Nowości

5 sposobów na idealny trawnik

Zadbany trawnik może uatrakcyjnić każdy przydomowy ogródek. Żeby jednak tak się rzeczywiście stało, konieczne jest przeprowadzanie regularnych czynności pielęgnacyjnych, które sprawią, że będzie on prezentował się w sposób odpowiedni. O czym warto pamiętać?

Lista istotnych zadań realizowanych na powierzchni trawnika wielu może wydać się dość oczywista, jednak w rzeczywistości bardzo często zabieramy się do nich w sposób nieprawidłowy, na czym oczywiście najbardziej traci nasz trawnik. Chcąc więc przekazać Wam potrzebną wiedzę w sposób szybki i klarowny, przygotowaliśmy 5 najlepszych sposobów na to, aby trawnik cały czas cieszył oko.

Wybierz odpowiedni sprzęt!

Żaden trawnik nie może obejść się bez regularnego koszenia. Dzięki niemu trawa nie tylko wygląda lepiej, ale również zostaje wzmocniona, co oczywiście przekłada się na jej odporność na wpływ wszelkich czynników zewnętrznych.

Koszenie okazać się może jednak prawdziwą katorgą, jeżeli nie zaopatrzymy się w odpowiedni sprzęt. Wybrać możemy pomiędzy trzema urządzeniami – kosiarką, podkaszarką oraz kosą.

Jaka kosiarka ogrodowa będzie odpowiednia i do czego nam się przyda? Jest ona wykorzystywana najczęściej, przede wszystkim na terenach, gdzie trawa nie jest zbyt wysoka. Podczas wyboru tego urządzenia, zwróćmy uwagę na jego parametry użytkowe – mowa w tym miejscu o mocy silnika, szerokości roboczej oraz funkcjach dodatkowych.

Podkaszarka przyda nam się natomiast wszędzie tam, gdzie pełno jest ciasnych i trudno dostępnych miejsc. Wspomnieć można chociażby o obszarach wokół drzew i rabatek czy okolicach krawężników. Tego typu sprzęt wyróżnia się nieco ograniczoną mocą oraz specyficzną budową, ułatwiającą manewrowanie. Ostatnie urządzenie, czyli kosa, jest bardzo podobna do podkaszarki. W odróżnieniu od niej sprzedawana jest jednaka zazwyczaj z silnikiem spalinowym, co przekłada się na jej większą moc.

Jaka kosa spalinowa nam się przyda? Na pewno taka, która jest wyposażona w solidny element tnący (najlepiej w tarczę tnącą lub głowicę z nożami) oraz obudowę ułatwiającą obsługę. Dzięki temu pozwoli nam ona kosić bardzo długą trawę i zarośla.

Nie zapomnij o podlewaniu

Wydaje się to oczywiste, jednak bardzo często nasze podlewanie przynosi więcej szkód aniżeli pożytku. Dlaczego? Ponieważ podlewamy zbyt często. Najlepiej robić to rzadziej, ale większą ilością wody.

W przypadku braku deszczu, trawnik powinniśmy podlewać raz na 3 dni. Gdy będziemy robić to częściej, trawa nie będzie w stanie „nauczyć się” czerpania pokładów wody z głębi ziemi, co w przyszłości zmniejszy jej wytrzymałość na wysuszanie.

Korzystaj z nawozów

Mieszanki zawierające fosfor, potas i azot doskonale odżywią trawę, dzięki czemu stanie się ona mocniejsza i bardziej odporna na wpływ zmiennych warunków atmosferycznych, promieni UV czy rozwój rozmaitych mikroorganizmów. Nawozić powinniśmy regularnie, najlepiej 4-5 razy w sezonie, zwłaszcza gdy trawa jest często przez nas koszona.

Pamiętajmy także o tym, że niezwykle ważne jest pierwsze nawożenie w sezonie. Powinno ono odbyć się bezpośrednio po pierwszym koszeniu. Dzięki temu wzmocnimy trawnik na cały okres.

Koś regularnie

Nie powinniśmy dopuszczać do nadmiernego wzrostu trawy. Kosić powinniśmy w sytuacji, gdy długość trawy oscyluje wokół 3 centymetrów. Najważniejsze jest jednak to, aby robić to regularnie, w równych odstępach czasu. Wydłużenie przerw doprowadzi bowiem do sytuacji, że trawa wzrośnie za bardzo i w sposób niekontrolowany, co obniży jej jakość.

Nie należy również kosić trawnika bezpośrednio po deszczu. Narazimy w ten sposób trawę na rozmaite zakażenia.

Przekonaj się do mulczowania

Mulczowanie trawnika do proces polegający na rozdrobnieniu skoszonej trawy i rozmieszczenie jej po trawniku. Po pewnym czasie trawa ulegnie rozkładowi, dzięki czemu do gleby trafi wiele substancji odżywczy. Jest to więc ekologiczny sposób nawożenia.

Przekłada się on nie tylko na wzmocnienie struktury trawy, ale również na ograniczenie prawowania wody z gleby oraz utrudnienie rozwoju chwastów. Mulczowanie nie jest specjalnie trudne, zwłaszcza że na rynku są dostępne kosiarki wyposażone w podwójne noże, które jednocześnie ścinają i mielą trawę.  

Materiał partnera zewnętrznego

Zobacz