Nowości

Pożyczka w dobie pandemii – czy pomimo kryzysu Polacy wciąż chętnie pożyczają?

Za nami dość trudny okres gospodarczy. Z jednej strony spowolnienie gospodarcze, z drugiej fala podwyżek stóp procentowych mogłoby wskazywać na ograniczenie dostępności do pożyczek online. Fakty liczbowe jednak przeczą zmniejszonym zdolnościom Polaków do zapożyczania się.

Pożyczki na dowód wciąż popularne

Rynek pożyczek pozabankowych w marcu 2022 roku odnotował spore ożywienie. Firmy pożyczkowe udzieliły ponad 287 tys. nowych pożyczek na łączną kwotę 700 mln zł. W porównaniu do roku ubiegłego wzrosła nie tylko liczba udzielonych pożyczek ale również średni wolumen wnioskowanych kwot zobowiązania finansowego. W porównaniu do marca 2021 roku firmy pożyczkowe udzieliły o blisko 30 % więcej pożyczek na kwotę średnio wyższą o 11,3 %. Średnia kwota wnioskowanej pożyczki na dowód w marcu wynosiła 2 222 zł.  Czytamy w raporcie opublikowanym przez Biuro Informacji Kredytowej.

Zmiana w strukturach udzielonych pożyczek na dowód online

Warto wspomnieć, że istotne zmiany zaszły w strukturze udzielania pożyczek na dowód przez Internet. W ujęciu liczbowym w marcu odnotowaliśmy najwyższy wzrost pożyczek online w kwotach powyżej 5 000 zł, dynamika w porównaniu do roku ubiegłego wyniosła aż 62 %. Istotnie wrosła też kwota pożyczek na dowód przez Internet w wysokości do 500 zł, czyli najniższa możliwa do użyczenia kwota pożyczki. Dynamika w ujęciu zarówno liczbowym, jak i kwotowym wynosiła ponad 30 %. Wysoki wzrost niskokwotowych pożyczek może wynikać z trudności społeczeństwa w spinaniu domowego budżetu w równaniu dochód minus wydatki oraz rosnącej popularności pożyczek typu BNPL (Buy-Now-Pay-Later) na zakupy internetowe.

Przyczyny rosnącej popularności pożyczek na dowód?

Na przełomie 2021 i 2022 roku odnotowujemy systematyczny wzrost stóp procentowych przez Radę Polityki Pienionej, która w walce z inflacją stara się zachować stabilizację polityki pieniężnej. Konsekwencją podwyżki stóp procentowych są drastyczne wzrosty raty kredytów gotówkowych oraz znaczące ograniczenie zdolności kredytobiorców. Rosnące ceny powodują, że wielu Polaków zaczyna mieć problemy z utrzymaniem domowego budżetu bez konieczność zadłużania się.

Pożyczki pozbankowe stają się popularnym sposobem na chwilowe podreparowanie domowych finansów. Z jednej strony bogata oferta pożyczek pozabankowych oddaje do dyspozycji klientów możliwość skorzystania z darmowych pożyczek przez Internet, z drugiej łatwość ich zaciągnięcia przez internet powoduje większą atrakcyjność w porównaniu do procesu kredytowania.

Pożyczka na dowód z RRSO 0% – czy to prawda?

Na arenie pożyczek na dowód udzielanych przez internet istnieje wiele firm, które oferują pierwsze darmowe pożyczki. Jedynym warunkiem skorzystania z takiej oferty jest konieczność bycia nowym klientem danej firmy. Zaciągnięci pożyczki trwa około 10 minut, a jej proces polega na:

  • założeniu profilu na stronie internetowej firmy pożyczkowej,
  • potwierdzeniu danych osobowych – firmy pożyczkowe weryfikują klientów poprzez skan dowód osobistego lub przelew weryfikacyjny z własnego rachunku bankowego,
  • otrzymanie pozytywnej oceny zdolności płatniczej – firmy pożyczkowe akceptują szeroki wachlarz zarobków (umowa o pracę, umowa zlecenie i o dzieło, świadczenia socjalne).

Zobacz