Nowości

Konserwacja galanterii skórzanej - co trzeba wiedzieć?

Skóra to materiał naturalny charakteryzujący się wyjątkową trwałością, ale by była to prawda, konieczne jest właściwe czyszczenie i konserwowanie. Tylko poddana odpowiedniej konserwacji galanteria skórzana będzie w stanie opierać się zabrudzeniom i czynnikom mechanicznym. Dostępne w sklepach produkty pielęgnacyjne zazwyczaj w pełni wystarczą, ale czasami trzeba się będzie też wybrać do kaletnika, który naprawi poważniejsze problemy.

Podstawowe zasady pielęgnacji

Galanteria skórzana powinna być poddawana zabiegom pielęgnacyjnym co najmniej raz na kwartał, a w najgorszym razie raz na pół roku. Wiele oczywiście zależy od tego, jaka dokładnie skóra jest przez nas posiadana i co z niej zostało wykonane. Więcej pielęgnacji potrzebuje pasek niż wykorzystywana raz do roku kopertówka. Typowa galanteria skórzana wymaga odświeżania, oczyszczania i natłuszczania. Do pierwszych dwóch czynności można wykorzystać nawet po prostu wodę z octem. Usunie on zabrudzenia i tłuste plamy. Trzeba postępować ostrożnie, ponieważ galanteria skórzana nie lubi nadmiaru wody i nie powinna być przemoczona. Do mycia najlepsze jest mydło oliwkowe z ciepłą wodą oraz wilgotna szmatka. Jest to metoda na tyle delikatna, by skóra nie została uszkodzona. Plamy od wody i ogólne przemoczenie nie powinno być suszone zbyt intensywnie. Postawienie skóry przy kaloryferze może skończyć się jej popękaniem, a takie przesuszenie wymaga potem oleju lnianego lub wazeliny. Na koniec trzeba też zastosować pastę silikonową lub specjalne preparaty do konserwacji skóry suchej.

 

Producent galanterii skórzanej

 

Galanteria skórzana lubi ponadto odrobinę terpentyny. Terpentyna skutecznie rozpuszcza zabrudzenia organiczne. Trzeba ja wykorzystywać w formie mieszanki ubitego białka jajek z kilkoma kroplami terpentyny. Taką mieszankę wcieramy w powierzchnię skóry. Jest to szczególnie ważne, jeśli galanteria skórzana wykonana jest ze skóry delikatnej, na przykład wężowej.
Skóra odświeżana może być ponadto sokiem z cebuli. Jest to jednak rozwiązanie, z którego nie warto korzystać w kontakcie z bardzo jasną skórą, ponieważ można spowodować odbarwienie. W taki przypadku lepiej zacząć od zwykłej gumki.

Wyczyszczona galanteria skórzana to jeszcze nie galanteria skórzana zabezpieczona. Dobre zabezpieczenie polega na natłuszczeniu skóry, dzięki czemu staje się ona odporniejsza na warunki atmosferyczne i zabrudzenia nie imają się jej w takim stopniu. Najlepiej jest wykorzystać w tym celu środek własnej produkcji. Do jednej części octu dodajemy trzy części oleju lnianego i dokładnie mieszamy. Na skórę taki roztwór nakładamy za pomocą delikatnej szmatki, a miejsce nakładania należy często zmieniać. Dobrymi sposobami są też nakładanie gliceryny lub olejku rycynowego. Wszystkie takie preparaty wciera się powoli do uzyskania pełnego połysku. Do jasnej skóry można wykorzystać wosk pszczeli, który dodatkowo chroni przed uszkodzeniami mechanicznymi i poprawia kolor. Czasami galanteria skórzana posiada też specjalne kremy przeznaczone bezpośrednio do określonych produktów.

Więcej cennych informacji dotyczących konserwacji galanterii skórzanej znajdziesz w artykule Konserwacja galanterii skórzanej - e-mcklein.pl >>

Zobacz