Praca zdalna w ostatnim czasie znacząco zyskała na znaczeniu, dlatego wiele osób, które do tej pory pracowała przede wszystkim w biurze, przeniosło się do własnych domów i mieszkań. Nie jest to więc już domena freelancerów i samozatrudnionych. Z tego też powodu warto zastanowić się, co zrobić, aby taka praca okazała się wygodna oraz produktywna.
Praca zdalna w domu - o czym pamiętać?
Choć dla niektórych będzie to zaskakujące, komfort, na jaki możemy liczyć w domu, często jest nieporównywalnie niższy w porównaniu z pracą w biurze. Wiąże się to między innymi z wszelkiego rodzaju rozpraszaczami (z członkami rodziny na czele), a także gorszym wyposażeniem w postaci nieodpowiednio dopasowanych mebli. I choć z pierwszą kwestią nie możemy zbyt wiele zrobić, tak z wystrojem pomieszczenia, w którym pracujemy już jak najbardziej.
Zanim jednak do tego przejdziemy, warto powiedzieć kilka słów o wyborze miejsca do pracy zdalnej. Najlepiej zdecydować się na pomieszczenie maksymalne oddalone od salonu i kuchni, czyli przestrzeni, w których toczy się codzienne życie. Biurko najlepiej umieścić blisko okna, w miejscu dobrze oświetlonym.
Oczywiście nie bez znaczenia są także odpowiednie meble biurowe (https://www.twojemeble.pl/pokoj/biuro-gabinet-6), którymi chcemy się zając w tym tekście. Mówiąc dokładniej, chodzi nam o to, na czym siedzimy. Każdy, kto na co dzień pracuje przy biurku, doskonale wie, że pozostawanie przez 8, 10 lub 12 godzin w tej samej pozycji jest nie tylko niewygodne, ale też groźne dla kręgosłupa. W przypadku pracy zdalnej tej sprawy również nie można bagatelizować. Zwykłe krzesło jadalniane czy taboret to zły wybór pod każdym możliwym względem. Dla własnego zdrowia lepiej zdecydować się na coś, co przynajmniej w pewnym stopniu odciąży kręgosłup i sprawi, że godziny spędzone przy biurku staną się choć trochę przyjemniejsze.
Fotele biurowe:
Jakie krzesło do pracy wybrać?
Tego typu pytania w sieci pojawiają się bardzo często. Wpływ na to ma przede wszystkim bardzo szeroka i zróżnicowana oferta rynkowa. W sklepach znaleźć możemy więc standardowe krzesła obrotowe z niskiej półki cenowej, fotele gamingowe, a także rozbudowane siedziska, które kosztują po kilka tysięcy złotych. Jak więc rozpoznać, który produkt jest odpowiedni?
Od razu trzeba podkreślić, że kryterium ceny nie powinno być najważniejsze. To, że coś jest tanie, wcale nie oznacza, że warto się tym zainteresować. Podobnie jak drogie krzesła nie zawsze gwarantują tak wysoką jakość, jak nam się wydaje. Żeby podjąć właściwą decyzję, należy dostępnej ofercie przyjrzeć się nieco bliżej.
- Ergonomia - zdecydowanie najlepszym wyborem okażą się krzesła, których konstrukcja zapewnia pewne dopasowanie do budowy ciała osoby, która z niego korzysta. Dzięki nim nawet wielogodzinna praca przy komputerze nie powinna być męcząca. Krzesło cały czas bowiem „pracuje” razem z nami, reagując na wykonywane ruchy.
- Regulacja - kluczowy mechanizm, bez którego nie może obejść się żadne krzesło obrotowe. Niezależnie od tego, czy zostało przygotowane dla pracowników biurowych czy też graczy. Właściwa regulacja umożliwia bowiem dostosowanie parametrów siedziska do indywidualnych potrzeb. Jak wiadomo, każdy jest inny, dlatego dobrej jakości krzesło biurowe powinno pozwalać na regulację podstawowych parametrów. Jakich dokładnie? Przede wszystkim kąta nachylenia oparcia, pozycji podłokietników, a także wysokości siedziska.
