Nowości

Czy warto grać w gry?

Czy Twoja rodzina lub znajomi narzekają, że siedzisz przed komputerem i „tylko marnujesz czas”? Wielu miłośników gier wideo słyszy tego rodzaju uwagi na swój temat. Okazuje się jednak, że granie w gry posiada bardzo wiele zalet. Poznaj je, by następnym razem móc odeprzeć ataki ze strony bliskich osób!

Gry karmiące mózgi

Czy grając w gry, rzeczywiście spędzasz czas bezproduktywnie i niczego się nie uczysz? Absolutnie nie! Czas spędzony przed komputerem lub konsolą często jest jednocześnie czasem… rozwoju osobistego. Badania wykazują, że gry zręcznościowe zwiększają nasze umiejętności podejmowania decyzji, polepszają refleks oraz są treningiem koncentracji. Gry strategiczne pomagają natomiast w doskonaleniu umiejętności zarządzania i przewidywania konsekwencji swoich wyborów. Istnieje także wiele tytułów, które przyczyniają się także do rozwoju naszej kreatywności i nieszablonowego myślenia – są to przede wszystkim te gry, w których naszym zadaniem jest zbudowanie własnego miasta lub domu. Gry, w których konieczne jest tworzenie zespołu z innymi graczami – na przykład niektóre strzelanki – poprawiają także umiejętności interpersonalne, niezwykle istotne na dzisiejszym rynku pracy. Jako że w wiele gier gramy w języku angielskim – możemy przy tym poprawić także swój stopień znajomości języka obcego.

Mit gejmerskiej samotni

Wiele osób uważa, że osoby, które chętnie grają w gry, uciekają w ten sposób przed samotnością, zmniejszając jednocześnie swoje szanse na poznanie nowych osób. Okazuje się, że nie jest to prawdą – wiele gier oferuje przecież opcję multiplayer, dzięki czemu możliwe jest spotykanie się w grze z innymi ludźmi. Niektóre tytuły (takie jak World of Tanks, Counter Strike Global Offensive) skupiają wokół siebie licznych fanów, którzy spotykają się na internetowych forach, a także w realu. Wspólne granie może stać się początkiem nowej przyjaźni lub związku tak samo, jak przypadkowe spotkanie w parku. Istnieje także bardzo wiele gier rodzinnych – odpowiednich nawet dla bardzo małych dzieci, przy których można wspaniale spędzać czas razem z bliskimi osobami. Niektóre z nich zawierają także akcenty edukacyjne, dzięki czemu wspomagają rozwój naszych latorośli – a jak powszechnie wiadomo, maluchy najchętniej uczą się przez zabawę!

Umiar kluczem do szczęścia

Z drugiej strony, nie sposób nie wspomnieć o tym, że granie w gry może mieć także swoje ciemne strony. Wiele mówi się dzisiaj chociażby o uzależnieniu od gier i Internetu - aby nie wpaść w szpony nałogu, warto mieć poza grami wideo inne hobby oraz nie spędzać przed ekranem całych dni. Gry powinny być także odpowiednie dla wieku gracza – znaczki PEGI obecne na opakowaniach powinny być wskazówką, czy powinniśmy kupić daną grę na przykład swoim dzieciom, czy nie. Gry z dużą ilością agresji i wulgarnego słownictwa są odpowiednie jedynie dla dorosłych – jeżeli będziemy przestrzegać tych ograniczeń, gry komputerowe nie będą stanowiły dla nas zagrożenia, lecz źródło wspaniałej rozrywki!

Gry komputerowe to dzisiaj nie tylko rozrywka dla dorastającej młodzieży, ale także sposobem na relaks dla wykształconych, „ustawionych” w życiu osób. Cieszmy się więc obecnością na rynku doskonałych tytułów i grajmy… dla własnego rozwoju!

Graj w gry i zdobywaj nagrody na https://www.bananki.pl/gry/

 

Materiał zewnętrzny

Zobacz