Nowości

Montażownica do opon - jak wybrać tą odpowiednią?

Montażownica do kół powinna być obowiązkowym elementem wyposażenia każdego warsztatu samochodowego. Decyzja o zakupie wysokiej jakości nowego modelu sprzętu powinna być dokładnie przemyślana. Z wybraną montażownicą można pracować wydajnie i komfortowo.

Montażownica półautomatyczna czy zautomatyzowana?

Przed zakupem sprzętu należy przede wszystkim zdecydować się na jego rodzaj. Istnieją trzy rodzaje automatycznych maszyn montażowych: półautomatyczne, ręczne i zautomatyzowane. Są one łatwe w obsłudze i niedrogie, dzięki czemu idealnie nadają się do małych warsztatów. Urządzenia półautomatyczne z ręcznie obracanymi ramionami sprawdzą się tam, gdzie konieczna jest częsta wymiana kół. Profesjonalne warsztaty i firmy wulkanizacyjne powinny wybrać łatwe w obsłudze maszyny automatyczne z pneumatycznie sterowanym ramieniem, automatycznym odchylaniem do tyłu i sterowaniem pedałowym.

Jakie są dostępne rodzaje montażownic do opon?

Istnieje wiele rodzajów montażownic do opon. Każdy typ można sklasyfikować w zależności od wielkości i przeznaczenia montowanego koła. Istnieją dwa rodzaje montażownic: do opon osobowych i do opon użytkowych. Istnieją również montażownice do opon ciężarowych oraz montażownice do opon motocyklowych. Istnieją również mniejsze mobilne montownie opon.

Montażownice możemy również podzielić na półautomatyczne i automatyczne, ale one najczęściej służą do montażu opon motocyklowych. Podstawowa konstrukcja montażownic do kół pozostaje taka sama we wszystkich krajach. Maszyny montażowe są zazwyczaj zaprojektowane z ramieniem, które odchyla się do tyłu, aby ułatwić dostęp do koła. Istnieją jednak maszyny, które przechylają się na bok.

Stół montażowy może być dostosowany do obsługiwanych kół. Mierzy on od 4" do 26", a montażownice do kół ciężarówek od 14" do 56". Ubijaczka do opon jest ważnym elementem montażownicy. Jego wytrzymałość jest ważniejsza niż kiedykolwiek.

Montażownice do opon znajdziesz na stronie sklepu sklep-warsztat.pl/montazownice.

Rodzaje opon i felg

Ważne jest, aby zwrócić uwagę na rodzaj i stan opon i felg, które montuje zakład montujący koła. Za pomocą zaawansowanych technicznie urządzeń można obsługiwać koła motocyklowe, samochodowe i dostawcze. Dwa parametry podane w calach wskazują, z jakimi rodzajami kół sprzęt może sobie poradzić. Mocowanie wewnętrzne i mocowanie zewnętrzne. Pierwszy parametr dotyczy obsługiwanych rozmiarów felg aluminiowych, drugi zaś felg stalowych. Profesjonalne montażownice do opon posiadają przystawkę, która pozwala im na pracę z oponami typu run-flat. Cecha ta charakteryzuje się ścisłym przyleganiem do felg nawet w przypadku braku powietrza. Przystawka ta znacznie ułatwia demontaż opony i zmniejsza ryzyko uszkodzenia felgi.

Montażownica do opon

Inne ważne parametry

Ważnym parametrem, na który należy zwrócić uwagę, jest moc siłownika zaczepu. Siłowniki o dużej mocy są bardziej skuteczne w pracy z twardymi oponami. Istotna jest również wysokość i grubość kolumny montażowej. Od jej grubości zależeć będzie wytrzymałość urządzenia podczas zakładania i zdejmowania opon. Wysokie kolumny montażowe pozwalają na obsługę kół z dużymi felgami. Przed zakupem należy również zwrócić uwagę na dostępność części zamiennych, możliwości rozbudowy oraz rodzaj certyfikatów potwierdzających jakość produktu. Ważnym parametrem jest cena.

Profesjonalne montownie kół mogą znacznie skrócić czas montażu opony na nowej feldze. Jakość usług świadczonych przez warsztat poprawia się dzięki zastosowaniu odpowiedniego sprzętu. Skutkuje to większym zadowoleniem klientów i większym zwrotem z inwestycji.

Dodatkowe wyposażenie montażownic do opon

Montażownice do opon mogą posiadać różne dodatkowe elementy. Są to między innymi podkładki do zmiany kół motocyklowych czy przystawki do opon typu Run Flat o niskim profilu. Opcjonalnie montażownica może być wyposażona w pompkę.

Montażownice do opon wykorzystywane są przede wszystkim w warsztatach samochodowych, które zajmują się wymianą opon, ale także w serwisach mobilnych i klubach motocyklowych. Wyważarka do kół i podnośnik samochodowy to niezbędne elementy do kompletnego serwisu opon.

Zobacz