Nowości

Coworking w Polsce i na świecie

Międzynarodowe badania poświęcone rynkowi coworkingowemu pozwalają na spory optymizm, wynika z nich bowiem, że do roku 2018 liczba tego rodzaju biur powiększy się nawet sześć razy i przekroczy 37 tysięcy. Co więcej, do tego czasu najprawdopodobniej nawet czterech na dziesięciu użytkowników stanowić będą freelancerzy, którzy już dziś chwalą sobie tego rodzaju rozwiązanie.

Jak zdefiniować coworking?

Coworking narodził się stosunkowo niedawno, o jego początkach można mówić bowiem w kontekście roku 2006, a jego ojczyzną są Stany Zjednoczone. Najczęściej mówi się o nim jako o czymś, co sytuuje się pomiędzy pracą w biurze oraz tą, którą wykonuje się w domu. Osoby, które reprezentują różne branże spotykają się w jednym miejscu, aby wykonywać w nim swoje obowiązki zawodowe, wśród osób korzystających z coworkingu można przy tym znaleźć zarówno freelancerów, jak i właścicieli firm jednoosobowych.

W roku 2014 mogliśmy mówić o 5780 biurach coworkingowych znajdujących się we wszystkich częściach świata, choć już wtedy z największą ich liczbą mieliśmy do czynienia w Europie oraz w Ameryce Północnej. Jeśli przeanalizujemy ostatnie pięć lat, z pewnością zwrócimy uwagę na to, że liczba ta wzrosła blisko dziesięciokrotnie. Okazuje się przy tym, że o ile początkowo brylowała Ameryka Północna, w roku 2014 widać wyraźną przewagę Europy, w której znajduje się prawie 2,5 tysiąca takich biur, podczas gdy na północy Ameryki liczba ta nie przekroczyła jeszcze 1800.

Sprawdź: Biuro coworkingowe na godziny Biznes-Lab >>

Dzięki międzynarodowym badaniom możemy dziś odpowiedzieć na pytanie o to, kogo najbardziej interesuje coworking. Okazuje się, że blisko połowa osób korzystających z takiego rozwiązania to freelancerzy, a co szósta jest przedsiębiorcą lub pracownikiem firmy zatrudniającej od sześciu do dziewięćdziesięciu dziewięciu osób. Co ciekawe, coworking wydaje się atrakcyjny również dla dużych firm, którzy lokują w biurach tego typu pracowników zdalnych i tych, którzy są zatrudniani w oparciu o umowy czasowe. Statystycznie w przestrzeniach coworkingowych najczęściej spotkamy mężczyznę w wieku od 25 do 30 lat z wyższym wykształceniem. 

Coworking cieszy się rosnącą popularnością również w Polsce, gdzie niemal siedemdziesiąt procent korzystających z niego osób przyznaje, że zdecydowało się na taki krok chcąc oddzielić życie osobiste od zawodowego. Blisko połowa ankietowanych przyznaje też, że jest to rozwiązanie pozwalające na bardziej efektywną pracę, użytkownicy doceniają przy tym lepsze warunki, jakie coworking stwarza w momencie, w którym należy zorganizować spotkanie biznesowe. Wysoko ceniona jest również możliwość wymiany doświadczeń i niewysoki koszt usługi. 

praca w biurze

Coworking – zalety i niedostatki

Praca w ramach coworkingu jest ceniona przede wszystkim dlatego, że pozwala nie tylko na wspólne wynajmowanie biura. Owszem, obniża koszty takiego przedsięwzięcia, przyczynia się jednak również do tego, że możliwe staje się budowanie nowych relacji, zarówno biznesowych, jak i międzyludzkich. Wspólna przestrzeń ułatwia wymianę doświadczeń, a często stanowi również cenne źródło inspiracji. Niejednokrotnie okazuje się przy tym, że wspólną przestrzeń zajmują potencjalni klienci i partnerzy biznesowi.

Osoby korzystające z przestrzeni biurowych do wynajęcia doceniają to, że mogą poprawiać relacje z innymi ludźmi, wielu ankietowanych zwraca jednak uwagę i na to, że wyjście z domu ze swoja pracą prowadzi do wzrostu motywacji, poprawy efektywności oraz lepszego zarządzania czasem pracy. Ponad 40 procent pytanych potwierdza zresztą, że ich dochody podniosły się w momencie, w którym zainteresowali się coworkingiem. 

Oczywiście, zajmowanie wspólnej przestrzeni biurowej to nie tylko szereg korzyści, ale również pewne niedogodności, z istnienia których dobrze zdawać sobie sprawę. Najpoważniejszą jest hałas, często jednak okazuje się również, że sama atmosfera panująca w pokoju może rozpraszać uwagę. Niekiedy nie do uniknięcia są również konflikty, gdy zaś przestrzeń zajmują firmy konkurujące ze sobą, należy liczyć się z tym, że może dochodzić do niezręcznych sytuacji.

Więcej na stronie: http://biznes-lab.pl/oferta/coworking/

Zobacz