Nowości

Oczko wodne - najlepsze ryby do przydomowego zbiornika wodnego

​Aby oczko wodne było ciekawszą ozdobą, warto jest wpuścić do niego jakieś życie. Ryby do oczka wodnego, to najlepsze rozwiązanie. Dla ryb należy stworzyć odpowiednie warunki oraz wybrać takie gatunki, które będą w stanie przetrwać w nim cały rok. Jak należy przygotować oczko wodne w ogrodzie, by było odpowiednim miejscem dla ryb? Jakie ryby warto mieć w swoim oczku wodnym? Jak należy dbać o ryby w oczku wodnym?

Jak przygotować oczko wodne dla ryb?

Oczko wodne w ogrodzie musi być odpowiedniej wielkości, aby było wystarczająco dobre dla ryb, które będą w nim pływać. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na głębokość zbiornika. Minimalna głębokość powinna wynosić 80 cm, choć niektóre ryby potrzebują głębokości nawet powyżej 100 cm. Większość ogródków jest dość mała, dlatego ważne jest, aby sadzawki były wystarczająco głębokie. Im głębsze oczko wodne, tym lepiej. Odpowiednia wielkość zbiornika jest istotna z tego względu, by utrzymać odpowiednie i stabilne warunki w wodzie. Płytkie oczka wodne są minusem szczególnie latem, ponieważ promienie słoneczne bardzo szybko nagrzewają wodę, co przyspiesza proces powstawania glonów. Zimą natomiast, woda w płytkich sadzawkach zamarza do samego dna, co również jest niekorzystne dla ryb i roślin, ponieważ uniemożliwia im to przetrwanie tego niełatwego okresu. W małym oczku wodnym woda szybko traci tlen i dochodzi do dużego zanieczyszczenia przez deszczówkę. Uogólniając, warunki w płytkim oczku wodnym są niestabilne.

Woda w oczku wodnym musi być odpowiedniej jakości. Zanim wpuścimy ryby do oczka, musimy pamiętać, że woda świeżo nalewana z wodociągów jest przepełniona szkodliwymi substancjami takimi jak np. metale ciężkie oraz chlor. Dlatego zaleca się nalanie wody kilka tygodni przed wpuszczeniem ryb, aby warunki wodne zdążyły się ustabilizować. Zanim wpuścisz rybki do oczka wodnego, należy sprawdzić jakość wody, jej pH, twardość, zawartość azotynów i azotanów. Aby sprawdzić jakość wody, należy użyć do tego odpowiednich testów, które kupić można w sklepach zoologicznych albo sklepach związanych z akwarystyką. Jakość wody można poprawić dzięki specjalnym preparatom, które są dostępne w sklepach z akcesoriami do oczek wodnych.

Zakładasz oczko wodne w ogrodzie i szukasz potrzebnych akcesoriów? Odwiedź tę stronę internetową i znajdź wszystko do oczka wodnego co będzie potrzebne: https://trzmiel.com.pl/oczko-wodne

Jakie ryby są najlepsze do oczka wodnego?

Wybierając ryby do oczka wodnego należy przede wszystkim dobrać gatunki odpowiednie do wielkości oczka wodnego. Dodatkowo istotne jest, aby wybrane ryby były przystosowane do zmian temperatur w środowisku i nie wymagają zbyt dużej troski, ponieważ oczko wodne nie jest zbiornikiem wodnym o który dba się tak bardzo jak np. O akwarium, a na ryby patrzy się głównie z góry. Jakie gatunki ryb będą najlepsze do naszego oczka wodnego? Oto kilka z nich:

  • Karasie złociste - rośnie do 30 cm długości, jest mało wymagający i bardzo odporny. Nie potrzebują specjalnego pokarmu i są w stanie przetrwać w wodzie do 20 stopni Celsjusza. Ich barwa jest żywo-pomarańczowa i można je bez problemu odnaleźć nawet w mętnej wodzie. Mając karasie w swoim zbiorniku wodnym należy unikać takich stworzeń jak: żaby, ropuchy, traszki, larwy owadów, ponieważ są one ich przysmakiem.
  • Karpie Koi - są to bardzo urodzajne ryby nadające się do oczek wodnych, ponieważ ich gama kolorystyczna jest bardzo szeroka. Najczęściej spotyka się karpie w kolorach czerwono - biało - czarnym lub białe z czerwoną łatą na głowie. Pochodzą z Japonii, gdzie uważa się je za symbol szczęścia, powodzenia oraz męstwa i długowieczności. Karpie mogą żyć nawet do 70 lat i osiągać nawet 100 cm długości. Jedzą wszystko, ale aby zachować ich dobrą kondycję, należy żywić je specjalną karmą.
  • Amur biały - jedzą rośliny i zjadają ich dwa razy tyle, niż wynosi ich masa ciała. Rosną nawet do 1 m. Świetnie oczyszczają zbiornik z glonów.

Inne popularne ryby jakie można spotkać w oczkach wodnych w ogrodzie to: tołpyga pstra, złota orfa, jaź, różanka, słonecznica.

Artykuł partnera

Zobacz