Nowości

Konto oszczędnościowe. Sprawdź, co powinieneś wiedzieć

​Gromadzenie oszczędności dla wielu osób jest gwarancją spokojnej i stabilnej pod względem finansowym przyszłości. Dla innych zaś sposobem na realizację konkretnych planów i marzeń. Bez względu na cel, który przyświeca oszczędzaniu, bezsprzecznie można stwierdzić, że gromadzenie kapitału to dobry sposób na to, by czuć się pewniej. Aby zapewnić sobie i bliskim spokojną przyszłość, trzeba wybrać dobrą metodę oszczędzania. Jedną z cieszących się dużym zainteresowaniem jest konto oszczędnościowe. Czy to dobry wybór? Czym jest konto oszczędnościowe i co warto wiedzieć na jego temat? Przekonajmy się.

Konto oszczędnościowe – co to takiego?

Konto oszczędnościowe to, tuż obok podstawowych rachunków, jeden z najbardziej rozpowszechnionych produktów bankowych. Niesłabnące zainteresowanie klientów lokowaniem na koncie oszczędnościowym własnych oszczędności w dużej mierze wynika z jasnych i przejrzystych zasad jego prowadzenia. Zaletą rachunków oszczędnościowych jest też mnogość ofert, która pozwala na dopasowanie warunków prowadzenia konta do indywidualnych potrzeb, co czyni oszczędzanie w miarę prostym i pozbawionym większych trudności.

Najogólniej rzecz ujmując, konto oszczędnościowe tak naprawdę jest połączeniem tradycyjnego rachunku rozliczeniowego i oszczędnościowego, które zawiera w sobie cechy charakterystyczne dla lokaty bankowej. Od tej ostatniej odróżnia go jednak możliwość dokonywania dowolnych zmian w zakresie ulokowanego na nim kapitału. W zależności od potrzeb można bowiem na rachunek oszczędnościowy wpłacać lub wypłacać środki, bez ograniczeń co do wysokości kwoty, o jaką chce się zmienić wysokość swoich oszczędności. Tymczasem umieszczając oszczędności na lokacie, trzeba liczyć się z tym, że na pewien okres (określony w zapisie umowy) zostają one zamrożone, a dostęp do nich ograniczony. I choć zazwyczaj oprocentowanie w przypadku konta oszczędnościowego jest nieco niższe niż na lokacie, w ostatecznym rozrachunku korzystanie z niego może okazać się mimo wszystko bardziej opłacalne. Warto jednak pamiętać, że owo niższe oprocentowanie nie jest regułą. W propozycjach niektórych banków można znaleźć konta oszczędnościowe umożliwiające wypracowanie zysku na podobnym poziomie jak w przypadku lokaty. Warto więc zapoznać się z kilkoma różnymi ofertami, aby móc wybrać tą najbardziej opłacalną.

Czy warto?

Konto oszczędnościowe bez wątpienia ma wiele zalet. Pierwszą z nich i z pewnością jedną z najistotniejszych jest wspomniana wcześniej możliwość dokonywania zmian w ulokowanej na nim kwocie. Co ważne, zmiany te odbywają się bez ryzyka utraty wypracowanego zysku. Zupełnie inaczej niż ma to miejsce na niektórych lokatach, gdzie przedterminowe uzyskanie dostępu do zdeponowanych środków oznacza konieczność poniesienia straty. W każdej chwili kapitał umieszczony na koncie oszczędnościowym może zostać zwiększony lub zmniejszony, w zależności od aktualnych potrzeb. Odbywa się to w sposób bardzo wygodny, poprzez zwykłą wpłatę lub wypłatę z konta. Taka elastyczność oszczędzania umożliwia klientowi nieograniczony dostęp do własnych środków, co w wielu sytuacjach losowych okazuje się niezwykle praktycznym rozwiązaniem.

Drugą zaletą konta oszczędnościowego, na pewno nie mniej ważną, jest pewność zysku. Można powiedzieć, że właściwie każda umieszczona na nim złotówka oznacza większy zysk, w zależności od wysokości oprocentowania, jakiemu podlega. Nie ma tu mowy o żadnych niejasnościach. Już w chwili podpisywania umowy umożliwiającej otwarcie rachunku jego posiadacz wie, jakiemu oprocentowaniu będą podlegać jego oszczędności, co pozwala na łatwe obliczenie wysokości wypracowanego np. w skali roku zysku.

Konto oszczędnościowe to sprawdzony sposób na proste i bezpieczne pomnażanie swoich oszczędności, przy jednoczesnym zachowaniu nieograniczonego dostępu do własnych środków. Warto więc rozważyć możliwość jego prowadzenia (1).

  1. Czy warto zakładać konto oszczędnościowe?, (https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-czy-warto-zakladac-konto-oszczednosciowe), data dostępu:14.12.2021.

Zobacz