Nowości

Czym powinien się charakteryzować nowoczesny samochód?

Choć nowoczesność zaskakuje nas formami, jakie przybiera, nie można nie zgodzić się z tym, że istnieje kanon żelaznych zasad, jakie musi spełniać samochód, jeśli ma być postrzegany jako rozwiązanie funkcjonalne. Tu najczęściej mówi się o tak zwanym pierwiastku nieprzeciętności, choć trudno jest go zdefiniować.

Na pierwszy plan wysuwa się to, że nowoczesny pojazd nie może być brzydki. Owszem, trudno polemizować z różnymi gustami, istnieją jednak modele zachwycające niemal każdego. Już pierwszy kontakt z samochodem powinien więc budzić skojarzenia z dynamiką, elegancją oraz bezpieczeństwem. Ma to szczególne znaczenie w przypadku lamp, to właśnie ich układ i wykonanie są bowiem często postrzegane jako zwieńczenie stylistyki.

Oczywiście, nikt nie oczekuje, że każdy samochód będzie dziełem artysty o światowej renomie, jeśli jednak mówimy o jego cechach pożądanych, zawsze zwracamy uwagę tak na precyzję wykonania i wrażliwość na piękno, jak i na zmysł kreatywny.

Rola wygody

Choć może się wydawać, że samochód jest przeznaczony przede wszystkim do tego, aby pokonywać kolejne kilometry, stosowanie tego rodzaju uproszczenia może się okazać zgubne. Od nowoczesnego pojazdu oczekuje się więc tego, że da nam szansę na maksymalnie komfortowe przemieszczanie się. Co więcej, wygoda nie może ograniczać się jedynie do miejsca zajmowanego przez kierowcę. Dziś norma są już fotele podgrzewane zimą i wentylowane latem, nikt też nie jest zaskoczony dodatkami takimi, jak choćby gniazdo USB oraz chwytak na napoje. Każde takie udoskonalenie sprawia przecież, że jazda staje się jeszcze przyjemniejsza.System bezkluczykowy

Jazda, jak marzenie

Inną cechą nowoczesnego pojazdu, o której nie wolno zapominać, jest możliwość cieszenia się z tego, że się go prowadzi. Wspomaganie kierownicy to, w związku z tym, absolutne minimum. Dziś stawia się między innymi na bezkluczykowy system pozwalający na rozpoznanie kierowcy, czy też na sterowany elektrycznie hamulec postojowy. Nie ma tu znaczenia to, czy za kierownicą siedzi zawodowiec, czy kierowca weekendowy – dzięki tego rodzaju technologiom każdy będzie się cieszył jazdą samochodem.

Jeszcze większe bezpieczeństwo

Trudno o bezpieczeństwo na drodze, jeśli sam kierowca nie jest osobą odpowiedzialną, warto jednak przyjrzeć się również nowoczesnym technologiom, które z coraz większym sukcesem wspierają podejmowane przez niego wysiłki. Tu na pierwszy plan wysuwa się kamera samochodowa, która nie tylko rozpoznaje i wyświetla znaki informujące nas o konieczności ograniczenia prędkości, ale również ostrzega o tym, że przez przypadek przekroczyliśmy linię dzielącą sąsiadujące ze sobą pasy ruchu.

Coraz powszechniejsze są także układy ostrzegające kierowcę o tak zwanym martwym polu – jednym z największych niebezpieczeństw, z jakimi należy liczyć się przy próbie zmiany pasa ruchu. Modne są także systemy umożliwiające zarządzanie pewnymi możliwościami samochodu z poziomu telefonu komórkowego. Umożliwiają one szybkie znalezienie auta na zatłoczonym parkingu, a także – wezwanie pomocy w przypadku zagrożenia życia.

Zobacz