Chociaż nikt nie chce kupować rzeczy, których nie będzie używał, większość z nas prawdopodobnie zrobiła to przynajmniej raz w życiu. Kupujemy ubrania, których nie nosimy, narzędzia i gadżety, których nie używamy, gry, w które nigdy nie gramy, książki, których nie przeczytaliśmy i tak dalej.
Promocje, zniżki i rabaty są często głównym powodem, dla którego dokonujemy niepotrzebnych zakupów. Nie zastanawiamy się nad tym, jak bardzo są one przydatne lub praktyczne, ponieważ widzimy tylko "zaoszczędzone pieniądze". Jak na ironię, nie kupując "artykułów promocyjnych", oszczędzamy 100%.
Jak możemy uniknąć kupowania rzeczy, których nie potrzebujemy, które zajmują miejsce (którego często nie ma zbyt wiele), lub sprawiają, że czujemy się winni za wpuszczenie ich do naszego domu? Oto 5 wskazówek i trików, które pomogą Ci uważniej myśleć o zakupach, aby dokonywać mądrych zakupów.
Czy naprawdę tego potrzebujesz?
Można by pomyśleć, że jest to super oczywiste pytanie i nie kupujemy zbędnych/niepotrzebnych rzeczy. Często myślimy, że potrzebujemy czegoś, kiedy naprawdę nie. Prawdopodobnie widziałeś parę lub torebkę, lub jakikolwiek inny błyszczący przedmiot, i pomyślałeś "TAK! Potrzebuję tego!" Zrozumiesz, co mam na myśli. Tak naprawdę nie potrzebujemy tego, ale jesteśmy urzeczeni produktem tak bardzo, że czujemy, że nie możemy bez niego żyć.
Pierwsze pytanie, jakie musisz sobie zadać, brzmi: "Czy naprawdę tego potrzebuję?" czy "Czy tylko tego chcę?".
Czy będę tego używać?
Chociaż możemy usprawiedliwić naszą potrzebę, mówiąc sobie, że będziemy używać danego przedmiotu, powinniśmy jeszcze zapytać, jak często. Czy warto kupić ten przedmiot, czy można go wypożyczyć?
Zasada "30 założeń" jest dobrą zasadą podczas zakupów ubrań. Kiedy patrzysz na ubranie, czy myślisz, że założysz je 30 razy? Oznacza to, że ubrania takie jak dżinsy, t-shirty i wygodne dżinsy prawdopodobnie będą noszone 30 razy. Jeśli jednak nie masz zaplanowanych 30 wesel, formalnych spotkań biurowych lub kolacji bankietowych, fantazyjne sukienki, formalne ubrania lub wysokie obcasy mogą nie być konieczne.
Nie musisz kupować osobnego przedmiotu na każdą okazję, więc możesz wykorzystać to, co już posiadasz lub pożyczyć od przyjaciela/znajomej, gdy masz taką okazję. Więcej porad zakupowych możesz znaleźć wchodząc na ekupno24.pl
Czy jest trwały i dobrej jakości?
Nie tylko my jesteśmy sfrustrowani, gdy coś się zepsuje. Producenci wolą dziś, abyśmy kupili nowy przedmiot, niż naprawiali to, co mamy. Istnieją nowe przepisy, które są właściwie całkiem pomocne! Producenci są teraz zobowiązani do zmiany taktyki i umożliwienia nam ich naprawy. Lepiej jednak pomyśleć przed zakupem, niż martwić się, czy naprawa jest możliwa.
Przed zakupem przedmiotu, oto kilka pytań, które warto zadać:
- Z czego jest wykonany?
- Jak jest zrobiony?
- Czy są jakieś części, które mogą się zepsuć?
- Czy jest możliwość zakupu części zamiennych?
- Jak łatwo można go naprawić?
- Czy producent jest godny zaufania?
- Czy istnieje dodatkowa gwarancja na produkt (inna niż ta przewidziana prawem)
Najlepiej jest kupować produkty technologiczne z najnowszą technologią. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że Twój telefon nie będzie miał przestarzałego lub niewspieranego oprogramowania 2 miesiące po zakupie. Należy dobrze przemyśleć nowość technologiczną, aby produkt nie stał się "jednodniowym" sukcesem.