- Dodatkowe funkcje - wielu producentów decyduje się na implementację rozwiązań, które mają nie tylko zwiększyć atrakcyjności ich produktów, ale również sprawić, że korzystanie z nich stanie się przyjemniejsze. Spośród tego typu funkcji należy wymienić chociażby mechanizm Tilt, możliwość dostosowania głębokości siedziska czy wbudowany masażer.
- Dodatkowe wyposażenie - mowa tu o dwóch poduszkach, które umieszczone są pod odcinkiem lędźwiowym kręgosłupa i pod karkiem. Dzięki nim plecy przyjmują naturalną pozycję, znacząco zmniejsza się też generowane obciążenie mięśni i samego kręgosłupa. Tego typu rozwiązania stosowane są przede wszystkim w fotelach gamingowych, jednak warto postawić na nie także w przypadku pracy zdalnej. Zwłaszcza gdy trwa ona dłużej niż kilka godzin.
Zdrowa praca zdalna - krzesła dedykowane pracy przy biurku
Nie da się ukryć, że zwykłe siedziska nie nadają się do pracy przy biurku. W trakcie wykonywania obowiązków zawodowych wykonujemy mocno ograniczony zakres ruchu. Nie każdy ma również czas, by stać sprzed biurka i wykonać kilka skłonów czy pospacerować po pokoju. Z tego właśnie powodu jedynym słusznym wyborem okaże się dedykowany fotel biurowy lub gamingowy, przygotowywany specjalne dla osób, które siedzą długo i często.
Zwrócenie uwagi na powyższe parametry pozwoli nam wybrać produkt, który spełni wszystkie nasze potrzeby i wymagania. Nie bez znaczenia jest także rodzaj użytego materiału. Słabej jakości tworzywa sztuczne dość szybko ulegają uszkodzeniu, czasem powodują też dyskomfort podczas dłuższej pracy (zwłaszcza w okresie letnim, gdy robi się bardzo ciepło). Z tego powodu trzeba upewnić się, w jaki sposób krzesło zostało wykonane i czy rzeczywiście warto się nim zainteresować.
Niezwykle pomocne okażą się przy tym wszelkie komentarze i opinie publikowane w internecie. Jest to najlepsze miejsce, by sprawdzić, czy konkretne krzesło rzeczywiście zapewnia tak wysoką jakość, jak podkreśla producent. Mamy nadzieję, że przedstawione przez nas informacje przynajmniej w pewnym stopniu ułatwią wybór odpowiedniego krzesła biurowego. Zawsze chodzi bowiem o maksymalny komfort i właściwą ochronę kręgosłupa.
Artykuł partnera
Dobra obsługa klienta zwiększa sprzedaż nawet o kilkadziesiąt procent - Obsługa klienta
Polscy konsumenci przy zakupach wciąż najczęściej kierują się ceną, ale coraz ważniejszym czynnikiem przy wyborze sklepu lub usługodawcy jest jakość obsługi...
Big Data kluczowe w obsłudze klienta. Firmy inwestują w narzędzia do analizy danych - Obsługa klienta
Do 2020 roku Big Data doprowadzi do przekształcenia, zdigitalizowania lub eliminacji 80 proc. procesów biznesowych w firmach – wynika z danych firmy Gartner. Analizę...
Koniec wojny cenowej. Rozmowy nie będą tanieć? - Rynek i sklepy
Cena przestaje odgrywać pierwszorzędne znaczenie w rywalizacji operatorów na rynku telekomunikacyjnym. Istotniejsza jest bowiem jakość oferowanych produktów i usług. Co...
Jak namierzyć zgubiony telefon? Czy jest to możliwe? - Technologia
Pierwszą myślą, jaka przychodzi nam do głowy w chwili, gdy odkryjemy, że nie mamy przy sobie telefonu jest taka, aby ktoś zadzwonił na nasz numer. Łudzimy się tym...