Nowości

Avatar 2: data wydania, pierwsze zdjęcia i wszystko, co wiemy

Oryginalny Avatar zawładnął światem dzięki niesamowitej wydajności, tłom CG i fotografii 3D. Niesamowita przygoda Jamesa Camerona stała się najbardziej obrzydliwym filmem wszechczasów, gdy został wydany w 2009 roku. Sukces często prowadzi do sequeli, więc czy kiedykolwiek pojawi się Avatar 2? A jak duży wpływ na produkcję będzie miał Covid-19?

Pierwotnie zaplanowany na 2014 r., jest pierwszym z czterech trwających sequeli. Wracamy do Pandory, gdzie rdzenni mieszkańcy Na'vi walczyli z ludzkim najeźdźcą, który niszczył ich piękne ziemie, by wydobywać cenne "unobtainium".

Ale co zobaczymy z filmu, że - do 2019 Avengers: Endgame - był największym przebojem wszechczasów? Wysłaliśmy wczesną misję zwiadowczą do Pandory, aby dowiedzieć się wszystkiego, co trzeba wiedzieć o dacie premiery Avatara 2, tytule, fabule, obsadzie i wielu innych. Tym razem nie ma żadnego niedbalstwa, obiecuję.

Wonder Woman 1984: data wydania i wszystko, co wiemy
Film Marvel's Black Widow w końcu wychodzi w 2020 roku.
Wszystko co nowe z Gwiezdnymi Wojnami w 2020 roku
Data wydania Avatara 2 (oraz daty wydania Avatara 3, 4 i 5)
Wiesz, że dziura w kształcie Gwiezdnych Wojen, która sprawi, że grudniowy plan wypuszczeń będzie raczej pusty po "The Rise of Skywalker"? Od 2021 roku, sekwencje Avataru będą gotowe do wypełnienia. 12 lat po tym, jak oryginalny film Jamesa Camerona rozbił płyty kasowe, Avatar 2 zadebiutuje 17 grudnia 2021 roku, chyba że koronaawirus będzie miał coś do powiedzenia na ten temat. 

Jak Peaky Blinders, No Time to Die i A Quiet Place II, nowatorski koronaawirus podał w wątpliwość datę premiery Avatara 2. Jednakże, podczas gdy w Nowej Zelandii opóźniła ona produkcję na żywo, filmowanie zostało wznowione w maju 2020 roku. 

Wirtualna produkcja i efekty wizualne rozwijały się jednak nadal jak zwykle podczas krótkiego okresu przerwy w filmowaniu, ponieważ takie działania "znacznie bardziej sprzyjają społecznemu dystansowi". Nie jest jasne, jak bardzo zakłócenie to opóźni datę premiery sequela, jeśli w ogóle, więc będziemy musieli poczekać i zobaczyć.

Avatar 3, Avatar 4 i Avatar 5 zostały napisane równocześnie i znajdują się również w utworach, ale nie będziemy musieli na nie czekać prawie tak długo - obecnie są one przeznaczone na grudzień 2023, grudzień 2025 i grudzień 2027 roku, jeśli chcesz je wcześniej umieścić w swoim dzienniku.

Cięcie do pościgu
Co to jest? Wielkoobudżetowy powrót do Pandory, tętniącego życiem świata Jamesa Camerona stworzonego dla oryginalnego Avatara w 2009 roku.
Gdzie mogę go obejrzeć? To będzie absolutnie masywne wydanie namiotu, więc nie powinno zabraknąć multipleksów, w których można go zobaczyć - o ile James Cameron nie ustawi technicznej poprzeczki tak wysoko, że przeciętne kina nie poradzą sobie ze specyfikacją wyświetlania. Powinieneś się spodziewać, że pojawi się na Disney Plusie po jego teatralnej premierze.
Kiedy mogę go obejrzeć? 17 grudnia 2021.

Czy Avatar 2 ma odpowiedni tytuł?
Nic oficjalnego poza Avatarem 2. W raporcie BBC z 2018 roku stwierdzono, że cztery nowe filmy mogą nosić tytuły: Awatar: Droga wody, Awatar: Nosiciel nasion, Awatar: Tulkun Rider i Awatar: Poszukiwanie Eywy (Eywa to imię bóstwa pandorańskiego czczonego przez Na'vi). 

Niestety, jeśli uważasz, że brzmią one trochę nieinspirująco, to zła wiadomość jest taka, że mogą być prawdziwe. "Te tytuły są wśród tych, które są brane pod uwagę", Cameron powiedziała ET. "Nie podjęto jeszcze żadnych ostatecznych decyzji."

Alternatywnie, mógłby po prostu zachować prostotę, idąc trasą Obcych z Avatarami, Avatar3, Avatar Zmartwychwstanie i Avatar Vs Predator. A może nie.

Historia Avatara 2: to co wiemy
Reklama

Specyfika działki jest obecnie tak nieuchwytna jak "Unobtainium", które ludzki najeźdźca próbował wydobyć z Pandory w oryginalnym Avatarze. Wiemy jednak, że historia ta nabierze tempa około dekady po pierwszym filmie, a Jake Sully (którego ludzka świadomość została na stałe pobrana do jego ciała Na'vi) i Neytiri mają teraz dzieci. Potwierdzono również, że duża część filmu będzie miała miejsce wokół oceanów Pandory, a kluczową rolę odegra nowo wprowadzony na rynek morski klan Metkayina. 

"Podjęliśmy decyzję, że sequel nie musi robić tego, co robią inne filmy science fiction, czyli jeśli chcą wody, idą na planetę oceanu, a jeśli chcą śniegu, idą na planetę lodu" - powiedział w wywiadzie dla Slashfilm wieloletni partner produkcyjny Cameron, Jon Landau. "Spojrzeliśmy na wszystkie cuda, jakie pokazuje nam Ziemia i zdaliśmy sobie sprawę, że możemy podróżować całe nasze życie, a nie zobaczyć wszystkie prawdziwe cuda, jakie posiada Ziemia. Więc Jim podjął decyzję, aby ustawić wszystkie sekwencje na Pandorze. Nasze historie wprowadzają nas do różnych środowisk, a także do różnych kultur." 

Oczywiście, będą też wbiegać ci irytujący, wysysający księżyc ludzie ze Stowarzyszenia Rozwoju Zasobów (RDA). "Fabuła w sequelach naprawdę śledzi Jake'a i Neytiriego oraz ich dzieci", powiedziała Cameron Variety. "To raczej rodzinna saga o walce z ludźmi."

Podczas gdy Avatar 2 będzie drugim aktem pięcioosobowej sagi, w planie jest, aby funkcjonował jako film sam w sobie, będąc jednocześnie częścią szerszego łuku. Rzeczywiście, pragnienie Camerona, aby stworzyć historię, która była naprawdę warta opowiedzenia, jest jednym z głównych powodów, dla których Avatar 2 tak długo się materializował. 

"Robimy samodzielne filmy, które będą samodzielne", Landau powiedział Slashfilm. "Zamiast spieszyć się z robieniem sequeli, bo Jim nie spieszy się z tym, musimy zbudować nasz fundament, a to są scenariusze. Wiedząc, że chcemy opowiedzieć wiele historii, nie chcieliśmy rozwiązać tylko jednego scenariusza. Chcieliśmy rozwiązywać scenariusze wszystkich filmów, które chcieliśmy zrobić, zanim zaczniemy je tworzyć. To właśnie zabrało nam czas."

Zobacz