Nowości

Jak oświetlić pokój dziecięcy, by był przyjazny i bezpieczny?

Przestrzeń dziecięca jest wymagająca pod względem jej urządzania. Tu nie tylko trzeba zapewnić kolory i kształty, które pobudzają malucha, wpływają na jego prawidłowy rozwój i rozbudzają chęć  poznawania świata. Dziecko musi być bezpieczne, nie powinno na swojej drodze spotykać przeszkód. Do tego dochodzi kwestia zasypiania bez strachu i snu, który jest regeneracją. Jak oświetlić tę dziecięcą przestrzeń?

Bezpieczne oświetlenie

Bezpieczna przestrzeń to ta, w której elementy wyposażenia nie mają ostrych kantów. Nie są malowane toksycznymi farbami, nie istnieje również ryzyko wbicia się drzazgi. To jednak wciąż nie wszystko. Szybko rosnące maluchy poznają świat wszystkimi zmysłami. Można zatem się spodziewać, że będą wszystkiego dotykać, a nawet smakować. Wybór oświetlenia nie może być przypadkowy.

W pokojach dziecięcych sprawdzają się plafony. Płaskie konstrukcje, w niewielkim stopniu odstające od sufitu. Podczas skakania po łóżku lub innych zabaw ruchowych, ryzyko zawadzenia o lampę praktycznie nie istnieje. Druga zaleta plafonów to równomiernie rozpraszane światło. I wreszcie trzeci atut – na rynku znajdujemy dziecięce plafony – lampy, które przybierają kształty postaci, pojazdów czy ulubionych zabawek maluchów. Może być zatem i bezpiecznie, i ciekawie. Do tego warto dodać włączniki dotykowe, które wprowadzają zarówno estetykę w dziecięcą przestrzeń, jak i pozwalają na bezpieczne poruszanie się malucha po pokoju. Po zmroku dziecko widzi bowiem kolorowy włącznik dotykowy, nie musi więc po ciemku szukać, gdzie włączyć światło. Tego typu panele dotykowe, które nadają się do zintegrowania nie tylko z oświetleniem, znajdziemy w sklepie https://Gajwer.pl.

Problem z oświetleniem głównym mamy z głowy, ale co ze światłem, które pozwala usnąć dziecku bez lęku? To samo światło jest potrzebne, gdy maluch wstaje w nocy do łazienki, ale rodzice nie chcą, by w tym momencie ich pociecha się rozbudziła i miała problem z ponownym uśnięciem.

Przy łóżku, na szafce nocnej, można postawić niewielką lampkę, która zaoferuje ciepłe, ale delikatne światło. Zintegrowanie oświetlenia z systemem ściemniania, pozwala dobrać natężenie światła do potrzeb danej sytuacji. To praktyczne rozwiązanie, a przy okazji oszczędne.

Alternatywą będzie klasyczny kinkiet umieszczony nad wezgłowiem. Z tej propozycji skorzystają głównie rodzice nieco starszych pociech, które radzą już sobie z samodzielnym włączaniem i wyłączaniem lamp.

Oświetlenie pokoju dziecka, które zaczyna naukę w szkole

Pociecha, która zaczyna chodzić do szkoły, ma przed sobą sporo lat nauki. Odrabianie zadań domowych, malowanie, rysowanie, ćwiczenie pisania i czytania. Oczywiście przy biurku. To zatem kolejne miejsce, w którym musi zagościć jeszcze jedno źródło światła. Rozwiązanie na lata użytkowania stanowi typowa lampka biurkowa.

Należy ustawić ją po prawej stronie, jeśli dziecko jest leworęczne, a po lewej, jeśli praworęczne. Trzymanie się tej zasady zagwarantuje, że podczas odrabiania lekcji, maluch nie będzie zasłaniał sobie światła ręką.

Barwa światła powinna być biała, ponieważ przy niej łatwiej się skoncentrować i skupić na wykonywanych zadaniach. Aby jednak lampka biurkowa była również przyjazna dla dziecka, można ją dobrać w ulubionych kolorach pociechy. W sklepach znajdziemy ponadto lampki biurkowe w ciekawych kształtach. Niektóre z nich nadają się do umocowania do blatu biurka lub pod szafką nadstawki biurkowej. Ten typ oświetlenia pozwala zaoszczędzić miejsce na blacie.

Im starsze dziecko, tym więcej możliwości

Wraz z wiekiem dziecka, poszerza się zakres oświetlenia, pośród którego można wybierać. Przede wszystkim pociechy wkraczające w okres nastoletni, mają sprecyzowane oczekiwania. Rodzice już wiedzą, jakie kolory czy wzory im się podobają. Na tym etapie najmocniej rozwijają się pierwsze pasje, dlatego decydując się na oświetlenie, trzeba uwzględnić nie tylko jego funkcje, ale i gusta dziecka.

Niezależnie jednak od wieku pociechy, płci, upodobań, jak i urządzonej przestrzeni, konieczne jest przemyślane i właściwie dobrane światło. To ono będzie wpływać w pewnym stopniu na rozwój dziecka, jego codzienne funkcjonowanie oraz efektywną naukę. Zasypianie bez lęku, bezproblemowe poruszanie się nocą, a także przyjazną atmosferę wnętrza.

Materiał partnera zewnętrznego

Zobacz