Nowości

Strony internetowe obowiązkowe dla spółek od 2020 roku

W naszych czasach brak firmowej strony internetowej wywołuje co najmniej zdziwienie. Źle świadczy również o przedsiębiorstwie. Teraz jednak wymóg własnej strony został narzucony przepisami prawa dla spółek działających w Polsce.

Polski ustawodawca doszedł do wniosku, że czas przywołać niektóre spółki do porządku i zmusić je do uruchomienia własnego serwisu internetowego. W rezultacie od 1 stycznia 2020 roku zarówno spółki akcyjne, jak i komandytowo-akcyjne zostały zobligowane do uruchomienia własnej strony internetowej.

Zmiana w Kodeksie Spółek Handlowych

Aby zmusić wyżej wymienione spółki do skoku technologicznego i posiadania własnego serwisu www, zostały zmienione zapisy w Kodeksie Spółek Handlowych (ostatnia zmiana opublikowana w Dz. U. 2019.0.505 tj.). Art. 5 §5 wspomnianego kodeksu wyraźnie stwierdza, że spółki akcyjne i komandytowo-akcyjne prowadzą własne strony internetowe. To jednak nie wszystko. Nie chodzi przecież tylko o to, żeby mieć serwis. Ustawodawca w tym samym paragrafie stwierdza, że spółka musi wydzielić w serwisie miejsce (dział), w którym będzie prowadziła komunikację z akcjonariuszami, a także musi publikować na własnej stronie statuty i ogłoszenia związane ze swoją działalnością. Do tego spółka musi koniecznie zgłosić swoją stronę do KRS.

Dlaczego potrzebna jest strona internetowa?

Skąd w ogóle taki pomysł ustawodawcy, żeby zmuszać spółki do zaistnienia w Internecie? To po prostu najszybszy kanał kontaktu między spółką a akcjonariuszami i osobami zainteresowanymi tym, żeby zostać akcjonariuszami. Dlatego właśnie przymus publikowania komunikatów i statutów online. To jednak nie wszystko. Art. 206 §1 Kodeksu Spółek Handlowych dokładnie określa, jakie dane spółki z o.o. trzeba opublikować na stronie internetowej. Oprócz nazwy, siedziby i adresu spółki, trzeba umieścić w serwisie numer wpisu do KRS, nazwę właściwego sądu, numer NIP, a także wysokość kapitału zakładowego. Na stronie www konieczne jest także publikowanie informacji o walnych zgromadzeniach i udostępnianie dokumentów, które zostaną przedstawione w czasie takich zebrań, publikowanie informacji o liczbie akcji, uchwały zarządu itp.

Jak szybko uruchomić stronę www?

Obecnie nie ma żadnego problemu, żeby spółka mogła szybko i łatwo uruchomić własną stronę internetową. U dobrego dostawcy usług internetowych (np. Domeny.pl) można załatwić w zasadzie wszystkie sprawy związane z serwisem WWW. Najwygodniej nabywać usługi w pakietach. Najpierw trzeba jednak znaleźć odpowiednią domenę. Najczęściej będzie to nazwa spółki. Warto pamiętać, żeby rezerwować ją nie tylko pod rozszerzeniem .pl, ale również pod innymi najpopularniejszymi rozszerzeniami, np. .com, .eu. Stronę WWW trzeba umieścić na serwerze. Jeśli nie będzie to duży serwis, wystarczy wybrać hosting współdzielony. Natomiast w przypadku większych witryn lepiej postawić na serwer VPS. Aby szybko stworzyć stronę internetową, wystarczy wykorzystać do tego specjalny kreator udostępniany przez niektórych dostawców usług internetowych. Potem wystarczy wypełnić witrynę informacjami. W ten sposób można szybko spełnić wymagania narzucone przez Kodeks Spółek Handlowych.

Zobacz