Nowości

Meble z drewna – jak je pielęgnować by służyły nam przez długie lata?

Meble drewniane potrafią cieszyć oko. Zgodzi się z tym każdy kto będzie ich posiadaczem. Nie tylko świetnie się prezentują, ale są również praktyczne a także wytrzymałe. Niestety nawet one mogą być narażone na działanie wielu szkodliwych czynników, które mogą w pewnych sytuacjach również osłabić drewno i spowodować uszkodzenia.

Dlatego właśnie tak ważne będzie dbanie również o to, by ta pielęgnacja mebli przebiegała odpowiednio. To leży w naszym interesie, ponieważ im bardziej zadbamy o meble tym dłużej będą nam mogły służyć. Meble z drewna można wykończyć na kilka sposobów. Warto dowiedzieć się w jaki sposób o poszczególne powierzchnie należy dbać, by nie dołożyć swojej cegiełki do problemów. Jeśli mamy chęć dbania o meble to jedno, ale tak naprawdę dodatkowo trzeba również wiedzieć jak to robić.

 

 

Meble drewniane – sposoby ich pielęgnacji w zależności od wykończenia

Pierwszym sposobem na wykończenie drewna, któremu się przyjrzymy będą farby kryjące, lakiery oraz lakierobejce. Są one najczęściej spotykane. Ich popularność nie będzie przypadkiem. Te środki do pokrywania powierzchni to rozwiązanie proste. Do czyszczenia mogą nie wystarczać te wszystkie środki, które powszechnie do czyszczenia wykorzystujemy w naszym domu. Owszem będzie można z nimi w jakieś mierze czyścić meble, ale jest to sposób niebezpieczny i może się okazać, że zniszczymy bardziej swoje meble w taki sposób niż zadbamy o ich czystość. Pamiętajmy, że do mebli z drewna powinno się stosować specjalne delikatne szmatki z mikrofibry. Dodatkowo będzie można również stosować specjalne preparaty do czyszczenia lakierowanych powierzchni. Kolejnym etapem konserwacji mebli przy użyciu specjalnych środków będzie zabezpieczenie mebli lakierowanych. Będzie można je między innymi nabyć w markecie. Pamiętajmy o tym, że wszelkie środki nakładamy nie bezpośrednio na meble ale na ściereczkę. W ten sposób to czyszczenie będzie rzeczywiście skuteczniejsze i jednocześnie nic nie wydarzy się z naszymi meblami, będą one odpowiednio zabezpieczone.

Takim sposobem na wykończenie może być również zastosowanie specjalnych wosków. W ten sposób będzie można w jakieś mierze dodatkowo zabezpieczać nasze meble. Niektórzy decydują się również na stosowanie specjalnego oleju. W przypadku pokrycia mebla olejem będzie można zadbać o jego konserwację. Powinno się to robić kilka razy w ciągu roku. Dzięki temu meble są dobrze zakonserwowane.

Czy warto dbać o meble z drewna?

Oczywiście, że warto, ponieważ jeśli będziemy w stanie dobrze o swoje meble zadbać, mamy gwarancję, że będą one przez długi okres czasu wyglądać świetnie.

Sprawdź również: Komody drewniane w ofercie sklepu ACTIV

Zobacz