- W przypadku ubrań warto jednak przyjrzeć się im przed zakupem.
- Ubrania możemy wyprać stosując zalecane metody.
- Ozdoby, dodatki, które łatwo się odpinają lub łamią (np. Nie wiemy, czy kiedykolwiek coś szyliśmy, ale wiemy, że cekiny i koraliki to świetne dodatki.
- Pochodzenie i jakość materiału - naturalne materiały, takie jak len, lepiej sprawdzą się po 30 praniach. Poliester nie będzie się po tym czasie dobrze trzymał.
Poczekaj miesiąc
Wszyscy wiemy, że nie wszystko jest konieczne, przydatne lub niezbędne do przetrwania, ale niektóre rzeczy są po prostu piękne, zabawne lub przynoszą radość (pozdrawiam Marie Kondo ). Jest tak wiele pięknych przedmiotów, że nie możemy sobie pozwolić na zakup wszystkich z nich. To prowadzi do bałaganu i przytłoczenia.
Aby pomóc nam zdecydować się na "necessities", możemy użyć metody 30-dniowej. Oznacza to, że nie musimy kupować zachcianki natychmiast, ale raczej poczekać na nią przez miesiąc, aby "przyniosła radość".
Nie prowadzimy żadnych przypomnień ani notatek. Jeśli po pewnym czasie zapomnimy o "pięknym przedmiocie", to oczywiste jest, że zakup nie był konieczny i że sprawa jest "na wylocie".
Co się stanie, jeśli po miesiącu przekonasz się, że chcesz mieć ten przedmiot? Zdarza się. Wiemy, że jest Ci smutno, ale jest duża szansa, że znajdziesz coś równie pięknego. Dlatego trzymaj głowę do góry.
Życie po życiu
ZANIM kupisz, a tak, zanim w ogóle kupisz, zastanów się, co możesz zrobić z produktem, jeśli nie będzie Ci już potrzebny, "wyrośnie" z niego (patrz: zabawki naszych dzieci), albo się nim znudzi. Niektóre marki, produkty i materiały mają świetny rynek wtórny. Klocki LEGO, na przykład, mogą być łatwo sprzedawane i przekazywane członkom rodziny itp. ponieważ są doskonałe. Jednak plastikowy pojemnik reklamowy nie będzie służył długo i w końcu zostanie wyrzucony .....
Najlepiej wybrać marki i produkty, które są trwałe (np. produkty ze stali nierdzewnej), lub które można łatwo zutylizować (np. produkty bambusowe). Dzięki temu, gdy przyjdzie czas na wyrzucenie/utylizację czegoś, możemy mieć "czyste sumienie", wiedząc, że albo dana rzecz może być jeszcze wykorzystana przez kogoś innego, albo szybko się rozłoży i nie zaszkodzi środowisku.
Dobra obsługa klienta zwiększa sprzedaż nawet o kilkadziesiąt procent - Obsługa klienta
Polscy konsumenci przy zakupach wciąż najczęściej kierują się ceną, ale coraz ważniejszym czynnikiem przy wyborze sklepu lub usługodawcy jest jakość obsługi...
Big Data kluczowe w obsłudze klienta. Firmy inwestują w narzędzia do analizy danych - Obsługa klienta
Do 2020 roku Big Data doprowadzi do przekształcenia, zdigitalizowania lub eliminacji 80 proc. procesów biznesowych w firmach – wynika z danych firmy Gartner. Analizę...
Koniec wojny cenowej. Rozmowy nie będą tanieć? - Rynek i sklepy
Cena przestaje odgrywać pierwszorzędne znaczenie w rywalizacji operatorów na rynku telekomunikacyjnym. Istotniejsza jest bowiem jakość oferowanych produktów i usług. Co...
Jak namierzyć zgubiony telefon? Czy jest to możliwe? - Technologia
Pierwszą myślą, jaka przychodzi nam do głowy w chwili, gdy odkryjemy, że nie mamy przy sobie telefonu jest taka, aby ktoś zadzwonił na nasz numer. Łudzimy się tym...