Nowości

Kiedy wchodzi DVB-T2?

Czy wiesz, czym jest DVB-T2 i kiedy pojawi się w Polsce? Co musisz wiedzieć, zanim do tego dojdzie? Odpowiedzi na te, a także inne pytania znajdziesz w naszym poradniku.

DVB-T2 – co warto wiedzieć?

DVB-T2, czyli naziemna tv cyfrowa, w pewnym sensie nie jest niczym nowym – w końcu w Polsce zadebiutowała około dekady temu, kiedy tym samym zakończyła emisję telewizji analogowej. Od pewnego czasu dość głośno zrobiło się o kolejnej zmianie formatu telewizji cyfrowej, dzięki której emitowany sygnał znacznie zyska zarówno na jakości obrazu, jak i dźwięku. Warto w tym miejscu nadmienić, że sygnał DVB-T2 emitowany będzie w jakości HD, co stanowi znaczącą poprawę w stosunku do stanu obecnego. Kiedy zatem wchodzi DVB-T2?

Nowy format ma zostać wprowadzony do końca drugiego kwartału 2022 roku, znane są już nawet dokładne daty poszczególnych etapów, których ma być aż 4.  Zgodnie z planowanym harmonogramem naziemna tv cyfrowa będzie wprowadzana w następujących fazach:

  • etap 1 – od 28.03.2022 roku: rejon Sudetów i Dolnego Śląska oraz województwo lubuskie,
  • etap 2 – od 25.04.2022 roku: pas Pomorza od Szczecina do Trójmiasta, duża część Wielopolski, zachodnia część Mazowsza oraz Kujawy,
  • etap 3 – od 23.05.2022 roku: południowa część Wielkopolski, Kielecczyzna, Podkarpacie, Ziemia Łódzka, Małopolska, Górny Śląsk, Opolszczyzna,
  • etap 4 – od 27.06.2022 roku: Mazowsze, Polska wschodnia i okolice Zalewu Wiślanego.

Jak wspomniano, DVB-T2 wiąże się przede wszystkim z podwyższeniem jakości emitowanego sygnału, to nie jest jedyny powód, dla którego do tej zmiany dochodzi. Otóż zgodnie z rozporządzeniem Komisji Europejskiej konieczne jest zwolnienie częstotliwości dla sieci komórkowej 5G, co również w ten sposób zostanie dokonane.

Naziemna TV cyfrowa DVB-T2 – czy będziemy potrzebować nowych telewizorów?

Na tak zadane pytanie nie da się odpowiedzieć w sposób jednoznaczny, wiele zależy bowiem od tego, jakie urządzenie już masz. Faktem z pewnością jest to, że większość telewizorów dostępnych na rynku w ostatnich latach spełnia wymagania DVB-T2. To jednak nie wszystko, należy bowiem pamiętać, że wraz z wprowadzeniem nowego formatu TV cyfrowej w Polsce zmianie ulega też sposób kodowania treści z AVC na H.265 określane także jako HEVC. Jeśli zastanawiasz się jaki dekoder do telewizji naziemnej wybrać, warto najpierw sprawdzić czy Twój telewizor jest już przystosowany do odbioru DVB-T2.  Gdy Twój telewizor obsługuje stary sposób kodowania, konieczna będzie jego wymiana lub ewentualnie zakup odpowiedniej przystawki. To, czy te działania okażą się niezbędne, sprawdzisz np. w specyfikacji telewizora lub uruchamiając jeden z testowych kanałów. W ten sposób wcześniej będziesz wiedzieć, czy musisz kupić nowy telewizor. Jeśli masz telewizor Samsung, marka przygotowała listę modeli telewizorów oraz przewodnik po DVB-T2 dostępny na stronie.

 Dowiedz się więcej o DVB-T2 na https://www.samsung.com/pl/tvs/dvb-t2/.

Artykuł partnera

Zobacz