokładnie zaznajomić się z ofertą tej konkretnej, która stanowi źródło zainteresowania. Najczęściej stosowanymi przez wypożyczalnie ograniczeniami są: wiek najmującego (nie wypożycza się aut osobom poniżej 21 roku życia.) oraz długość posiadania prawa jazdy (minimum 2 lata).

Walka o klienta

Dla wielu wypożyczających samochód podstawowym kryterium jest kwota pieniężna, jaką na ten cel musi przeznaczyć. Jest to kwestia dość istotna, jednak należy mieć na uwadze, że wypożyczalnie często reklamują swoje usługi jako najtańsze, nie podając ukrytych kosztów. Jest to zwykły chwyt marketingowy, gdyż po dotarciu do konkretnej oferty okazuje się zazwyczaj, że cena nie jest tak atrakcyjna. W związku z tym należy doszukiwać się wszystkich informacji o ofercie konkretnej wypożyczalni samochodów. Istotne jest, by niczego nie przeoczyć, bo może to generować dodatkowe koszty. Wiele wypożyczalni organizuje często ciekawe promocje chcąc ściągnąć klientów. Pomaga to zmniejszyć koszty najmu, ale nie chroni przed opłatami dodatkowymi, jak: pozostawienie samochodu w dalekim miejscu od siedziby firmy wypożyczającej, ustalony limit kilometrów na każdy dzień czy ubezpieczenie samochodu.Oferta wynajmu samochodów na spradio.com.pl

Kiedy decyzja o wynajęciu konkretnego auta w danej wypożyczalni jest już podjęta, należy podpisać umowę. Powinna być dokładnie przeczytana tak, aby wszelkie wątpliwości zostały rozwiane. Jeśli pojawiają się jakieś pytania, to trzeba je zadać, aby dane kwestie nie stanowiły zaskoczenia. Taka umowa wiąże i zobowiązuje każdego do przestrzegania zawartych w niej warunków.

wynajem aut​Otrzymanie i zwrócenie auta

Odebranie wynajętego samochodu to ważna kwestia. Czyniąc to należy zwrócić uwagę przede wszystkim na faktyczny stan techniczny auta. Jeśli po dokładnym obejrzeniu cokolwiek budzi wątpliwości, należy natychmiast zgłosić to do pracownika wypożyczalni. Istotna jest również ilość paliwa w baku. Najczęściej z umowy wynika, że powinien być pełen, jednak upewnienie się, że tak faktycznie jest nikomu nie zaszkodzi.

Podczas oddawania wynajętego samochodu ważne jest, by był on w identycznym stanie, jak wtedy, gdy był odbierany. Do obowiązku najemcy należy najczęściej zatankowanie paliwa do tego samego poziomu, co przy odbiorze go z wypożyczalni. Pozwala to na uniknięcie dodatkowej opłaty. Istotne jest, by wynajęty samochód był zwrócony dokładnie w ustalonym terminie oraz miejscu. W razie niespełnienia tego warunku, wypożyczalnie najczęściej nakładają wysokie kary. Pozwalają za to zwracać wynajęte samochody w miejsca wybrane przez najemcę, co stanowi zawsze duże ułatwienie.

Decydując się na wynajem samochodów nie zawsze może się okazać, że lepszą ofertę ma duża znana firma. Warto też przyjrzeć się, co proponuje mniejsza konkurencja. Porównanie cen samochodów, ich rodzajów i kosztów usług dodatkowych to pierwszy krok, który musi wykonać każdy, kto chce cieszyć się z dobrze podjętej decyzji. Kolejnym jest dokładne zapoznanie się z umową, co pozwala na uniknięcie wszelkich dodatkowych i nieprzewidzianych opłat.

Zobacz