Nowości

4K gaming: odkryj nowy poziom dzięki nowoczesnym monitorom o wysokiej rozdzielczości 4K

Współczesne gry komputerowe oferują wspaniałą oprawę audiowizualną. Przybywa tytułów w standardzie 4K. Aby cieszyć się ich pełnym potencjałem, należy zaopatrzyć się w wysokiej jakości komputer gamingowy, w tym monitor o jak najwyższej rozdzielczości.

Powalająca, ogromnie szczegółowa grafika, cudowny dźwięk, porywająca fabuła - to tylko niektóre cechy, jakimi odznacza się większość współczesnych gier komputerowych. Gracze oczekują ciągle czegoś nowego i lepszego, a producenci zaspokajają ich pragnienia, przygotowując coraz bardziej imponujące tytuły. Dziś można już oddać się gamingowi w formacie 4K. Oczywiście, pełne wykorzystanie potencjału współczesnych gier gwarantują mocne komputery gamingowe.

Komputer gamingowy - najważniejsze cechy

Komputer dla graczy ma proste zadanie do wykonania: musi być w stanie uruchomić każdą grę aktualnie obecną na rynku, a także radzić sobie z tymi, które dopiero na niego trafią. Niezbędne są więc podzespoły odpowiadające wysokim wymaganiom sprzętowym, stawianym przez współczesne produkcje

Wybierając takie urządzenie, skupić się trzeba przede wszystkim na procesorze. Stanowi on serce komputera, dlatego właśnie na niego trzeba zwrócić szczególną uwagę, szukając maszyny do gier. Obecnie optymalną generacją Intel Core i7 lub porównywalny model innego producenta. Skupić się należy na liczbie rdzeni (w procesorze gamingowym powinno być ich co najmniej cztery) oraz taktowaniu (minimum 2 GHz).

Innymi niezwykle istotnymi elementami komputerów gamingowych są karty graficzne. To właśnie one odpowiadają za wszystko, co widać na ekranie. Przy wyborze szczególną uwagę zwrócić trzeba na takie parametry, jak rodzaj i ilość pamięci (od 4 GB w górę) oraz jej taktowanie (najlepiej około 1,5-2 GHz). Warto też pomyśleć o odpowiednim chłodzeniu - powinno ono zapewnić optymalną temperaturę nawet przy najbardziej wymagających produkcjach.

Monitory gamingowe - najistotniejsze parametry

Monitory gamingowe to kluczowe akcesoria dla każdego gracza. Do ich najważniejszych parametrów należy zaliczyć: czas reakcji matrycy, częstotliwość odświeżania obrazu, rozdzielczość, jasność, kontrast, kąty widzenia i przekątną.

Pierwszy z tych parametrów to czas, w jakim piksel matrycy zmienia kolor. W przypadku monitorów gamingowych powinien on być jak najkrótszy, aby zminimalizować efekt ghostingu. Natomiast częstotliwość odświeżania obrazu to liczba razy, w jakiej monitor wyświetla nowy obraz na sekundę. W monitorach gamingowych powinna ona wynosić 240 Hz (absolutne minimum to 144 Hz).

Rozdzielczość jest liczbą pikseli, które można wyświetlić na ekranie. Właśnie ona w ogromnym stopniu wpływa na jakość obrazu. Dla obecnych gier, zwłaszcza najnowszych tytułów, odpowiednią rozdzielczością będzie 4K bądź ewentualnie Full HD. W parze z rozdzielczością powinny iść jasność i kontrast. Ta pierwsza musi być odpowiednia do warunków oświetleniowych w pokoju, gdzie znajduje się komputer. Z kolei wysoki kontrast zapewnia głębię i intensywność kolorów. Kąty widzenia są z kolei obszarem, w jakim można oglądać ekran z zachowaniem dobrej jakości obrazu.

jeśli chodzi o przekątną monitora gamingowego, to należy dostosować ją do miejsca, w którym będzie się on znajdował. Niekiedy ekran 27 cali jest lepszym wyborem od potężnego monitora 49 cali. Wprawdzie najczęściej im większy ekran - wysokiej rozdzielczości, zwłaszcza 4K - tym lepiej, bywa jednak, że zbyt duży monitor jest niewygodny.

Zobacz