Nowości

Domowe biuro – krzesła obrotowe i fotele do pracy w domu

W dobie pandemii na popularności zyskało określenie home office. To nic innego, jak praca w domu. Kiedy dostajesz możliwość pełnienia swoich obowiązków pracowniczych z własnego mieszkania, to musisz pamiętać o tym, jak ważny dla zdrowia i kręgosłupa jest wybór odpowiedniego krzesła obrotowego. W firmie odpowiedzialny jest za niego pracodawca, który korzysta z wytycznych BHP. Abyś w warunkach domowych mógł cieszyć się równie zdrowym krzesłem co w biurze, koniecznie przeczytaj nasz poradnik!

Rodzaje krzeseł biurowych – czym się różnią?

Przeglądając ofertę krzeseł w sieci, trudno nie zwrócić uwagi na to, jak szeroki jest ich wybór – nawet gdy ograniczy się go do modeli typowo biurowych. I wśród nich istnieje bowiem kilka różnych rodzajów. Wyróżniamy:

  • Krzesła konferencyjne – niskie, bez możliwości regulacji, z oparciem sięgającym zwykle połowy pleców. Mogą występować w wersji z obiciem lub bez, z podłokietnikami – albo bez.
  • Krzesła obrotowe – klasyczne modele biurowe. To zwykle miękkie siedzisko i oparcie sięgające łopatek zamocowane na stelażu z mocnego tworzywa sztucznego. Wyposażone są w podłokietniki. Ten typ krzeseł umożliwia nie tylko obracanie się, ale także wygodne przemieszczanie (zwykle są na kółkach) i regulację wysokości siedziska oraz podłokietników.
  • Fotele obrotowe – nazywane także fotelami prezesa ze względu na swój luksusowy charakter. Charakteryzują się bardzo miękkim obiciem (na powierzchni całego fotela), zwykle skórzanym lub z eko-skóry. Zapewniają solidne podparcie dla kręgosłupa, karku, głowy oraz łokci.
  • Krzesła ergonomiczne – zaprojektowane z myślą o zdrowiu kręgosłupa. Charakteryzują się idealnym wyprofilowaniem oparcia i wyposażeniem w dodatkowe podparcia – pod kark oraz lędźwie. Dodatkowym atutem jest szeroka możliwość regulacji: nie tylko wysokości siedziska i podłokietników, ale także stopnia odchylenia oparcia czy podpórek pod kark i odcinek lędźwiowy kręgosłupa.

Praca w domu – które krzesło jest najzdrowsze dla kręgosłupa?

Jak można wywnioskować już na podstawie powyższej listy, zdecydowanie najzdrowsze dla pleców są krzesła ergonomiczne. Zapewniają odpowiednie podparcie dla kręgosłupa, odciążając go tak, jak tylko jest to możliwe. Dzięki możliwości niemal pełnej regulacji poszczególnych ustawień krzesło to staje się w 100% dopasowane do potrzeb konkretnej osoby – a te znacznie różnią się zależnie od postury czy wzrostu. Przykładem niedrogiego krzesła tego typu jest model Nosberg marki SOFOTEL. To absolutna podstawa urządzania domowego biura; szczególnie w przypadku osób, które przed komputerem czy biurkiem spędzają długie godziny. 8, 12 czy nawet 16 godzin spędzonych w złej pozycji może mieć katastrofalne skutki dla zdrowia pleców – począwszy od „zwykłego” bólu związanego z przeciążeniem mięśni, a skończywszy na zmianach zwyrodnieniowych.

Dodatkowe wyposażenie krzesła biurowego – co warto dokupić?

Ogólnemu bólowi pleców czy karku można zaradzić nie tylko doborem odpowiedniego krzesła – choć od niego należy oczywiście zacząć. Dodatkowo można (i z całą pewnością warto!) postawić bowiem na takie akcesoria, jak mata masująca nakładana na krzesło (jak np. model MC 282 marki Medisana).

Możliwości zdrowej aranżacji twojego home office jest naprawdę wiele – i wcale nie wymagają ogromnej inwestycji finansowej. Sprawdź sam!

Źródło zdjęcia: Shutterstock

Artykuł partnera

Zobacz