Nowości

Taśma LED RGBW

Sprawdź jak możesz zmieniać barwę światła w zależności od swojego nastroju dzięki zastosowaniu taśmy LED RGBW

Taśma LED RGBW

Taśmy LED, nazywane również paskami lub listwami LED, to umieszczone (na specjalnym podłożu PCB) w jednym ciągu diody LED. To nowoczesne, a zarazem niezwykle popularne rozwiązanie, występuje w różnych modelach i w wielu wariantach kolorystycznych, ale najbardziej znane jest jako taśma LED RGB i RGBW. Czym zatem są taśmy LED RGB i RGBW i jak jest między nimi różnica?

Taśma LED RGB a LED RGBW – w czym tkwi różnica?

Taśma LED RGB jest to źródło światła, składające się z trzech diod: czerwonej, niebieskiej i zielonej. Dzięki odpowiedniemu „zmieszaniu” tych trzech barw, możemy uzyskać dowolną barwę oświetlenia, mieszczącą się w palecie kolorów RGB. Służy do tego odpowiedni sterownik LED RGB – im bardziej zaawansowany technologicznie, tym większa paleta barw.

Należy jednak zauważyć, że w przypadku taśmy LED RGB nie występuje światło białe w czystej postaci, bo po prostu w tym pasku tym nie ma diody w tym kolorze. Przy taśmie LED RGB możemy jedynie otrzymać „białe” światło o niebieskim odcieniu.


Jeśli zależy nam na „czystym” białym oświetleniu warto wziąć pod uwagę listwę LED RGBW. Taśma LED RGBW ma wmontowane w sobie cztery kolory, a więc czerwony, zielony i niebieski – występujące przy taśmie LED RGB – zostały uzupełnione o białą diodę. Co to nam daje? Otóż, dzięki dodatkowej diodzie – białej – możemy uzyskać naprawdę białe światło o ciepłej lub neutralnej barwie, dlatego że nie jest ono efektem wymieszania kolorów, a pochodzi z osobnej j białej diody.Taśma LED RGB i taśma LED RGBW – gdzie można je zastosować?

Taśmy LED RGB i RGBW to uniwersalne rozwiązanie, które może być stosowane praktycznie w każdym miejscu. Bardzo często montuje się je – przykleja – w łazienkach, przedpokojach, sypialniach czy kuchniach. Z powodzeniem efektownie podświetlaną nam półki w szafach, toaletkę, schody, a nawet akwarium.

Taśmy LED RGB czy też RGBW sprawdza się zwłaszcza we wnętrzach tych osób, które lubią sięgać po nowoczesne rozwiązania aranżacyjne. Jedyne, o czym nie możemy zapominać to profesjonalnym zamontowaniu naszej taśmy LED.

źródło: www.kingled.pl 

Artykuł partnera

Zobacz