Nowości

Praca w Niemczech. Kto może zostać opiekunem osób starszych?

​Zapotrzebowanie na usługi opiekuńcze w Niemczech stale wzrasta. Rosnąca liczba seniorów i niezadowalająca jakość usług w niemieckich domach opieki sprawiły, że rodziny zaczęły poszukiwać alternatywnych rozwiązań. Popularna stała się opieka domowa. Wykwalifikowana opiekunka lub opiekun seniora świadczy usługi w jego własnym domu. Każda osoba starsza chciałaby spędzić starość w miejscu, które dobrze zna i gdzie czuje się bezpiecznie. Praca w opiece jest przyszłościowa i dobrze płatna. Jednak w jaki sposób znaleźć pracę? I kto może zostać opiekunem seniora w Niemczech?

Profil idealnego opiekuna seniora

Aby wyjechać do pracy w opiece trzeba spełniać dwa podstawowe warunki. Pierwszym z nich jest komunikatywny język niemiecki. Jest to niezbędne w porozumiewaniu się z seniorem i jego rodziną. Nie musi być to język biegły, ale na tyle dobry by bez problemu przeprowadzić codzienne rozmowy. Drugi konieczny warunek to oczywiście doświadczenie w opiece nad osobą starszą. Może być to opieka nad kimś bliskim, wolontariat, czy referencje z poprzednich zleceń. 

Opiekunem osób starszych może zostać zarówno kobieta, jak i mężczyzna. Co prawda utarło się, że najczęściej opiekunkami zostają kobiety. Jednak w agencjach opiekuńczych możemy znaleźć oferty, w których rodziny preferują opiekuna mężczyznę. Najczęściej są to zlecenia, które fizycznie mogą być trudniejsze dla kobiet, np. oferty z transferem seniora. 

Dodatkowe umiejętności

Rodziny doceniają również dodatkowe kompetencje. Zdarza się, że na zleceniu wymagane jest na przykład czynne prawo jazdy. Dzięki nadprogramowym kompetencjom może uzyskać bardziej atrakcyjne warunki finansowe. Oprócz prawa jazdy mogą to być także różnego rodzaju szkolenia i kursy: wykształcenie medyczne i pielęgniarskie, kursy pierwszej pomocy, czy kursy opiekuńcze. 

Gdzie szukać stabilnej pracy w opiece?

Wiesz już, jakie wymagania stawiane są przyszłym kandydatom do pracy w opiece. Należy jednak pamiętać, że oni również powinni mieć szereg wymagań względem przyszłego pracodawcy. Przede wszystkim kieruj się zasadą, aby podejmować wyłącznie legalne zlecenia. Praca w opiece to stabilny i dobrze płatny zawód, ale musi być również bezpieczny. Dlatego szukaj wyłącznie pracodawców, którzy proponują zawarcie umowy. Przykładem takiego pracodawcy jest Veritas Opieka. W firmie możesz liczyć nie tylko na legalną umowę, ale również organizację bezpłatnego wyjazdu w obie strony, darmowe miejsce zamieszkania i wyżywienie.

Dzięki stabilnej pracy jesteś w stanie szybko zabezpieczyć się finansowo na przyszłość. Dla przykładu w firmie Veritas Opieka średnie zarobki wynoszą 1800 € netto na miesiąc. Szukasz rzetelnego pracodawcy? Sprawdź najnowsze oferty pracy w firmie Veritas Opieka: Oferty pracy opieka Niemcy.

Zobacz