Nowości

Jak wygląda obecnie sytuacja na rynku kryptuwalut?

​Z czego wynikają spadki na rynku kryptowalut? Czy będziemy mieli do czynienia z efektem „flash crash”? Dlaczego inwestorzy podchodzą do kryptowalut coraz ostrożniej?

Kryptowaluty są specyficznym typem walut – występują one bowiem jedynie w odmianie cyfrowej. Można uznać, że kryptowaluty są wirtualnym pieniądzem. Posiadają wielu sympatyków i wielu przeciwników. Ci pierwsi dzięki kryptowalutom mają za sobą udane inwestycje, które przyniosły duże zyski. Bardzo przydatny przy inwestowaniu jest ranking giełd kryptowalut, który ukazuje gdzie warto bezpiecznie inwestować.

Szacuje się, że rynek kryptowalut w chwili obecnej jest warty ok. 2 bilionów dolarów. Samych wirtualnych walut jest bardzo dużo, liczba ta zwiększa się każdego roku. Największymi kryptowalutami są bitcoin i ethereum. Rynek wirtualnych pieniędzy rządzi się swoimi prawami, a sytuacja na nim jest odmienna każdego dnia. W ostatnim czasie sytaucja staje się bardzo trudna. Odnotowywane są coraz większe spadki kursów, co niewątpliwie nie oznacza niczego dobrego. Najpowszechniejsza wirtualna waluta, czyli bitcoin utraciła 50% wartości od szczytów odnotowanych w listopadzie. Obecnie handel kryptowalutami przeżywa prawdziwy kryzys, jakiego nie było od dawna. 

Kurs bitcoina spadł o połowę w porównaniu do listopada

Najistotniejszą kryptowalutą jest bitcoin, a a drugie miejsce zajmuje ethereum. Ostatnio rejestrowany jest duży spadek wartości bitcoina, a co za tym idzie również pozostałych kryptowalut. W przybliżeniu jest to strata o około 50 % w porównaniu do szczytu odnotowanego w listopadzie. W chwili obecnej bitcoin wart jest ok 35 tysięcy dolarów, kiedy w listopadzie jego wartość oscylowała w granicach 69 tysięcy dolarów. Jest to bez wątpienia efekt styczniowych spadków na rynku wirtualnych walut. Znacznie większy spadek wartości odniósł dogecoin, który przez minione 8 miesięcy spadł o 80%. Tydzień temu zarejestrowano najtrudniejszą dobę w historii rynku kryptowalut. Specjaliści przewidują, że spadek przekraczający 30 tysięcy dolarów może skutkować „flash crashem”. Obecna sytuacja na rynku wirtualnych walut daje znaczące straty firmom takim jak np.: Grayscale Bitcoin Trust czy MicroStrategy. Dlaczego powstały tak duże straty na rynku wirtualnych pieniędzy? Dlaczego wartość największej kryptowaluty spada tak gwałtownie?

Co spowodowało spadki na rynku kryptowalut?

Każdy, kto kiedykolwiek miał do czynienia z kryptowalutami zdaje sobie sobie sprawę, jak bardzo rynek ten jest podatny na czynniki zewnętrzne. Fakt ten ma znaczący wpływ na zainteresowanie cyfrową walutą. Generalnie przed inwestowaniem na tym rynku, trzeba sprawdzić internetowe rankingi, które wskazują gdzie kupować wirtualne waluty. Doskonała wiedza na temat tego specyficznego rynku umożliwi kupowanie i sprzedaż wirtualnej waluty bez dużych strat. Aczkolwiek, w ostatnim czasie sytuacja niezwykle się zmieniła i pojawił się spory kryzys. Spadki, jakie teraz występują, mogą być spowodowane kilkoma czynnikami. Na pewno warto tutaj napomknąć o znacznych wzrostach cen prądu, a także dodatkowe ograniczenia prawne dotykające wirtualnych walut. Są to czynniki, które wpływają na zmniejszone zainteresowanie cyfrową walutą. Z pewnością ogromny wpływ na rynek kryptowalut mają także „zagrania dużych ryb”. Przykładem jest Salwador, który wprowadził kryptowaluty, jako oficjalny środek płatniczy.

Kupowanie bitcoina – czy warto?

Niedawne wydarzenia na rynku kryptowalut stały się przyczyną spadku zainteresowania cyfrową walutą. Warto liczyć się z tym, że wzrośnie awersja do ryzyka co nie będzie korzystne dla poprawy sytuacji na rynku. Zanim podejmiemy decyzję o handlu wirtualną walutą, warto zastanowić się czy jesteśmy w stanie podjąć tak duże ryzyko. Opłaca się w tej sytuacji trzymać się dawnej zasady, która mówi, aby inwestować pieniądze, których utracenie nie przyniesie zbyt dużych szkód. Oczywiście przed podjęciem jakichś kroków, trzeba dokładnie przeanalizować.

Najbliższe tygodnie na pewno przyniosą odpowiedź na zagadnienie czy wartość bitcoina zejdzie poniżej 30 tysięcy dolarów, i czy pojawi się „flash crash”, co w dłuższej perspektywie może przyczynić się do spadku nawet do 10 tysięcy dolarów. Pomimo tego trzeba pamiętać, że rynki kryptowalut są bardzo zmienne i często nieprzewidywalne, co sprawia, że często ciężko jest przewidzieć koszt nawet w perspektywie paru godzin. Przykładem jest dogecoin, który powstał w 2013 roku jako parodia bitcoina. Mało kto przewidywał, że zyska on aż tylu zwolenników co teraz.

Oczywiście przed podjęciem wszelkich decyzji warto zapoznać się ze sposobem działaniem rynku wirtualnego pieniądza. Trzeba przeanalizować wiele aspektów jak np. to, że największe spadki w tym dziale mają miejsce w weekendy i dni wolne. Dlaczego tak się dzieje? Wynika to z tego, że wówczas odbywa się o wiele mniej transakcji, co ma duży wpływ na ceny.

Zobacz