Nowości

Jak wybrać właściwy zasilacz UPS?

Zasilacz awaryjny UPS to urządzenie z podłączonym akumulatorem, dzięki któremu sprzęty wymagające ciągłego dostępu do prądu, są chronione przed zakłóceniami w dostawie energii elektrycznej. Na rynku można znaleźć różnego rodzaju zasilacze UPS. Czym się kierować podczas ich wybierania?

Kryteria wyboru zasilacza UPS

Na co dzień, gdy korzystamy z podstawowych sprzętów wymagających dostępu do prądu, nie zastanawiamy się nad sytuacjami związanymi ze zmianami czy skokami napięcia. Laptop, czajnik elektryczny czy pralka przeważnie nie są zagrożone, przynajmniej w dużym stopniu, podczas krótkotrwałej przerwy w dostawie energii elektrycznej. Niewielkie zmiany w napięciu również nie muszą być kłopotliwe.

Problemy zaczynają się jednak wtedy, gdy w grę wchodzi praca urządzeń wrażliwych nawet na najmniejsze skoki napięcia. Do tego dochodzi kwestia konieczności zapewniania ciągłości dostawy energii elektrycznej, np. do aparatury medycznej. W takich sytuacjach nawet chwilowy brak prądu lub jakiekolwiek inne zakłócenia mogą mieć poważne konsekwencje.

Wybierając zasilacz awaryjny UPS należy zatem uwzględnić, ilu i jakiego rodzaju urządzeniom ma służyć za zabezpieczenie przed zakłóceniami ze strony sieci energetycznej.

Typy zasilaczy awaryjnych

Na rynku można znaleźć kilka rodzajów zasilaczy awaryjnych. Wśród nich są:

  • zasilacze z tzw. bierną rezerwą, inaczej nazywane off-line. Gwarantują podstawową ochronę, nadają się do pracy np. ze sprzętem komputerowym, który nie jest wrażliwy na niewielkie zmiany w przebiegu napięcia,
  • zasilacze tzw. line interactive, które bazują na konstrukcji typu off-line. Wykorzystują podłączony na stałe przetwornik napięcia. Zapewniają odpowiednią stabilizację, także w przypadku spadku napięcia,
  • zasilacze typu on-line, z tzw. podwójną konwersją. To najdroższy typ zasilaczy, jednak sprawdzający się w przypadku najbardziej wrażliwych odbiorników. Ich zadaniem jest kompleksowa ochrona oraz generowanie idealnego napięcia wyjściowego. Parametry, które oferują, oraz gwarancja ciągłej pracy, to spełnienie wymogów stawianych m.in. przez aparaturę medyczną. 

Dobry zasilacz UPS, czyli jaki?

Szukając odpowiedniego zasilacza awaryjnego należy także uwzględnić następujące parametry:

  • kształt napięcia wyjściowego,
  • czas pracy na akumulatorach,
  • dostępność złącza komunikacyjnego,
  • moc.

Dodatkową pomocą może być wyposażenie w elementy zwiększające stopień ochrony, jak chociażby regulator avr, odpowiedzialny za stabilizowanie napięcia przemiennego.

Nieprawidłowo podłączone urządzenia, ich niska jakość lub zapotrzebowanie na dużą moc, są częstymi przyczynami występujących zakłóceń. Warto zatem pomyśleć o zabezpieczeniu nie tylko domowych urządzeń, które do płynnej pracy wymagają nieprzerwanej dostawy energii elektrycznej.

Artykuł partnera

Zobacz