Nowości

Wieże chłodnicze i klimatyzacyjne - co warto o nich wiedzieć?

Istotne jest właściwe uzdatnianie wody stosowanej w obiegach chłodniczych i klimatyzacyjnych. Istotne jest, aby była ona wysokiej jakości. W przeciwnym razie system może stać się niewydajny i bardziej podatny na awarie. Spowoduje to większe zużycie wody i energii oraz straty finansowe. Nie warto podejmować takiego ryzyka.

Od wielu lat istnieje wiele firm, które specjalizują się w uzdatnianiu wody. Należą do nich coraz popularniejsze wieże chłodnicze i klimatyzacyjne. Technologia ta staje się coraz bardziej popularna ze względu na dynamikę rozwoju gospodarczego, a co za tym idzie wzrost potrzeb wielu instytucji i firm w tym zakresie.

Firmy te mają dostęp do najnowszych technologii i spełniają wszystkie polskie normy oraz światowe standardy. Wykonują również niezbędne pomiary.

Aby interwencji z powodu awarii było jak najmniej, najlepszym rozwiązaniem jest racjonalne użytkowanie instalacji chłodniczych lub klimatyzacyjnych oraz dbałość o urządzenia w tym wieżę chłodniczą. Wiąże się to bezpośrednio ze stanami chemicznymi i mikrobiologicznymi wody.

Wymagane są określone procesy

Woda, która została odpowiednio zdemineralizowana i zmiękczona nie będzie powodowała problemów w wieżach chłodniczych i klimatyzacyjnych. Czynniki te są ważne, aby uniknąć tworzenia się filmu biologicznego na ścianach urządzeń. To, wraz z innymi zanieczyszczeniami, może prowadzić do spadku wydajności, głównie w wieżach chłodniczych.

Dotyczy to wody, która jest używana w otwartych obiegach chłodniczych. Woda o złych właściwościach może powodować uszkodzenia innych elementów, a tym samym problemy z chłodzeniem. Norma VDI 3803 określa parametry wody w obiegu chłodzącym. Biocyd jest stosowany, aby zapobiec obniżeniu jakości wody w wieży chłodniczej.

Jest to najbardziej efektywny zabieg i jest czymś, co powinno być wykonywane od czasu do czasu. Dzięki niemu woda nie traci swoich pierwotnych właściwości, takich jak bezbarwność. Świadczy to o tym, że nie ma żadnych nieprawidłowości w pracy układu chłodzenia.

Tworzenie się kamienia i występujące procesy korozyjne w układach to kolejny problem. Istnieje wiele sposobów, aby temu zapobiec. Jednym z nich są inhibitory korozji. Jest to szybki sposób na reagowanie na wszelkie drobne uszkodzenia ścianek urządzeń. Jest to coś, na co zwracamy szczególną uwagę, ponieważ nawet niewielkie uszkodzenia mogą łatwo doprowadzić do rozprzestrzenienia się korozji.

Brak odpowiednio wczesnego działania na wyżej wymienione sugestie będzie skutkował wyższymi kosztami eksploatacji chłodni kominowej. Dlaczego? Dlaczego?

Nie zapominajmy o odpowiednio uzdatnionej wodzie. Jest ona niezbędna do prawidłowego działania klimatyzacji.

Klimatyzacja

Wieże chłodnicze i klimatyzacyjne

Jest to klucz do sukcesu. Ważne jest utrzymanie odpowiedniego poziomu wilgotności w powietrzu. Wiemy, że ten może się zmieniać od czasu do czasu. Czym to skutkuje? Może powodować ból gardła, katar, przeziębienia, problemy z oczami. Jeśli używasz wysokiej jakości nawilżaczy, można im zapobiec lub znacznie je ograniczyć.

Jaki jest najlepszy sposób na zapewnienie działania tych urządzeń? Niezbędna jest wysokiej jakości woda, która jest przede wszystkim oczyszczana przez odwróconą osmozę.

Woda stosowana w wieżach klimatyzacyjnych musi spełniać normy bezpieczeństwa i jakości. Są one określone w przepisach VDI-6022.

Jest oczywiste, że systemy chłodnicze i klimatyzacyjne mogą ułatwić nam życie. Systemy te są tylko tak skuteczne, jak zabiegi, którymi się wykazują. Bezpieczeństwo powinno być najwyższym priorytetem.

Nawilżacze i klimatyzatory mogą wyhodować różne kolonie bakterii, w tym legionellę, która jest szczególnie niebezpieczna.

Firmy dbają o to, aby instalacje były zabezpieczone przed szkodliwą działalnością mikroorganizmów (i wszelkich innych zanieczyszczeń).

Zalecamy stosowanie generatora dwutlenku chloru do dezynfekcji wody w przypadku legionelli.

Zobacz