Nowości

Biurko elektryczne. Drogi gadżet czy dobrodziejstwo dla kręgosłupa?

Naukowcy często porównują pracę siedzącą do palenia, co samo w sobie ma być sugestią, jak szkodliwa dla naszego organizmu jest taka aktywność. Rozwiązaniem jest specjalnie zaprojektowane biurko elektryczne, które pozwala na zmianę pozycji podczas pracy.

Praca na stojąco: czy to dobre dla kręgosłupa?

Praca na siedząco jest szkodliwa z punktu widzenia kręgosłupa. Szyja boli i staje się zdrętwiała, dolna część pleców zaczyna nas boleć. To tak zwany syndrom „szyi komputerowej” rozwija się, gdy głowa idzie do przodu, a ramiona się garbią. W tej pozycji naczynia i nerwy są ściśnięte. Rezultatem są bóle głowy, a nawet drętwienie dłoni.

W pozycji siedzącej wzrasta nierównomierne obciążenie krążków międzykręgowych. Zwłaszcza jeśli siedzisz trochę pochylony do przodu. A kiedy schylamy głowę, żeby studiować artykuły lub przeglądać kanał mediów społecznościowych na naszym telefonie komórkowym, obciążenie szyi wzrasta pięciokrotnie. Kolejnym ciosem w kręgosłup jest źle dobrany stół i krzesło. Wywołują skrzywienie kręgosłupa, jeszcze większe pochylenie, skoliozę. Brak aktywności fizycznej, nieprawidłowa pozycja kręgosłupa w ciągu dnia pracy prowadzą do upośledzenia przepływu krwi. Stagnacja jest szczególnie wyraźna w dolnych partiach ciała - w miednicy małej i nogach.

Kiedy przepływ krwi jest zaburzony, gdy naczynia są zaciśnięte, zwiększa się obciążenie serca. Krew gromadzi się w części ciała znajdującej się poniżej. Tworzą się skrzepy krwi, naczynia krwionośne stają się cieńsze i słabsze. Inną chorobą, która często towarzyszy siedzącemu trybowi życia, jest otyłość. Dana osoba spożywa węglowodany, ale nie ma czasu na ich spalanie, więc odkładają się w tkance tłuszczowej. A nadwaga obciąża wszystkie organy, przede wszystkim serce.

Rozwiązaniem jest biurko elektryczne. Biurka elektryczne w ofercie: https://meble.lobos.pl/sklep/35-biurka-elektryczne

Wybierz odpowiedni stół i krzesło. Jeśli nie możesz uciec od codziennego siedzenia przy stole, musisz starać się zminimalizować szkody z tego wynikające. Prawidłowa wysokość stołu i krzesła warunkuje prawidłową pozycję ciała. Blat stołu powinien znajdować się na wysokości klatki piersiowej. Krzesło powinno mieć taką wysokość, aby nogi leżały na podłodze pełną stopą, a kolano tworzyło kąt prosty. Zminimalizuj brak aktywności fizycznej. Po pracy oddaj się przyjemności rozciągania i wykonywania ćwiczeń rozciągających. Połóż się na brzuchu, wciśnij piłkę tenisową między podłogę a ramię. Użyj piłki, aby ostrożnie popchnąć staw piersiowy i barkowy.

biurko eletryczne

Biurko elektryczne w biurze, czyli każdy pracuje, jak chce

Zbyt długie siedzenie jest bardzo szkodliwe dla zdrowia. Ludzie, którzy codziennie dużo siedzą, mają zwiększone ryzyko cukrzycy, chorób serca i przedwczesnej śmierci. Co więcej, siedzenie przez cały czas powoduje, że spalamy bardzo mało kalorii, a wiele badań powiązało to z przyrostem masy ciała i otyłością. Jest to poważny problem dla pracowników biurowych, ponieważ przez większość dnia siedzą. Na szczęście coraz większą popularnością cieszą się biurka stojące.

Biurko stojące to w zasadzie biurko, które pozwala wygodnie wstać podczas. Wiele nowoczesnych biurek tego typu jest regulowanych, dzięki czemu można zmieniać wysokość biurka i naprzemiennie siedzieć i stać. Nazywane są one biurkami z regulacją wysokości lub biurkami typu sit-stand. Chociaż badania są wciąż na wczesnym etapie, wydaje się, że korzystanie z biurka stojącego może przynieść korzyści dla zdrowia. Może również zwiększyć produktywność.

Stanie obniża ryzyko przybierania na wadze i otyłości. Chociaż ćwiczenia fizyczne są najskuteczniejszym sposobem na szybkie spalanie kalorii, samo wybranie pozycji stojącej, zamiast siedzenia może być również korzystne. W rzeczywistości, w porównaniu z popołudniem spędzonym na siedzącym trybie pracy, wykazano, że taka sama ilość czasu spędzonego na stojąco pozwala spalić ponad 170 dodatkowych kalorii. To prawie 1000 dodatkowych kalorii spalanych każdego tygodnia, po prostu stojąc przy biurku każdego popołudnia.

Korzystanie ze stojącego biurka może obniżyć poziom cukru we krwi. Ogólnie rzecz biorąc, im bardziej poziom cukru we krwi wzrasta po posiłkach, tym gorzej jest dla twojego zdrowia. Dotyczy to zwłaszcza osób z insulinoopornością lub cukrzycą typu 2. W badaniu u 10 pracowników biurowych stanie 180 minut po obiedzie zmniejszył skok cukru we krwi o 43% w porównaniu z siedzeniem przez taki sam czas.

Zobacz