Fotograf to bardzo popularny zawód, który bardzo często wiąże się również z pasją, jaką jest fotografia. Jak się jednak okazuje – pasja i dobre chęci to jeszcze nie wszystko. Kluczem do osiągnięcia sukcesu w tym zawadzie jest także odpowiedni sprzęt. Dlatego też w artykule podpowiadamy, jakie technologie przydają się w tej pracy najbardziej!
Aparat fotograficzny – podstawa pracy fotografa
Nie da się ukryć, że aparat fotograficzny stanowi podstawę wyposażenia każdego fotografa. Praca bez tego sprzętu stanowiłaby nie lada wyzwanie – a nawet byłaby całkowicie niemożliwa. Na szczęście na rynku nie brakuje ciekawych propozycji, które są dopasowane zarówno pod kątem stopnia zaawansowania fotografa, jak i jego budżetu. Osobom początkującym poleca się sięgnąć po niezbyt skomplikowany sprzęt, który pomoże rozwinąć im swoje umiejętności. Wśród aparatów tych znalazły się także aparaty fotograficzne poniżej 2 000 zł - od czegoś trzeba zacząć. Poniżej zdradzamy, jaki sprzęt fotograficzny wybrać!
Jaki aparat dla początkujących?
Zaczynając przygodę z fotografią, zawsze pada pytanie jaki aparat na początek wybrać? Zacznijmy od tego, że w każdym zakresie cenowym można znaleźć wiele dobrych aparatów fotograficznych – i to różnych rodzajów. Do najpopularniejszych z nich należą m.in.:
- Aparaty kompaktowe;
- Lustrzanki;
- Bezlusterkowce;
- Aparaty hybrydowe.
Pierwsze z nich nie sprawdzą się jednak w przypadku profesjonalistów. Najlepsze będą one za to dla osób, które fotografią zajmują się dość sporadycznie. Osobom, które planują się zająć fotografią na poważnie, poleca się natomiast lustrzanki i bezlusterkowce. Warto jednak zaznaczyć, że bezlusterkowce są pozbawione optycznego wizjera – zamiast niego zostały wyposażone w cyfrowy wizjer.
Nie tylko aparat...
Kolejnym niezwykle ważnym elementem wyposażenia fotografa – zarówno amatora, jak i profesjonalisty powinien być dobry monitor. To, gdzie zdjęcia są edytowane, ma ogromne znaczenie na ich jakość. Wpłynie to bowiem na ostateczny wygląd zdjęć po ich wywołaniu. Mowa zwłaszcza o tym, w jaki sposób postrzega się kolory na monitorze – te słabej jakości mogą znacznie zniekształcać. Chcesz wiedzieć, jaki monitor do obróbki zdjęć dla fotografa wybrać? Zapoznaj się z poniższymi wskazówkami naszych ekspertów!
Jaki monitor do obróbki zdjęć najlepszy?
Wybierając dobrej jakości monitor dla fotografa, należy zwrócić uwagę na aspekty takie jak:
- Zakres obsługiwanych kolorów – do edycji fotografii poleca się przeznaczone dla grafików ekrany z matrycą 10-bitową - mogą one obsługiwać nawet ponad miliard kolorów. W porównaniu do nich 8-bitowe monitory biurowe obejmują zaledwie 16 milionów barw. Warto również zwrócić uwagę czy monitor obsługuje paletę kolorów sRGB, AdobeRGB czy SpectraView Reference.
- Rodzaj matrycy – ma ona wpływ na wygląd poszczególnych barw. Najtańsze modele zwykle posiadają matrycę VA, która zapewnia szeroki kąt patrzenia oraz świetny kontrast pomiędzy bielą a czernią. Znacznie bardziej zaawansowane są jednak matryce IPS, które stosuje się w najbardziej zaawansowanych technologicznie urządzeniach. Niektóre z nich oferują nawet 24-bitowe odwzorowaniem barw oraz głębokim kontrast.
- Rozdzielczość – powinna wynosić minimum Full HD (1920x1080 px), aczkolwiek im będzie ona wyższa, tym lepiej.
- Wymiary i proporcje ekranu – parametry te wpływają na komfort pracy. Im większa jest bowiem przekątna ekranu, tym więcej miejsca fotograf będzie miał do tego, by wyświetlić zdjęcia. Najczęściej jednak poleca się wybór ekranu o przekątnej 27''.
- Opcja zmiany ustawień – czyli np. kalibrowanie kolorów i inne ustawienia, które ułatwiają pracę na monitorze.
To właśnie powyższe cechy pozwalają rozpoznać, czy dany monitor będzie dobrą inwestycją.
Jeśli chcesz poznawać nowinki technologiczne szybciej, niż inni to zachęcamy do zajrzenia na magazyn.ceneo.pl. Dostępne najnowsze informacje ze świata zakupów, rankingi oraz poradniki dla każdego dotyczące technologii, motoryzacji, urody czy po prostu sfery lifestyle sprawią, że zechcesz pozostać z nami na dłużej!
Artykuł partnera
Dobra obsługa klienta zwiększa sprzedaż nawet o kilkadziesiąt procent - Obsługa klienta
Polscy konsumenci przy zakupach wciąż najczęściej kierują się ceną, ale coraz ważniejszym czynnikiem przy wyborze sklepu lub usługodawcy jest jakość obsługi...
Big Data kluczowe w obsłudze klienta. Firmy inwestują w narzędzia do analizy danych - Obsługa klienta
Do 2020 roku Big Data doprowadzi do przekształcenia, zdigitalizowania lub eliminacji 80 proc. procesów biznesowych w firmach – wynika z danych firmy Gartner. Analizę...
Koniec wojny cenowej. Rozmowy nie będą tanieć? - Rynek i sklepy
Cena przestaje odgrywać pierwszorzędne znaczenie w rywalizacji operatorów na rynku telekomunikacyjnym. Istotniejsza jest bowiem jakość oferowanych produktów i usług. Co...
Jak namierzyć zgubiony telefon? Czy jest to możliwe? - Technologia
Pierwszą myślą, jaka przychodzi nam do głowy w chwili, gdy odkryjemy, że nie mamy przy sobie telefonu jest taka, aby ktoś zadzwonił na nasz numer. Łudzimy się tym...