Nowości

Obiektywy APS-C – dla kogo?

​Miłośnicy fotografii mają do wyboru trzy podstawowe rodzaje matryc w aparatach, dzielone według ich wielkości. To modele pełnoklatkowe (FF), matryce Mikro Cztery Trzecie oraz obiektywy APS-C. Zastanawiając się nad kupnem swojego pierwszego aparatu lub wymianą obecnego sprzętu na nowy, warto wziąć pod uwagę również ten parametr. By ułatwić Ci wybór i rozeznanie się w temacie, wyjaśniamy, co to jest APS-C, dla kogo tego typu matryce będą najlepsze – oraz czym się różnią od aparatów pełnoklatkowych.

Obiektyw APS-C – co to jest?

APS-C to skrót od Advanced Photo System type-Classic, czyli zaawansowanego systemu fotograficznego w typie klasycznym. Określa się nim jeden z rodzajów matryc foto, a dokładniej – format cyfrowego przetwornika obrazu używany w lustrzankach cyfrowych jednoobiektywowych oraz bezlusterkowcach. Obiektywy APS-C występują w kilku wersjach rozmiarowych; dokładną powierzchnię matrycy uzależnia producent oraz konkretny model aparatu. Wymiary wahają się od 20.7 × 13.8 mm do 28.7 × 19.1 mm, przy czym do najpopularniejszych należą okolice 24 × 16 mm.

Matryce APS-C mają swojego poprzednika; wcześniej (a dokładniej: od 1996 roku) znany był format APS o rozmiarze 25.1 × 16.7 mm stosowany w aparatach analogowych. Pozwalał on na obniżenie ceny sprzętu przy jednoczesnym podniesieniu jakości wykonywanych fotografii. Nie przyjął się jednak, wkrótce został bowiem wyparty przez pojawiające się na rynku urządzenia cyfrowe. Zastosowano w nich właśnie obiektywy APS-C, które są chętnie wykorzystywane po dziś dzień.

Czym się różni matryca APS-C od FF (pełnoklatkowej)?

Obiektywy APS-C różnią się od matryc FF rozmiarem – pełnoklatkowe są większe, osiągają bowiem 36 × 24 mm. Dla przypomnienia – w przypadku APS-C jest to średnio 24 × 16 mm. To spory przeskok, który przekłada się na właściwości, a tym samym i jakość zdjęć. Ma również znaczenie pod względem ceny sprzętu, matryce FF są bowiem zauważalnie droższe od obiektywów APS-C.

W największym uogólnieniu można powiedzieć, że im większa matryca, tym lepiej; jak jednak wskażemy w dalszej części artykułu, są pewne wyjątki od tej reguły. Obiektywy pełnoklatkowe mają większe piksele od matryc APS-C, a tym samym każdy z tych barwnych kwadracików odbiera więcej światła. Takie aparaty pracują też nieco wydajniej, bo wolniej się nagrzewają. Wszystko to sprawia, że pełnoklatkowce oferują mniej zaszumione i bardziej szczegółowe zdjęcia. Nie są to różnice, które widać na pierwszy rzut oka, ale przy dużym powiększeniu fotografii będzie można dostrzec więcej szumów w przypadku zdjęć wykonanych matrycą APS-C.

Pełnoklatkowe nie mają jednak przewagi na każdym polu. Obiektywy APS-C dają większą głębię ostrości od matryc FF, co zauważy każdy miłośnik makrofotografii. Dzięki niej tło fotografowanych obiektów, takich jak owad siedzący na rancie ławki, będzie zdecydowanie mniej zamazane niż w przypadku aparatu pełnoklatkowego. Drugą zaletą modeli APS-C jest łatwiejsze dobranie do nich teleobiektywu potrzebnego do robienia zdjęć obiektom znajdującym się w dali. Warto również wspomnieć o niższej wadze takich matryc, która przekłada się na wygodę transportowania sprzętu.

Dla kogo obiektywy APS-C będą dobrym wyborem?

Matryca APS-C, ze względu na wskazane powyżej zalety, znajdzie wielu zwolenników. Sprawdzi się przede wszystkim w zdjęciach makro oraz fotografii dalekich obiektów. Skorzystają z niej zatem osoby, które chętnie uwieczniają niewielkie elementy natury, takie jak owady, spadające liście czy kwiaty. Korzyści płynące z posiadania obiektywu APS-C dostrzegą również miłośnicy fotografowania dzikich zwierząt. Zdecydowanie łatwiej i taniej niż w przypadku matrycy FF dokupią bowiem dobry teleobiektyw, który pomoże im uchwycić np. przebiegającą w oddali rodzinę dzików. Docenią go też osoby robiące zdjęcia podczas wydarzeń sportowych i koncertów.

Nie mniejsze znaczenie ma sam rozmiar i waga matrycy. Dzięki temu, że obiektywy APS-C są mniejsze oraz lżejsze od FF, wyposażony w nie aparat będzie odpowiednim wyborem dla podróżników czy turystów. Zajmie zdecydowanie mniej miejsca w bagażu i nie sprawi większego kłopotu podczas długiego spacerowania ze sprzętem fotograficznym przewieszonym na karku. Tę samą zaletę dostrzegą osoby fotografujące różnego rodzaju imprezy masowe, zwłaszcza w dużym tłoku.

Artykuł partnera

Zobacz