Nowości

Obciążniki na kostki – co dają, jak wzmocnić nogi?

Regularne trenowanie w oparciu o te same ćwiczenia może z czasem stać się nudne. Rutyna nie jest dobra w sporcie, bowiem zniechęca do dalszej pracy. Jeszcze trudniej kontynuować aktywność fizyczną, jeśli okazuje się, że uzyskiwane wyniki nie ulegają poprawie. Aby utrudnić sobie trening lub po prostu nieco go urozmaicić, warto zaopatrzyć się w obciążniki na kostki. Te niepozorne przyrządy mogą w znaczącym stopniu poprawić jakość ćwiczeń. Co warto o nich wiedzieć?

Przede wszystkim dobrze mieć świadomość, że obciążniki na kostki należy stosować rozważnie. Podobnie jak w przypadku innych tego rodzaju produktów, np. obciążników na nadgarstki czy specjalnych kamizelek treningowych. Nieumiejętne korzystanie z dodatkowego obciążenia, zwłaszcza w przypadku osób początkujących, może przynieść więcej szkody, niż pożytku. Dlatego po obciążniki na kostki powinny sięgać osoby zaawansowane, uprawiające sport od dłuższego czasu.

Korzyści wynikające ze stosowania obciążników

Obciążniki na kostki to z pewnością doskonały sposób na zwiększenie trudności treningu. Jednak nie każdy miłośnik aktywności fizycznej orientuje się, co tak naprawdę daje ich używanie. Przede wszystkim stosowanie obciążników ułatwia spalanie tkanki tłuszczowej, co może być bardzo przydatne dla osób próbujących zgubić zbędne kilogramy. Ponadto ćwiczenia z obciążnikami zwiększają siłę organizmu, jego sprawność, korzystnie wpływają na układ kostny i skuteczniej modelują mięśnie.

Jakie obciążniki na kostki wybrać?

Posiadanie własnych obciążników to doskonały pomysł, nawet jeśli w celu realizacji ćwiczeń korzysta się z siłowni. Obecne tam obciążniki, często wielokrotnie używane, mogą być już nie tylko mocno zużyte, ale też niehigieniczne. Lepiej więc posiadać swoje prywatne obciążniki i samemu zadbać o ich czystość. Jednak wybór dobrych przyrządów nie jest prosty, zwłaszcza że producenci kuszą niskimi cenami i bardzo szerokim asortymentem. Jakie obciążniki będą najlepsze dla entuzjastów ćwiczeń z dodatkowym ciężarem?

  1. Wytrzymałe – najlepiej wybierać produkty cenionych producentów, wówczas ma się pewność co do jakości użytych materiałów. Obecnie do najpopularniejszych obciążników zalicza się wyroby neoprenowe.
  2. Wygodne – obciążniki powinny być dobrane do kostki użytkownika. Zbyt szerokie lub za ciasne nie spełnią swojej roli i będą powodować dyskomfort.
  3. Z mocnym zapięciem – w przypadku obciążników na kostki zapięcie to bardzo ważny element. Nikt przecież nie chce zmagać się ze spadającymi obciążnikami podczas treningu.
  4. Łatwe w czyszczeniu – to bardzo istotna kwestia, bowiem podczas treningu noga szybko się poci. Najlepiej kupić takie obciążniki, z których da się wyjąć obciążenie, a tkaninę wyprać w pralce.

Obciążniki na kostki to bardzo proste przyrządy, ale też niezwykle skuteczne. Nie bez przyczyny korzystają z nich profesjonalni sportowcy, np. biegacze czy osoby uprawiające sporty walki. Także mniej zaawansowani miłośnicy aktywności fizycznej mogą korzystać z tego rodzaju obciążenia, jednak powinni to robić z rozsądkiem, np. pod okiem trenera. Ćwiczenia z obciążeniem to doskonała okazja do szybszego spalenia tkanki tłuszczowej, wysmuklenia sylwetki i zwiększenia swojej siły. Dodatkowym sprzętem poprawiającym siłę i kondycję naszych nóg jest guma do ćwiczeń.

 

Materiał zewnętrzny

Zobacz