Nowości

Uprawnienia na ładowarki teleskopowe

​Ładowarki teleskopowe to uniwersalny, wielozadaniowy i dzięki temu coraz popularniejszy sprzęt. Kupują go lub wynajmują zarówno firmy świadczące usługi budowlane, jak i właściciele większych gospodarstw rolnych, którzy nie chcą inwestować w kilka różnych maszyn. Zanim podejmie się decyzję o nabyciu ładowarki, warto pamiętać, że do jej obsługi trzeba mieć odpowiednie uprawnienia.

Ładowarki teleskopowe, czyli wózki podnośnikowe ze zmiennym wysięgiem zaliczane do kategorii wózków widłowych specjalizowanych doceniane są przede wszystkim za swoją uniwersalność. Jedno urządzenie, do którego bez problemu da się dokupić różnego rodzaju osprzęt, może z powodzeniem zastąpić mały park maszynowy. Dzięki temu oszczędza się nie tylko miejsce potrzebne do przechowywania kolejnych maszyn, lecz także pieniądze. Chodzi zarówno o gotówkę, bez której nie da się kupić kilku urządzeń, jak i koszty zdobycia uprawnień do ich prowadzenia. Niektórzy myślą, że ładowarkę teleskopową można obsługiwać bez dodatkowych kursów i egzaminów, a to błąd.

Kurs na ładowarki teleskopowe

Każdy, kto chce korzystać z ładowarki teleskopowej, powinien zdać egzamin przed Urzędem Dozoru Technicznego (UDT) ze względu na to, że – jak wspominaliśmy wcześniej – tego rodzaju maszyna to nic innego jak wózek widłowy specjalizowany, kategoria I WJO. Zaś do obsługi wózków widłowych niezbędne jest posiadanie uprawnień. Na kursach przygotowujących do egzaminu przerabia się m.in. tematy dotyczące bezpieczeństwa pracy na wysokościach, rodzajów załadunków, dozoru technicznego urządzeń, manewrowania maszyną w trakcie pracy oraz zachowania kierowcy przed rozpoczęciem działań. Lekcje mają charakter teoretyczny i praktyczny. Warto jeszcze dodać, że odbycie kursu nie jest niezbędne do podejścia do egzaminu, ale zdecydowanie ułatwia jego zakończenie z pozytywnym wynikiem.

Z kursu można skorzystać indywidualnie, bo chce się poszerzyć swoje kompetencje albo z ramienia firmy. Często zdarza się, że to pracodawca wysyła pracownika na kurs. W niektórych przypadkach, np. gdy kursantów ma być kilkoro, warto rozważyć przeprowadzenie szkolenia na terenie przedsiębiorstwa.

Czy istnieją jakieś warunki, które trzeba spełnić, żeby móc spróbować swoich sił na egzaminie? Tylko jeden. Należy mieć ukończone 18 lat.

Robisz uprawnienia na ładowarki obrotowe i chcesz kupić tego rodzaju maszynę? Sprawdź ofertę włoskiego producenta: https://www.magnith.pl

Wymagane uprawnienia

Po kursie przyszły operator ładowarki teleskopowej podchodzi do egzaminu, a jego zdanie jest równoznaczne z uzyskaniem uprawnień do obsługi tego typu maszyn. Co istotne, każdy operator może kierować ładowarką dowolnej marki i z dowolnym osprzętem.

Uprawnienia wydawane są bezterminowo. Wystarczy raz zdać egzamin, żeby bez konieczności odnawiania ich móc kierować ładowarką teleskopową. Pracę tego rodzaju na podstawie wspomnianych uprawnień można wykonywać również poza granicami kraju. Jeżeli ma się takie plany, dobrze od razu poprosić o wydanie zaświadczeń po angielsku czy niemiecku. W tych dwóch językach i po norwesku standardowo da się otrzymać dokumenty bez ponoszenia dodatkowych kosztów.

Artykuł sponsorowany

Zobacz