Nowości

Zalety mieszkań na rynku pierwotnym

Wiele osób, które planują zakup własnego mieszkania, staje przed podstawowym dylematem - skorzystać z ofert rynku wtórnego czy skierować swoją uwagę na nowe mieszkania od dewelopera (https://www.taniemieszkania.pl/warszawa). Różnice widać w wielu aspektach. Podstawowa to lokalizacja. W centrach miast mamy większy wybór mieszkań z drugiej ręki. Nowe osiedla budowane są tam, gdzie jest na to miejsce - najczęściej w pewnym oddaleniu od centrum lub nawet na obrzeżach miasta. Poniżej postaramy się przybliżyć zalety mieszkań z rynku pierwotnego.

Największy dylemat przy zakupie mają osoby, dla których będzie to pierwsze własne mieszkanie. Często jeszcze nie są one do końca pewne, czego oczekują i jakie dokładnie są ich potrzeby. Mieszkania od dewelopera mają tę zaletę, że z łatwością znajdziemy oferty o określonym metrażu czy ilości pomieszczeń. Zwykle kupujemy je w stanie deweloperskim, co umożliwia samodzielne zaplanowanie pomieszczeń, wykonanie własnej aranżacji i wyposażenie mieszkania w dowolne meble i dodatki. W nowym mieszkaniu znacznie łatwiej jest wydzielić miejsce na garderobę lub postawić ściankę działową, aby uzyskać dodatkowe pomieszczenie. 

Jeżeli szukamy mieszkania od dewelopera Warszawa, Wrocław, Trójmiasto czy inne duże miasta umożliwiają nam szeroki wybór lokalizacji. Możemy wybrać osiedle blisko centrum lub na peryferiach, wśród zieleni albo w okolicy z pełną infrastrukturą, jak szkoły, miejsca pracy i ośrodki kulturalne. Wybierając lokalizację powinniśmy zwrócić uwagę na odległość od naszego miejsca pracy, a jeżeli mamy dzieci lub planujemy ich posiadanie, również od szkoły czy przedszkola. Wpłynie to na czas, jaki codziennie będziemy tracić na dojazd do tych miejsc. Dobrym sposobem na sprawdzenie komfortu dojazdu jest, jeszcze przed zakupem, wybranie się w dane miejsce w godzinach szczytu i próba dojechania do miejsc, które będziemy na co dzień odwiedzać.

Na osiedlach, gdzie znajdują się nowe mieszkania, znacznie łatwiej jest o odpowiednią infrastrukturę. Deweloperzy w zasadzie standardowo umieszczają na terenie osiedla plac zabaw, chodniki, podjazdy, miejsca parkingowe czy tereny zieleni. Znacznie trudniej o wszystkie te udogodnienia jest w przypadku rynku wtórnego. Dodatkowo na parterach budynków są zarezerwowane miejsca na punkty handlowo-usługowe. Dzięki temu wyjście do sklepu, fryzjera czy apteki nie będzie się wiązało z koniecznością czasochłonnej wyprawy samochodowej lub komunikacją miejską.

Rynek pierwotny mocno się rozwija, a co za tym idzie deweloperzy muszą ze sobą konkurować. Robią to na różne sposoby, np. poprzez zajmowanie atrakcyjnych lokalizacji czy oferowanie specjalnych udogodnień dla mieszkańców. Szczególną popularnością cieszy się proponowanie różnych promocji lub dodatków. Kupując mieszkanie od dewelopera możemy często liczyć na zniżkę przy zakupie miejsca w garażu, komórkę lokatorską w cenie mieszkania, czy karty podarunkowe do sklepów z materiałami i artykułami do wykańczania wnętrz. Powoduje to, że wydając tą samą kwotę na mieszkanie nowe i z rynku wtórnego, otrzymamy w zamian większą wartość w tym pierwszym przypadku.

Zarówno rynek pierwotny, jak i wtórny, mają swoje wady i zalety. Biorąc jednak pod uwagę, że ceny mieszkań nowych nie odbiegają znacząco od cen na rynku wtórnym, bardziej opłacalny może być zakup nowego mieszkania. Pamiętajmy, że jest to zakup na lata, a więc zawsze powinien być dobrze przemyślany.

 

Artykuł sponsorowany

Zobacz