Nowości

Ekologiczne ozdoby świąteczne DIY – zrób to sam!

Jeśli dbasz o środowisko naturalne i nie przepadasz za plastikowymi ozdobami, mamy dla ciebie idealne rozwiązanie – bożonarodzeniowe dekoracje DIY! Zrób to sam w ekologiczny sposób i przystrój swój dom ozdobami wykonanymi wyłącznie z naturalnych materiałów.

Eko-ozdoby DIY. Zrób to sam z naturalnych materiałów

By mieć pewność, że twoje ozdoby będą w stu procentach naturalne i ekologiczne, stwórz je w myśl zasady DIY. Zrób to sam i pamiętaj, że ogranicza cię jedynie twoja wyobraźnia! Prawdziwą skarbnicą materiałów, z których da się je wykonać, mogą być twój dom lub ogród, a nawet trasa jesiennego spaceru. Do zrobienia pięknych ozdób nadadzą się:

 • szyszki,
 • gałązki jagodowych krzewów,
 • owoce i przyprawy,
 • makaron,
 • tektury i kartony,
 • stare gazety,
 • słoiki.
   

5 topowych pomysłów na świąteczne eko-ozdoby DIY

Z uzbieranych materiałów wykonasz co najmniej kilka różnych bożonarodzeniowych dekoracji DIY. Zrób to sam lub z całą rodziną, by jeszcze bardziej podkreślić rodzinny charakter świąt. Poznaj ciekawe pomysły na własnoręczne ozdoby świąteczne.

Zrób własną eko-choinkę

Do wykonanie pięknej, ekologicznej choinki, którą postawisz na meblach lub świątecznym stole, potrzebne są:

 • kawałek twardszego papieru,
 • szyszki lub makaron w kształcie kokardek albo muszelek,
 • leśne jagody lub inne ozdoby,
 • klej (najlepiej na gorąco).
   

Wykonanie takiej choinki jest banalnie proste! Zrób to sam – wystarczy, że papier zwiniesz w stożek. Następnie całą powierzchnię oklej szyszkami lub makaronem. Taką choinkę możesz pomalować i ozdobić np. owocami jarzębiny lub zasuszonymi plastrami pomarańczy.

Bombki-gwiazdki z obudowy po świeczkach typu tealight

Potrzebnych będzie ci kilka aluminiowych obudów po tealightach. Wystarczy, że na pionowej ściance obudowy zrobisz trójkątne nacięcia i zagniesz je tak, by były równoległe z podstawą. Pozostałe trójkąty bez problemu oderwiesz. W ten sposób uzyskasz kształt gwiazdek. Teraz wystarczy tylko zrobić małe nacięcie, przewlec przez nie nić lub wełnę i powiesić gwiazdkę na choince.

Świąteczne origami

Jeśli wystrój twojego domu jest minimalistyczny, doskonale pasować będą do niego gwiazdy, aniołki lub choinki wykonane techniką origami. Zrób to sam z czarno-białych gazet. Z kolorowych papierów możesz zrobić także renifery lub postać Mikołaja.

Aromatyczne bombki DIY

Święta kojarzą się z zapachem pomarańczy. Dlatego owoce te idealnie sprawdzą się jako choinkowe bombki. Jeśli w całą pomarańczę powbijasz suszone goździki, twój pokój wypełni się owocowo-korzennym aromatem. Na choince możesz powiesić także zasuszone plastry pomarańczy. Przed wysuszeniem warto posypać je przyprawami, np. cynamonem, wtedy zapach, jaki rozniosą po domu, będzie jeszcze bardziej intensywny. Takie pomarańczowe ozdoby są banalne w wykonaniu, zatem zrób to sam!

Leśne świeczniki ze słoików

Jeśli w twojej kuchni lub spiżarni zalegają puste słoiki po sosach i przetworach, wykorzystaj je do zrobienia świątecznych świeczników. Możesz je pomalować lub udekorować gałązkami jagodowych krzewów, leśnym mchem lub iglakami.

Zobacz