Nowości

Malowanie ścian i sufitów dla początkujących - przewodnik krok po kroku

Nie masz doświadczenia w malowaniu wnętrz? Nie ma powodu do zmartwień! Potrzebujesz jedynie poradnika, który wyjaśni Ci, jak malować ściany. Dowiedz się, jak malować ściany w tym artykule.

Od czego zacząć malowanie przestrzeni? Od odpowiedniego przygotowania!

Przygotowanie ścian przed malowaniem to ważny etap prac. Dlaczego jest to tak ważne? Jakość powłok zależy nie tylko od jakości farby, ale również od przygotowania powierzchni do malowania, a także doboru narzędzi. Jeśli nie oczyścimy podłoża ze starej, popękanej farby, nowa powłoka będzie łuszczyć się wraz z poprzednią. Brudna ściana również przyniesie słabe rezultaty. Powłoka nie będzie przylegać do tłustej powierzchni, jeśli ją nałożysz. W obu przypadkach praca nie będzie trwała.

Jak przygotować ściany do malowania?

  • Krok 1: Oceń stan i powłoki malarskie ścian. Pomoże to oszacować ilość wymaganej pracy.
  • Krok 2: Usuń poprzednie warstwy farby, jeśli są w złym stanie. Można to zrobić za pomocą szlifierki budowlanej lub szpachelki.
  • Krok 3: Odkurz ściany. Odkurz wszystkie pomieszczenia.
  • Krok 4: Jeśli zauważysz rozwój pleśni, użyj odpowiedniego środka.
  • Krok 5: Po wyschnięciu ścian wypełnij wszelkie szczeliny i ubytki zgodnie ze sztuką budowlaną. Ten etap należy opisać bardziej szczegółowo.

Sprawdź: Ile kosztuje malowanie ścian i co wchodzi w skład ceny na https://ladnydom.pl/ile-kosztuje-malowanie-scian-co-wchodzi-w-sklad-ceny-sprawdz-nasz-cennik

Przygotowania do malowania ścian - naprawa dziur

Jak naprawić ubytki w ścianach, by osiągnąć najlepszy efekt? Postępuj zgodnie z naszymi instrukcjami, aby zrobić to samodzielnie. Ilość pracy, jaką należy wykonać, zależy od używanego podłoża.

Podłoża z płyt gipsowo-kartonowych

Wypełnij połączenia między płytami masą szpachlową. Nałóż specjalną siatkę, a następnie końcową warstwę szpachli. Wygładź powierzchnię i pozostaw do wyschnięcia. Przeszlifować połączenia między płytami. Szpachluj i szlifuj wszystkie wgłębienia wokół wkrętów mocujących deskę do profilu konstrukcyjnego ściany. Zagruntować wszystkie zakurzone i chłonne powierzchnie przed malowaniem farbą.

Podłoża z farbami klejowymi

Czy masz podłoże, które było wcześniej malowane farbami klejowymi? Usuń grube warstwy farb klejowych (wiele warstw). Aby to zrobić, zwilż farby wodą i zeskrob szpachelką. Umyj ścianę najpierw wodą z mydłem, a następnie czystą. Po wyschnięciu zagruntuj podłoże.

Podłoża malowane farbami emulsyjnymi

Po naprawie zarysowań i ubytków, podłoża malowane farbami emulsyjnymi zazwyczaj nie wymagają specjalnego przygotowania. Umyj je detergentem malarskim i wodą, zwłaszcza jeśli w pomieszczeniu jest dużo kurzu, błota lub tłustych osadów. Następnie spłucz wszystko czystą wodą. Podkład jest ostatnim krokiem.

Malowanie ścian

Jak pomalować sufit i ściany? Tylko z odpowiednimi narzędziami

Jeśli planujesz malować ściany po raz pierwszy, musisz wiedzieć, jak przygotować narzędzia malarskie. Może to mieć negatywny wpływ na malowanie. Przed użyciem wałka lub pędzla należy oczyścić je z kurzu, brudu i wszelkich luźnych nitek lub włosia. Należy je umyć w wodzie z mydłem, a następnie dokładnie wykręcić. Nie należy całkowicie suszyć włosia przed malowaniem. Zapobiegnie to wchłonięciu przez nie zbyt dużej ilości farby. Nie zapomnij wyczyścić narzędzi zaraz po zakończeniu malowania. Po wyschnięciu produktu nie nadają się one już do użytku.

Malowanie ścian dla początkujących

Nie wiesz jeszcze jak pomalować ścianę? Chcesz malować jak profesjonalista? Będziesz zaskoczony, jak łatwo jest pomalować ścianę.

Od czego zacząć malowanie ścian? Najlepiej zacząć od sufitu. Rozpocznij malowanie w rogu okna znajdującego się najbliżej ciebie lub, jeśli nie ma okna, źródła światła znajdującego się najbliżej ciebie. Pomaluj wąski pas - krawędź sufitu między ścianą a ścianą za pomocą małego wałka lub pędzla. Pomaluj powierzchnię sufitu dużym wałkiem. Maluj równoległymi, zachodzącymi na siebie pasami, aby nie dopuścić do wyschnięcia krawędzi farby. Zapobiegnie to powstawaniu smug, które są dodatkowo wzmacniane przez oświetlenie. Kolejną warstwę należy nakładać w taki sam sposób jak poprzednią, ale dopiero po całkowitym wyschnięciu pierwszej. Można również usunąć farbę, która jeszcze nie wyschła.

Jak pomalować ściany w pokoju? Bardzo podobnie. Najpierw pomaluj narożniki, krawędzie i inne trudno dostępne miejsca. Możesz to zrobić mniejszym pędzlem. Następnie chwyć za wałek. Maluj zachodzącymi na siebie pasami, od góry do dołu, pewnie i równomiernie. Pamiętaj, że nieregularne ruchy wałka, zbyt mała lub zbyt duża ilość farby mogą powodować powstawanie smug.

Wiesz już, jak pomalować ściany i sufit. To proste, zwłaszcza jeśli powierzchnie są pomalowane na jeden kolor. A co jeśli wybrałeś różne odcienie do swojego pokoju? Z pomocą przychodzi taśma malarska. Możesz jej użyć do oddzielenia dwóch ścian, na przykład jeśli malujesz jedną ścianę na zielono, a drugą na biało. Pamiętaj, aby usunąć taśmę przed całkowitym wyschnięciem farby. Dowiedz się więcej na ladnydom.pl

Jakiego rodzaju farby powinienem użyć do malowania ścian?

Połowę bitwy wygrywa dobre przygotowanie i sprawne malowanie. Kluczowa jest również odpowiednia farba. Pierwszym krokiem w starannym malowaniu jest wybór odpowiedniego produktu do rodzaju i miejsca, które ma zostać pomalowane. Jak wybrać najlepszą farbę do ścian, aby uzyskać najlepsze rezultaty, biorąc pod uwagę między innymi jej właściwości. Malowanie ścian w pokoju to świetna zabawa. Postępuj zgodnie z naszymi instrukcjami, aby uzyskać pożądany efekt.

Zobacz