Nowości

Jak wybrać uchwyt do telewizora i go zamontować?

Telewizor z panoramicznym ekranem to bardzo atrakcyjna wizja. Można na nim oglądać filmy w komfortowych warunkach, porównywalnych do tych w salach kinowych. Aby w pełni docenić nasz profesjonalny sprzęt musimy go odpowiednio zamontować. Należy pamiętać, że montaż telewizora na szafce ma więcej wad niż zalet. W tym przypadku zdecydowanie lepiej sprawdzają się uchwyty ścienne do telewizora. Ich wybór i montaż nie jest tak łatwy, jak mogłoby się wydawać. Poznaj kilka prostych zasad, które pomogą Ci podjąć najlepsze decyzje dotyczące Twojego kina domowego.

Zalety uchwytu ściennego do telewizora

Dlaczego warto wybrać uchwyt do telewizora zamiast tradycyjnej szafki lub półki? To przede wszystkim oszczędność miejsca. Wieszając sprzęt na ścianach, unikniemy konieczności montowania szafki, która może być dość duża (zwłaszcza w przypadku większych urządzeń). Wystarczy nam niewielka półka, na której zmieścimy dekoder i odtwarzacze. Nasz 60-calowy gigant zajmie miejsce na ścianie.

Walory estetyczne stojaka na telewizor są niepodważalne. Jest to ogromna przewaga nad tradycyjną szafką. Urządzenie zamontowane do ściany wygląda elegancko, minimalistycznie i pozwala na ciekawe podświetlenie. Odpowiednio dobrany wysięgnik do telewizora ułatwia regulację położenia.

Uchwyt do telewizora - wysokość

Jak zamontować uchwyt do telewizora? W tym przypadku pierwsze, co trzeba zrobić, to wybrać odpowiednią wysokość. Lepiej jest zamontować go nisko niż wysoko, tak aby znajdował się na wysokości oczu. Jeśli zamontujemy telewizor wyżej, będziemy musieli odchylać głowę do góry, aby oglądać. Nie jest to ani zdrowe, ani przyjemne.

Zaletą montażu telewizora na niższej wysokości jest to, że można zastosować tańszy uchwyt statyczny do telewizora niż modele z funkcją regulacji. Te ostatnie przydadzą się w większych pomieszczeniach, gdzie widzowie mogą być daleko od urządzenia. Wysięgnik można wtedy w razie potrzeby odchylić w dół.

Sprawdź: Uchwyty na telewizor w ofercie sklepu hamamobile.pl/uchwyty-do-telewizora

Który uchwyt do telewizora jest lepszy do regulacji w pionie czy w poziomie?

Po rozważeniu powyższych kwestii możemy przejść do kwestii regulacji uchwytów do montażu telewizorów na ścianach. Niektóre modele pozwalają jedynie na delikatną regulację nachylenia, inne zaś na obrót w poziomie. Zakres regulacji będzie różny w poszczególnych modelach - najbardziej zaawansowane pozwolą obrócić telewizor o 360 stopni.

Wydawać by się mogło, że regulacja telewizora montowanego na ścianie to prosta czynność, której nie da się nadmiernie skomplikować. Nie jest to prawda, ponieważ producenci wzbogacają swoje stojaki o piloty zdalnego sterowania. Takie rozwiązanie pozwala na przechylenie lub obrócenie telewizora bez konieczności wstawania z kanapy.

Telewizor wiszący na ścianie

Jaki rozmiar uchwytu jest najlepszy dla 65-calowego telewizora?

Przed zakupem przedłużacza należy rozważyć jego rozmiar. Jaki uchwyt na telewizor będzie najlepszy do telewizora 42", jaki do mniejszego urządzenia, a jaki do większego? Odpowiedź znajdziesz w opisach każdego stojaka - podają one minimalne i maksymalne wymiary urządzenia, do którego można go zastosować. Jeśli wybierzesz uchwyt zbyt mały, sprzęt może spaść ze ściany, a ewentualne szkody z tym związane nie będą objęte gwarancją. Zbyt duży uchwyt może obniżyć estetykę telewizora. Elementy stojaka wystają zza urządzenia.

Zły rozmiar uchwytu ściennego może utrudnić prawidłowe ustawienie telewizora. Zbyt duże urządzenie uniemożliwi maksymalne pochylenie w każdej płaszczyźnie.

Waga to osobna kwestia, która jest bardzo podobna do rozmiaru. Każdy uchwyt określa maksymalną wagę, jaką może utrzymać telewizor. Zły wybór może spowodować, że nasz sprzęt spadnie. Rodzaj stojaka jest tym ważniejszy, im cieńsza jest ściana, na której będziemy montować telewizor. Gdy ściany działowe wykonane są z mniej trwałych materiałów, należy zadbać o to, by uchwyt miał jak największą powierzchnię styku.

Jak zamontować uchwyt do telewizora z wykorzystaniem VESA i innych funkcji?

Standard VESA jest ważny do uwzględnienia przy wyborze uchwytu do telewizora. Odległość między otworami montażowymi jest określana przez stojak. Pamiętaj, że musi być ona dopasowana do wymiarów telewizora. Zarówno urządzenia, jak i uchwyty na telewizor są zazwyczaj kompatybilne z kilkoma najpopularniejszymi standardami VESA.

Dziś pojawiają się dodatkowe dylematy - np. jaki uchwyt do telewizora kupić do zakrzywionego telewizora, czy jaką firmę wybrać. Ważne jest, aby wybrać stojak, który cechuje się wysoką jakością i sprawdzonymi rozwiązaniami, ponieważ będzie nam służył przez lata i zapewni stabilność i bezpieczeństwo naszego sprzętu. Sprawdź, jakie dodatkowe funkcje oferuje dany uchwyt do telewizora. Nawet drobne funkcje, takie jak uchwyty na kable czy adaptery do zakrzywionych obudów, mogą okazać się pomocne podczas montażu.

Zobacz