Nowości

Norwegia i Szwecja - szansa dla poszukujących pracy specjalistów

W naszym kraju zagraniczne oferty pracy wciąż cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Perspektywa stałego i stabilnego zatrudnienia oraz godnego, pozwalającego na realizację codziennych planów oraz marzeń wynagrodzenia dla wielu osób okazuje się być decydującym argumentem, który przeważa szalę wątpliwości. Wspaniałą możliwością dla osób rozważających choćby tymczasowe podjęcie pracy za granicą są specjalistyczne kursy zawodowe. Wśród nich na pierwsze miejsca wysuwają się kurs na wózki widłowe oraz kurs na pilarki, które znacznie ułatwiają znalezienie pracy w Norwegii i Szwecji.

Skandynawia — tam warto szukać zatrudnienia

Jednym z najbardziej atrakcyjnych kierunków dla poszukujących pracy Polaków są kraje skandynawskie. Wysokie zainteresowanie podjęciem pracy w Norwegii lub Szwecji spowodowane jest nie tylko bardzo wysokimi wynagrodzeniami, jakie oferuje się w tych krajach dobrze przygotowanym i doświadczonym pracownikom, ale także stabilnością wynagrodzenia oraz rozbudowaną ofertą świadczeń socjalnych.

Obecnie w krajach skandynawskich poszukiwane są zarówno osoby wyspecjalizowane w danych dziedzinach (np. mechanicy samochodów ciężarowych), jaki te, które posiadają dokumenty uprawniające do wykonywania zawodów ogólnych. Bardzo duże zainteresowanie na rynku pracy wzbudzają kandydaci uprawnieni do kierowania wózkami widłowymi lub do obsługi specjalistycznych pilarek. Pierwsi mogą liczyć na zatrudnienie w magazynach, hurtowniach, stoczniach i zakładach przetwórstwa spożywczego oraz specjalizujących się w przetwórstwie spożywczym, drudzy natomiast w różnego rodzaju zakładach przemysłowych.

Jak znaleźć pracę w Norwegii lub Szwecji?

Pracę w krajach skandynawskich można znaleźć zarówno za pośrednictwem portali internetowych, jak i dzięki wsparciu firm zajmujących się rekrutacją kandydatów. Z pierwszego rozwiązania mogą skorzystać przede wszystkim osoby posługujące się językiem angielskim (zazwyczaj jest to jedyny warunek językowy, którego spełnienie wystarcza do podjęcia pracy w Skandynawii). Osoby poszukujące pracy w Norwegii lub Szwecji powinny odwiedzić takie portale internetowe, jak: finn.no, nav.no (Norwegia) oraz jobb.blocket.se, jobbsafari.se i se.indeed.com (Szwecja). W przypadku kandydatów, którzy ukończyli kurs na wózki widłowe lub kurs na pilarki, znalezienie odpowiedniej oferty nie powinno stanowić większego problemu. Wystarczy, przykładowo, wpisać w wyszukiwarkę lagermedarbaider (pracownik magazynu po norwesku) lub lagerföreståndare (po szwedzku) oraz snekker (stolarz po norwesku) lub snickare (po szwedzku).

W niektórych przypadkach, na przykład kiedy dana osoba posiada spore doświadczenie zdobyte w rodzimym kraju, warto także rozważyć skorzystanie z usług wyspecjalizowanych agencji pracy. Jedną z cieszących się największym uznaniem jest Adecco. Na stronie tego pośrednika można znaleźć wiele ofert zarówno dla osób, które ukończyły kurs na wózki widłowe, jak i tych mających za sobą kurs na pilarki. Poszukiwanie pracy tą drogą jest łatwiejsze, gdyż wszystkie ogłoszenia przetłumaczone zostały na język polski.

kurs na wózki widłowe

Norwegia i Szwecja — warunki zatrudnienia

Jednym z najważniejszych kryteriów, które bierze się pod uwagę w przypadku rozważania podjęcia pracy w krajach skandynawskich, są wynagrodzenia. Od razu można stwierdzić, że bardzo wyraźnie różnią się one od polskich stawek. W Norwegii doświadczony pracownik może otrzymać za godzinę pracy aż ok. 170 koron (korona norweska to ok. 46 groszy), w Szwecji kwota ta wynosi ok. 150 koron (korona szwedzka to ok. 45 groszy). Jeśli dodamy do tego różnego rodzaju zasiłki (np. rodzinny) oraz inne formy wsparcia finansowego (np. preferencyjne rozliczenia podatkowe dla podatników niebędących obywatelami krajów skandynawskich), otrzymamy obraz prawdziwego raju dla doświadczonych i odpowiednio wykwalifikowanych pracowników.

Korzystne dla szukających pracy są również formy zatrudnienia. Standardowy etat oznacza 8 godzin pracy dziennie, przez 5 dni w tygodniu, a limit ten rzadko bywa przekraczany. A jeśli już nastanie konieczność nadgodzin, każda z nich jest dodatkowo płatna (w weekendy nawet 100% więcej).

Czy warto?

Wysokie zarobki, rozbudowana opieka socjalna oraz przejrzyste warunki zatrudnienia sprawiają, że kraje skandynawskie są wyjątkowo atrakcyjnym kierunkiem dla pracowników, którzy ukończyli kurs na wózki widłowe lub kurs na pilarki. Przygotowując się do wyjazdu na północ, należy jednak pamiętać o specyficznych warunkach klimatycznych, które dla wielu osób stanowią przeszkodę nie do obejścia. Bardzo mroźne zimy, krótkie dni i długie noce mogą okazać się nie do zniesienia dla tych, którzy nie przywykli do takich warunków. Pamiętajmy jednak, że latem sytuacja wygląda inaczej — to właśnie dni trwają od ok. 4 rano do 23, a temperatury są bardzo przyjemne. Nie należy więc demonizować ani warunków atmosferycznych, ani czynników wynikających z położenia geograficznego Norwegii i Szwecji. Oba te państwa oferują bowiem doskonałe warunki zatrudnienia, które z pewnością doceni każdy ceniący stabilizację pracownik.

Zobacz