Nowości

Dysk Google - wszystko co musisz o nim wiedzieć

Gdy w 2012 roku gigant internetowy Google wprowadzał swoją nową usługę pod nazwą Google Drive, upatrywano w tym konkurencji dla istniejących już rozwiązań typu Dropbox. W rzeczywistości jednak trudno w pełni porównać ze sobą te dwie usługi, wszak dysk Google jest nie tylko samodzielnym rozwiązaniem typu “przestrzeń dyskowa w chmurze”, ale i zarazem elementem większej całości, kompatybilnej z innymi rozwiązaniami wchodzącymi w skład Google Apps.

Jaką pojemność ma dysk Google?

W swojej darmowej wersji dysk Google oferuje 15 GB przestrzeni dyskowej. Do podstawowej pracy na dokumentach, takich jak arkusze kalkulacyjne, czy pliki tekstowe lub prezentacje multimedialne, jest to w zupełności wystarczająca ilość miejsca. Jednakże dla bardziej wymagających użytkowników firma Google przygotowała rozszerzone, dodatkowo płatne pakiety: 100 GB, 1 TB, 10 TB, 20 TB, 30 TB.

Dla kogo jest usługa dysk Google? 

Jest to narzędzie niezbędne do pracy przy projektach wymagających bezpiecznego przechowywania dużej ilości danych z możliwością łatwego i szybkiego udostępniania ich innym uczestnikom projektu. Dotyczy więc to firm czy organizacji operujących na obszernych objętościowo plikach (np. filmy wideo, edytowalne wersje projektów graficznych), czy plikach wzajemnie się do siebie odnoszących w sposób dynamiczny (np. bazy danych, rozbudowane arkusze kalkulacyjne) oraz przedsiębiorstw chcących, aby inni członkowie organizacji mieli do tych plików wgląd, bądź nawet możliwość ich zmiany (edytowania). Niezwykle przydatny w tym przypadku może się okazać pakiet G Suite, który jest rozwiązaniem typowo biznesowym (Google dla firm), a oferującym chociażby możliwość łatwego udostępniania plików umieszczonych na firmowym dysku Google innym użytkownikom działającym w ramach tej samej domeny (tj. tej samej organizacji), dzięki czemu nie trzeba każdego uczestnika projektu wprowadzać osobno. Dodatkowo firmowa wersja Dysku Google już na samym starcie oferuje nam 30 GB, gdzie w nieco wyższej wersji mamy nielimitowaną przestrzeń na nasze pliki i zdjęcia.

Zalety dysku Google 

Oprócz możliwości darmowego korzystania z narzędzia Google Drive (oraz możliwości poszerzenia przestrzeni dyskowej za opłatą), narzędzie to charakteryzuje się innymi atutami, które mogą być korzystne z punktu widzenia przedsiębiorstwa, organizacji czy osoby prywatnej.

Bezpieczeństwo

Dysk ten jest w pełni kompatybilny z innymi rozwiązaniami Google, takimi jak Dokumenty Google. Oznacza to, że pliki tworzone przez aplikacje Google, tj. arkusze kalkulacyjne, pliki tekstowe, prezentacje multimedialne itd. są automatycznie zapisywane w przestrzeni dyskowej w trybie live. W przypadku nagłej awarii komputera, czy wyłączenia prądu - wszelkie wprowadzone do aplikacji Google dane są zapisane na bezpiecznym dysku w chmurze.

Aktualność 

Pliki mogą być edytowane przez kilku współpracowników jednocześnie. Każda wprowadzona informacja jest widoczna dla innych współuczestników projektu na bieżąco, każdy więc widzi najbardziej aktualne wersje plików dostępnych w ramach aplikacji Google (dotyczy to zarówno dokumentów, jak i arkuszy kalkulacyjnych).

Podział ról

Możliwość nadawania różnych poziomów dostępu dla różnych użytkowników (edycja, komentowanie, obserwowanie). Daje to możliwość lepszej organizacji pracy.

Porządek 

Przestrzeń dysku Google to miejsce, które możesz swobodnie organizować według własnych potrzeb, a więc tworzyć własne foldery i podfoldery, celem umieszczania tam plików.

Dostępność

Dysk Google (jak i inne aplikacje tej firmy) gwarantuje łatwy dostęp do plików z dowolnego miejsca świata i z dowolnego urządzenia (komputer stacjonarny, laptop, tablet, smartfon), czy to za pomocą przeglądarki internetowej, czy za pomocą odpowiedniej aplikacji.

 

Artykuł partnera

Zobacz